Tendr na provoz elektronických náramků odstartoval

Praha - Ministerstvo spravedlnosti již otevřelo obálky pěti firem s nabídkami na dodávku a provozování takzvaných elektronických náramků. Všichni zájemci splnili formální podmínky a odtajnili svou vlastnickou strukturu, nyní jejich nabídky hodnotí komise, uvedla ve čtvrtek ministryně Daniela Kovářová.

Vítěz výběrového řízení bude znám na konci května. Od června by ministerstvo rádo spustilo testovací provoz, a od nového roku by elektronické náramky mohly začít plnit svůj účel.

Náramky budou sloužit k monitorování vězňů, kteří dostali trest domácího vězení. Ten byl do českého právního řádu zaveden novým trestním zákoníkem, který vešel v účinnost na počátku letošního roku. Určen je pro ty pachatele, kteří se dopustí skutku, za který může být uložen trest odnětí svobody v maximální výši dvou let.

Trest domácího vězení bývá omezen pouze v pracovních dnech, kdy se odsouzený nesmí zdržovat mimo domov v době od 20.00 do 05.00. Má tedy možnost nadále chodit do práce. Výjimka je stanovena s ohledem na jeho zaměstnání, člověk, který pracuje na směny, bude mít jiný režim než odsouzený s klasickou pracovní dobou. Soud také může stanovit doplňující podmínky - například zákaz pití alkoholu, pokud opilost zapříčinila trestný čin. Případná neukázněnost nezůstane bez odezvy. Soudce moci rozhodnout o tom, že vězeň zbytek trestu stráví za zdmi klasického vězení.

V současné době má trest domácího vězení uloženo 17 lidí, devět dalších čeká na ukončení řízení, které jim umožní trest začit vykonávat. U 48 lidí se koná teprve předběžné šetření, kdy se sbírají podklady, jestli je pachatel trestného činu pro tento trest vhodný.

Nad správným plněním trestu domácího vězení dbá Probační a mediační služba. Jak řekl její ředitel Pavel Štern, náramky v dohledu zcela jistě pomohou. "Neznamená to ale, že bychom odsouzené přestali zcela kontrolovat z domova," řekl Štern.

Zopakoval, že v současné době je znám jeden případ porušení režimu domácího vězení. "Jedná se o šestačtyřicetiletého muže z Loučovic na Českokrumlovsku, který porušil podmínky tím, že byl opilý. Do skutečného vězení ale muž zatím nemusí. Soudce mu dal ještě šanci v podobě protialkoholní léčby. Tu podstupuje a zatím si podle našich informací vede dobře," uvedl Štern.

Související

Více souvisejících

Daniela Kovářová vězeňská služba

Aktuálně se děje

včera

Influencer zemřel po živém vysílání na síti, kdy soupeřil s kolegou v pití lihoviny.

Influencer zemřel po živém vysílání soutěže v pití čínského alkoholu

Influencer „Sanqiange“ (nebo-li „Brother Three Thousand“ "Bratr tři tisíce") byl nalezen mrtev jen několik hodin poté, co se v živém streamu účastnil soutěže s jiným influencerem, což zahrnovalo pití Baijiu, čínského likéru s normální hladinou alkoholu 30 až 60 procent. Informovala o tom CNN s odvoláním na Shangyou News.

včera

včera

Sociální síť Facebook a Twitter

Twitter ustoupil od kodexu EU o dezinformacích

Americká společnost Twitter se podle eurokomisaře pro vnitřní trh Thierryho Bretona rozhodla nepřistoupit k naplňování unijního kodexu o dezinformacích. Nicméně, jak uvedla agentura Reuters, to nezbavuje provozovatele sociální sítě Twitter povinností v této oblasti. Toto oznámení přišlo v pátek pozdě večer.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alois Hadamczik, český hokejový trenér

Jalonen tuší, že národní tým mohl hrát lépe. Hadamczik žádá vysvětlení

Po čtvrtečním konci ve čtvrtfinále v pátek přistáli v Praze svěřenci kouče Kariho Jalonena. Ten v rozhovoru přiznal, že jeho tým mohl mít na víc než na konečné osmé místo, což je nejhorší umístění českého týmu na MS v historii. Nyní se podle všeho může Jalonen začít strachovat o pozici, jelikož se už šéf českého hokeje Alois Hadamczik nechal slyšet, že bude po něm žádat vysvětlení neúspěchu. A není sám, kdo je po tomto turnaji rozčarován. Ozval se totiž také věčný kritik poměrů v českém hokeji a zároveň majitel Pardubic Petr Dědek. 

včera

včera

včera

Občanský průkaz

Konec rodných čísel: ČR chce platit miliardy za zrušení něčeho, co po desetiletí bezproblémově funguje. Jde o IT lobby, která chce snadné peníze daňového poplatníka

Česko chce být v řadě věcí jako Dánsko nebo Švédsko. Ale když už v něčem jako tyto země je, konkrétně v bezproblémovém používání rodných čísel v úředním styku, tak si vážně pohrává s myšlenkou přestat být jako Dánsko či Švédsko – a ještě za to zaplatit miliardy. Komentuje situaci ekonom Lukáš Kovanda.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

NATO vyzvalo k deeskalaci v Kosovu, Srbsko je k roli aliance kritické

NATO v sobotu vyzvalo Kosovo k deeskalaci a hledání řešení konfliktu prostřednictvím dialogu. V pátek začaly ozbrojené střety mezi kosovskou policií a etnickými Srby, kteří se snažili nedávno zvoleným zástupcům zabránit v převzetí úřadů v několika obcích na severu země. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy