Praha - Premiér Bohuslav Sobotka zítra předstoupí přes poslaneckou sněmovnu s hlasováním o důvěře vládě, kterého se zúčastní i prezident Miloš Zeman. Málokdo zřejmě očekává možnost, že by Sobotkova vláda důvěru nezískala, místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek s ní ale nesouhlasí, a důvodů má hned několik.
"Je několik důvodů, proč vládě a jejímu programu není možné dát důvěru. Je tam obrovský rozpor mezi výdajovými ambicemi a relevantními zdroji. Tudíž je i rozpor v prohlášení, že vláda bude rozpočtově odpovědná. Pokud by se tak chovala, svůj program nenaplní. Oboje možné není. To není ideologie, to jsou kupecké počty," sdělil Kalousek v rozhovoru pro magazín E15.
Další zásadní problém je podle něj v neúctě vlády k zákonům. Jako příklad uvádí lustrační zákon, na který se názory jednotlivých politiku liší, i přesto by ale měl být dodržován bez výjimky. "Pánové Zeman, Sobotka, Babiš a Bělobrádek se ale dohodli, že pro vyvolené platit nebude," dodává místopředseda TOPky.
Problémem může být i hnutí ANO a jeho slib o zabránění zvýšení daní. Kalousek v rozhovoru tvrdí, že ministr financí Babiš letos ponese do sněmovny předlohy, v nichž bude navrhovat zvýšení daní oproti stavu, který má k 1. lednu 2015 nastat. "Od začátku příštího roku mají vstoupit v účinnost zákony týkající se jednotného inkasního místa. Ty dost výrazným způsobem upravují daně a zejména fyzickým osobám poskytují řadu úlev. A skutečnost, že k tomu nedojde, je další důvod, proč TOP 09 nevysloví vládě důvěru," dodává Kalousek.
I přesto si ale myslí, že máme legitimní vládu, která v zítřejším hlasování důvěru dostane, nicméně v ní vidí dvě zásadní rizika, týkající se změny poměrů - takzvaný model monarcha a model oligarcha. Pokud si však tyto dva modely najdou cestu k sobě, mohou se rizika podle Kalouska znásobit.
"O to větší úkol má opozice a zbytky svobodných médií, aby tato rizika byla nasvícena a bylo na ně pravidelně poukazováno. Zeman a šéf ANO, ministr financí Andrej Babiš by si jistě rozumět mohli. Mimo jiné proto, že s pomocí Babiše může hlava státu dál oslabovat ČSSD. Překvapilo by mě, kdyby se to nestalo. Tu cestu k sobě asi najdou," tvrdí Kalousek v E15.
Podle místopředsedy TOPky však vzniká u Andreje Babiše konflikt zájmů, protože v sobě pojí vlastníka impéria Agrofert a ministra financí. "Často říkám bohužel pravdivou větu, že vlastník Agrofertu a ministr financí v jedné osobě nebude v konfliktu zájmů jenom tehdy, když se rozhodne jít na toaletu," dodává v rozhovoru pro magazín.
Střet je ale tak obrovský, že údajně vytváří trvalé korupční prostředí, které není možné uhlídat už jen proto, že Babišovo impérium je angažované v řádu desítek miliard korun. "To znamená, že tento ministr financí má desítky miliard korun dluhů a přitom je rozhodující postavou v prostředí, v němž podnikají banky a finanční konglomeráty. Takže kdyby chtěl být transparentní, musel by všechny své úvěrové smlouvy zveřejnit," pokračuje Kalousek.
Existuje nejěká cesta ven? Podle Kalouska záleží vždy jen na voličích, kteří si už údajně zvolili, konkrétně monarchu i oligarchu.
Související
Zemětřesení ve VZP: Vojtěch bleskově obměňuje správní radu, končí Kalousek i Skopeček
Zchudneme s Američany, komentuje Kalousek nová cla. Ozval se i vlivný unijní politik
Miroslav Kalousek , Andrej Babiš , top 09
Aktuálně se děje
před 14 minutami
Moskvu po ničivém ukrajinském útoku pokryl ropný déšť
před 1 hodinou
Vance se tvrdě pustil do Izraele: Trump je na celém světě váš jediný spojenec
před 2 hodinami
Vance do Švýcarska neletí. Dnešní mírové rozhovory s Íránem byly na poslední chvíli zrušeny
před 4 hodinami
Moskva selhala. Mohutný ukrajinský útok rezonuje Ruskem, nespokojenost lidí roste
před 5 hodinami
Tropy i bouřky. Počasí do konce týdne bude typicky letní
včera
Na Hradě budou k vidění korunovační klenoty. První uvidí výstavu školáci
včera
Čechům se vzdálil postup ze skupiny. Pasivitou ztratili nadějně rozehraný zápas s JAR
včera
Víkendová předpověď počasí slibuje i bouřky. Hrozit mají i v úvodu dalšího týdne
včera
Olomouc se rozloučila se statečnou Mašínovou. Bratr z USA nepřijel
včera
Smír ukončil spor ohledně filmu Sbormistr. Dohodu potvrdil soud
včera
Novinky o počasí. Meteorologové aktualizovali výstrahu před vedry
včera
V Bruselu se jedná o Ukrajině. Rutte poslal Rusku rázný vzkaz, USA ocenily evropskou podporu Kyjeva
včera
Macinka udělil medaili Klausovi, pro kterého dříve pracoval
včera
Revoluce v očkování proti chřipce: Na světě je zbrusu nová moderní vakcína
včera
Pokud bude hořet Ukrajina, bude hořet i Moskva, prohlásil Zelenskyj po masivním útoku na ruskou rafinérii
včera
USA jsou připraveny okamžitě obnovit vojenské akce a zavést blokádu Íránu
včera
Hegseth ostře zkritizoval evropské spojence. Pentagon přehodnotí přítomnost amerických sil v Evropě
včera
Fatální chyba. Diplomat řekl, proč se Zelenskyj nesmí setkat s Putinem v Moskvě
včera
Tálibán zakázal mobilní telefony
včera
Ukrajina podnikla největší dronový útok na Moskvu za poslední dva roky
Ukrajina podnikla dosud největší dronový útok na Moskvu za poslední dva roky. Podle ruské státní tiskové agentury TASS údery zasáhly infrastrukturu, způsobily požáry a úlomky sestřelených strojů dopadaly na řadu míst v celé metropolitní oblasti. Starosta Moskvy Sergej Sobjanin uvedl, že protivzdušná obrana během noci na čtvrtek zlikvidovala nejméně 194 bezpilotních letounů směřujících na hlavní město, což výrazně převyšuje bilanci z předchozích měsíců.
Zdroj: Libor Novák