Praha – Minulý týden se strhl spor o ředitele věznic Petra Dohnala. Nová ministryně spravedlnosti Hana Válková zahájila řízení o odvolání Dohnala z funkce šéfa Vězeňské služby. Jeho chování považuji za neadekvátní, tvrdí Válková.
„Já mám kompetenci a právo zahájit řízení o odvolání a já jsem toho využila. A myslím si, že pan generální ředitel Vězeňské služby dobře ví, že jeho pracovníci nám nepřichystali zrovna optimální podmínky pro provádění hloubkové ekonomické kontroly," kritizovala Válková Dohnala. Problém vidí především v přístupu Dohnala k nařízenému auditu.
Ministryně v ruce sice nemá žádné písemné důkazy, že by ředitel během auditu nespolupracoval, vychází však z informací, které jí poskytli její spolupracovníci. „Obdržela jsem tabulku, ze které je zřejmé, kdy nám a v jaké úplnosti byly předloženy požadované dokumenty. Počínajíc účetními dokumenty, přes přehledy, seznamy veřejných zakázek. Jsou to písemné doklady, ze kterých je zřejmé, že tyto dokumenty byly buď neúplně předávány, nebo byly předány pozdě. Jeden dokonce nebyl dodán vůbec," uvedla pro Radiožurnál politička.
Nelíbí se jí také, jak se prezident vězeňské služby zachoval po zahájení řízení o odvolání. „Nemyslím, že je dobré, aby komunikoval generální ředitel se svou nadřízenou ministryní spravedlnosti prostřednictvím médií před kamerami, vyhrožoval trestním oznámením a hovořil o tom, že dělám chyby, že ho zbytečně podezřívám a že je to všechno zástupný problém," myslí si Válková.
Dohnal totiž v médiích tvrdil, že obdržel anonym od člověka, kterému byl nabídnut ředitele vězeňské služby ještě před tím, než Válková zahájila audit a následné řízení o propuštění. Válková ale popřela, že by se stávajícím ředitelem měla jakýkoliv osobní problém. „Já jsem pana generálního ředitele nepoznala natolik, abych ho posuzovala, jestli mě leží nebo neleží v žaludku," uvedla ministryně, která zároveň dodala, že vzhledem k současné situaci ztratila v Dohnala lidskou důvěru.
Související
Sněmovní šetření střelby na FF UK je u konce. ANO se závěry komise nesouhlasí
S Babišem nebude vedeno disciplinární řízení po podnětech Bartoška
Helena Válková (ANO) , vězeňská služba , Ministerstvo spravedlnosti
Aktuálně se děje
před 23 minutami
V USA padl první trest v případu smrti herce Matthewa Perryho
před 1 hodinou
Nedorozumění vedlo k policejnímu zásahu ve škole v Praze
Aktualizováno před 1 hodinou
Zemřel populární moderátor Patrik Hezucký
před 2 hodinami
Německo schválilo dobrovolnou vojenskou službu. Čekají se protesty mladých
před 4 hodinami
Obchod roku: Vzniká obří streamovací gigant, Netflix kupuje Warner Bros., HBO a CNN
před 4 hodinami
Trump varuje Evropu před „civilizačním vymazáním“. V novém dokumentu kritizuje EU i migraci
před 5 hodinami
Občanské demokraty čeká kritické období. Kuba mohl svůj odchod dohodnout s Babišem, tvrdí analytik
před 5 hodinami
Pomoc Ukrajině je i v našem zájmu, prohlásil Rutte před summitem NATO
před 5 hodinami
Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů
před 6 hodinami
Izrael v Eurovizi zůstane, ohlásila EBU. Čtyři země budou největší soutěž světa bojkotovat
před 7 hodinami
Internet po celém světě opět kolabuje. Cloudflare hlásí problémy, výpadky má LinkedIn, X nebo Zoom
před 8 hodinami
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
před 9 hodinami
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
před 9 hodinami
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
před 10 hodinami
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
před 10 hodinami
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
před 11 hodinami
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
před 12 hodinami
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
před 13 hodinami
Počasí o víkendu: V noci bude mrznout, přes den se citelně oteplí
včera
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
Prezident Petr Pavel oznámil, že v úterý 9. prosince v 9 hodin jmenuje Andreje Babiše do funkce předsedy vlády. Toto rozhodnutí učinil poté, co předseda hnutí ANO splnil prezidentovu podmínku. Pavel konkrétně ocenil jasný a srozumitelný způsob, jakým Babiš dostál jejich dohodě a veřejně oznámil, jakým způsobem vyřeší svůj střet zájmů.
Zdroj: Libor Novák