Hradec Králové - Nejvyšší vedení ČSSD v Královéhradeckém kraji se rozpadlo, dlouholetá krajská předsedkyně Hana Orgoníková v čele krajské organizace 22. března skončila. Již dříve na své funkce rezignovali čtyři její místopředsedové. Situaci bude řešit mimořádná krajská konference 12. dubna, kde by měl být zvolen nový předseda. ČTK to dnes řekla Orgoníková, která zůstává v čele hradecké okresní ČSSD.
Nejvyšším představitelem krajské ČSSD zůstal radní hradeckého kraje Josef Dvořák, který je členem krajského předsednictva z titulu své funkce předsedy klubu krajských zastupitelů ČSSD. Žádné jiné členy nyní předsednictvo nemá.
Odstoupení místopředsedů v závěru roku bylo podle Dvořáka reakcí na špatný výsledek podzimních voleb do Sněmovny. "Čekali jsme, že na to bude reflektovat i paní předsedkyně. To se ale nestalo," řekl ČTK Dvořák. Jičínská a náchodská ČSSD proto podle něj vyvolaly na duben mimořádnou konferenci, která by dění ve straně měla stabilizovat. "Věřím, že ČSSD v kraji se po konferenci vrátí k politické práci a plnění programu a nebude se věnovat svým vnitřním záležitostem," řekl.
Většina místopředsedů podle Orgoníkové rezignovala proto, že prý cítili odpovědnost za výsledek parlamentních voleb. Orgoníková se v březnu nechala z vedení kraje odvolat vlastní okresní organizací, aby se prý mohla věnovat přípravě voleb do Senátu a komunálních voleb v Hradci Králové. Dubnové krajské konference se zúčastní a očekává, že se na ni snese kritika za volební výsledek. Konference vedle předsedy kraje může zvolit i místopředsedy, které ale může zvolit i krajský výkonný výbor.
Na post krajské předsedkyně, který zastávala od roku 2008, již Orgoníková kandidovat nehodlá. Chce ale zůstat v čele hradecké okresní organizace, kde jí mandát vyprší v březnu 2015.
Pnutí je i v samotné hradecké ČSSD. V pondělí členství ve straně ukončil městský zastupitel a bývalý náměstek primátora Vlastimil Ondráček. "Měla jsem přání, aby se ucházel o lídra kandidátky (v Hradci Králové). Byl ale rozhodnut, že již nechce kandidovat za sociální demokracii," řekla.
Orgoníková byla dlouholetou poslankyní, ve Sněmovně zasedala přes 20 let. V podzimních volbách ji však voliči z pozice lídra hradecké kandidátky vykroužkovali a do Sněmovny se nedostala. Volby v hradeckém kraji vyhrálo ANO 2011 se ziskem 20,28 procenta hlasů a ziskem tří mandátů. ČSSD byla druhá s 18,57 procenta a dvěma mandáty.
Související
Maláčová definitivně skončila v čele SOCDEM. Novým předsedou je Nedvěd
Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových
Aktuálně se děje
před 36 minutami
Z maďarského velvyslanectví v Bruselu operovala špionážní síť, odhalilo vyšetřování
před 50 minutami
Forex v roce 2026: Jak se orientovat na trhu, kde pravidla píší centrální banky a geopolitika
před 1 hodinou
Babiš zkritizoval Pavla: Nejmenoval Turka, teď si vykládá ústavu podle svého
před 2 hodinami
Další bizár ruské propagandy: Putina díky "vysoké míře milosrdenství" označují za Ježíše Krista
před 2 hodinami
Zelenskyj schválil čtyřicetidenní ofenzivní operaci. Má donutit Rusko jednat o míru
před 3 hodinami
Nová data: Kolik je na obou stranách obětí války na Ukrajině?
před 4 hodinami
Rusko v noci podniklo rozsáhlý vzdušný útok na Kyjev. Nejméně 10 mrtvých
před 5 hodinami
Tučné poplatky, večeře za miliony. Trumpův majetek po návratu do Bílého domu prudce vzrostl
před 6 hodinami
Předpověď počasí na víkend. Léto bude tentokrát příjemné
včera
Klempíře očekávají na festivalu ve Varech. Ministr potvrdil účast
včera
Prvním osmifinalistou fotbalového MS je Kanada. Jihoafričany pokořila gólem v nastavení
včera
Ministerstvo naznačilo, kolik budou stát dálniční známky pro příští rok
včera
Chmurný návrat fotbalistů do Prahy. Krejčí přednesl svůj pohled na český fotbal
včera
ANO by vyhrálo, ale přišlo by o Motoristy, ukázal květnový průzkum
včera
Extrémně silné bouřky na východě Česka. Nebezpečně tam stoupají i hladiny řek
včera
Trenér Miroslav Koubek nakonec skončil u české fotbalové reprezentace
včera
Červencové počasí může být teplejší, než je obvyklé, tvrdí meteorologové
včera
Politico: EU se potýká s hlubokou průmyslovou krizí. Neví, jak ji řešit
včera
Záhada v Číně: Čtyři dny po nárazu letadla do nejvyšší budovy v Pekingu mlčí média i úřady
včera
Poslanecká sněmovna schválila omezení pravomocí prezidenta u stálých misí
Poslanecká sněmovna schválila zrušení pravomoci prezidenta republiky pověřovat a odvolávat vedoucí stálých misí u mezinárodních organizací. Tato změna zákona o zahraniční službě je součástí širší doprovodné novely k návrhu nového zákona o státních zaměstnancích, kterým má být nahrazen stávající služební zákon. Celá legislativní předloha nyní poputuje k dalšímu projednání do Senátu.
Zdroj: Libor Novák