Praha - Ministr financí Andrej Babiš (ANO) odvolal ředitele ministerského auditního orgánu Václava Štrasera, který kontroloval rozdělování evropských dotací. Napsala to dnes Mladá fronta Dnes (MfD), podle níž se tak Babiš zbavil jednoho z věrných úředníků svého předchůdce Miroslava Kalouska (TOP 09). Informaci deníku potvrdil mluvčí ministerstva Radek Ležatka.
Štraser se stal nejvyšším auditorem rozdělování evropských dotací v roce 2007, když Kalousek na ministerstvo přišel jako člen Topolánkova kabinetu. V minulosti čelil kritice z Evropské unie.Předloni Evropský účetní dvůr ve své výroční zprávě psal o riziku, že Štraserův úřad upravuje výsledky auditů tak, aby podíl chyb v dotacích nepřevýšil dvouprocentní hranici. Podíl chyb přesahující dvě procenta musí totiž unijní státy v Bruselu vysvětlit a zároveň navrhnout cestu k nápravě. Ministerstvo financí tehdy zkreslování auditů popřelo, Evropská komise ale v reakci na zjištění účetního dvora proplácení dotací pro ČR zastavila.Štraser se také podle deníku dostal do podezření ze střetu zájmů při čerpání dotací z Regionálního operačního programu Severozápad. Byl zástupcem ministerstva v monitorovacím výboru ROP a zároveň prý zasedal v představenstvu firmy, která měla na jedné z přidělovaných dotací zájem.Auditní orgán ministerstva financí dohlíží na všechny auditory, kteří kontrolují rozdělování evropských dotací na ministerstvech a v krajích. Výsledky auditů kontroluje a posílá do Bruselu.
Související
Babiš vyzval k uzavření Schengenu pro Španělsko. Macinka by volil mírnější postup
Babiš hodlá přehlasovat veto z Hradu. Pavla vyzval, aby sám šetřil
Aktuálně se děje
včera
Ukrajina provedla další útok na logistické centrum největšího ruského prodejce Wildberries
včera
Britské zemědělství je kvůli počasí v hluboké krizi. Bude chybět jídlo, varují farmáři
včera
Trump opět blafoval? Tvrdí, že údery odvolal kvůli prosbám Teheránu o dohodu, podle Íránu je to lež
včera
ISW: Rusko veřejnosti lže. Za minimální posun na frontě platí enormními lidskými ztrátami
včera
Lesní požáry zasáhly i Řecko. Při hašení se srazily dvě helikoptéry
včera
Detaily výbuchu v Moskvě: Bombu do restaurace přinesla žena, mezi mrtvými je jeden z hostů
včera
Trump znepokojil svět. Kvůli válce s Íránem varuje před návratem Velké hospodářské krize
včera
Právo na opravu je tady. Rozbité spotřebiče už nemusíte vyhazovat, výrobci je musí opravit
včera
Ukrajina sestřelila od začátku války téměř půl milionu ruských raket a dronů
včera
Nůžky se rozevírají. Kongo čelí masivnímu šíření eboly, Uganda hlásí úspěšné zvládnutí nákazy
včera
Bílý dům se opřel do Sáncheze. Pokud chcete proti Španělsku zakročit, podpoříme vás, vzkázal Evropě
včera
Trump: Odvolal jsem úder proti Íránu. Měl být tak silný, že ho svět nezažil od konce druhé světové
včera
Počasí: Extrémní teploty budou pokračovat, vlna veder se příští týden vrátí
1. srpna 2026 22:09
V kavárně v Moskvě došlo k výbuchu. Na místě údajně slavili ruští hlavouni
1. srpna 2026 21:40
Jak má probíhat odzbrojení Pásma Gazy? Bílý dům chce začít do měsíce, podle expertů jde o práci na rok
1. srpna 2026 20:22
Coca-Cola, Mondelēz, Danone, Ferrero a další firmy bojkotují snahy o potlačení obezity, varuje WHO
1. srpna 2026 19:19
Počasí: Moravu zasáhly silné bouřky, mohou padat kroupy
1. srpna 2026 17:59
Proti FIFA se bouří světové fotbalové organizace. Současný způsob řízení je neudržitelný, vzkazuje UEFA
1. srpna 2026 16:47
Rusko mění strategii. Místo energetické infrastruktury si na Ukrajině vybírá nový typ cílů
1. srpna 2026 15:35
Záchranáři převezli na Bulovku ženu s podezřením na vysoce nakažlivou nemoc
Zdravotnická záchranná služba Královéhradeckého kraje dnes na síti X informovala, že speciální posádka biohazard týmu provedla transport osoby s podezřením na vysoce nakažlivou nemoc. Cílem byl převoz z Fakultní nemocnice Hradec Králové do pražské Fakultní nemocnice Bulovka.
Zdroj: Libor Novák