Praha - Exprezident Václav Klaus považuje současný proevropský kurz Česka za svoji prohru i prohru pro deset milionů občanů České republiky. Podobně se podle něj má i skutečnost, že vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) nebude uplatňovat výjimku z Listiny základních práv Evropské unie v lisabonské smlouvě, kterou eurokritik Klaus jako hlava státu prosadil. Exprezident to řekl dnes v rozhovoru pro ČTK. Lisabonskou smlouvu, která upravila fungování EU, neměl prý sílu nepodepsat, neboť v odporu proti ní zůstal v celé Evropě sám.
"Jako prohru pro sebe, ale ještě více pro deset milionů občanů České republiky to v každém případě považuji. Považuji to za obří nezodpovědnost dnešní politické reprezentace, že se chová tak, jak se chová," zhodnotil Klaus fakt, že Sobotkova vláda i prezident Miloš Zeman prosazují co největší integraci Česka do evropských struktur a vítají urychlené přijetí eura.
Skutečnost, že nynější vedení země prosazuje v přístupu k unii to, proti čemu Klaus bojoval, bývalý prezident označil za prohraný zápas. "V terminologii naší hokejové ligy to není prohraný celý ročník. Je to jeden zápas. A já věřím, že historie nekončí a že není všem dnům konec," doufá Klaus ve zvrat českého postoje k unii. Nepředpokládá ale, že on by se ho dožil. "To bych spíš byl optimističtější pro mé děti nebo vnuky," dodal.
Bývelý prezident dlouhá léta vystupoval jako velký odpůrce lisabonské smlouvy reformující fungování EU a odmítal tento dokument podepsat, nakonec svůj podpis nakonec podmínil tím, že si Praha vyjedná výjimku z Listiny základních práv EU, která je součástí smlouvy.
Obával se zejména možnosti prolomení takzvaných Benešových dekretů a uplatnění majetkových nároků sudetských Němců vysídlených z Československa po druhé světové válce, i když právní experti takové riziko většinou vylučovali. Ačkoli výjimku pro ČR unijní summit na podzim roku 2009 schválil, Sobotkův kabinet ale v únoru oznámil, že ji uplatňovat nehodlá.
Klaus se dnes vyjádřil i ke svému podpisu lisabonské smlouvy. "Neměl jsem sílu tu lisabonskou smlouvu nepodepsat. Byl jsem absolutně sám v celé Evropě a hrát jakéhosi osamoceného Dona Quijota se mi nezdálo produktivní. Neměl jsem dostatečnou podporu ani v České republice, kde ani vlády, nemluvě o dalších institucích, jako je ústavní soud, nebyly na mé straně," posteskl si prezident z let 2003 až 2013.
I přsto s reformním dokumentem EU dodnes nesouhlasí. "Definitivně Evropská unie přestala být Evropou států, ale stala Evropou provincií či gubernií. To je podle mého názoru zásadní změna, ke které došlo," soudí o dopadech přijetí náhražky za původně zvažovanou evropskou ústavu.
Související
Tanečky kolem Turka. Exprezident Klaus nechápe, co se děje
Zeman ještě není fit. Na Pražském hradě bude v úterý chybět
Václav Klaus , EU (Evropská unie)
Aktuálně se děje
před 5 minutami
OBRAZEM: Brněnské Vánoce. Pravá atmosféra panuje i v jihomoravské metropoli
před 56 minutami
Zeman promluví k lidem ještě před Pavlem. S Babišem se televize nedohodly
před 1 hodinou
Rodinná tragédie při letecké nehodě v USA. Zemřel slavný závodník i s dětmi
před 2 hodinami
Metro opět staví ve všech stanicích na lince C. Pankrác po rekonstrukci opět funguje
před 3 hodinami
Astronauti se vrátí na Měsíc, nařídil Trump. Připustil možnost války s Venezuelou
před 4 hodinami
Putin: Pokud budete respektovat Rusko, nové války nebudou. Jestli Ukrajina uspořádá volby, zastavíme palbu
před 4 hodinami
Noční summit ukázal tvrdou pravdu: Evropa chce Ukrajinu zachránit, ale není ochotna za to platit
před 5 hodinami
V utajené továrně vyrábí Ukrajina ničivou střelu. Flamingo má konkurovat americkému Tomahawku
před 6 hodinami
Rusko nemá v úmyslu zaútočit na Evropu, za stupňování napětí může NATO, prohlásil Putin
před 7 hodinami
Putin pochválil Trumpa. Jeho snahu o ukončení války označil za upřímnou
před 8 hodinami
Půjčka Ukrajině tříští lídry. Macron a Sánchez se radují, Orbán varuje před uvrhnutím Evropy do války
před 9 hodinami
My chceme mír, Ukrajina ne, prohlásil Putin. Bude ale možný jen za našich podmínek, dodal
před 9 hodinami
Chraňte svou firmu efektivně: Antivirový program dnes již nestačí
před 10 hodinami
Na půjčce Ukrajině se podílet nebudeme, honosí se Babiš. Zrádce Evropy táhne Česko na východ, reagují politici
před 10 hodinami
Odchod ze summitu bez dohody by pro EU znamenal katastrofu, přiznal De Wever
před 11 hodinami
Dohodnuto. EU půjčí Ukrajině 90 miliard eur. Putin musí pochopit, že se mu válka nevyplatí, vzkázal Merz
před 13 hodinami
Víkendové počasí změnu nepřinese, vyplývá z předpovědi
včera
Princ Andrew unikl dalšímu policejnímu vyšetřování. Není prý důvod ho obnovit
včera
Polskem otřásla vražda mezi dětmi. Školačku ubodala jiná dívka
včera
Rozbili nám letadlo, přiznal Fico. Pak podpořil srbské ambice na členství v EU
Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) přiznal, že letadlo, kterým odcestoval do Bruselu, utrpělo takové poškození, že nebylo schopné dalšího letu. Ficovi se nic nestalo, mohl tak opět přistoupit ke kritice unijní politiky. Tentokrát se zastal Srbska.
Zdroj: Jan Hrabě