Ministři na Šluknovsku: Chovanec nakoukl do bytů a utrpěl šok

Šluknov (Děčínsko) - Ministři vnitra a pro národnostní menšiny Milan Chovanec a Jiří Dienstbier společně s ministryní práce Michaelou Marksovou Tominovou (všichni ČSSD) slíbili starostům ze Šluknovského výběžku legislativní změny v oblasti sociálních dávek a boj s drogami. Ministři včera navštívili sociálně vyloučené lokality ve Šluknově a Varnsdorfu na Děčínsku. Do regionu zamířili na základě dopisu 18 starostů Šluknovského výběžku, kteří si předsedovi vlády Bohuslavu Sobotkovi stěžovali na údajně znovu vypjatou situaci.

Ministři navštívili šluknovské sídliště, kde žijí desítky sociálně slabých, i soukromý dům s byty nižší kategorie. Za dvoupokojový byt bez topení platí místní holé nájemné 8500 korun měsíčně. Ministr Chovanec neskrýval z bytu ve špatném stavu, ve kterém žije rodina s dětmi, rozčarování. "Tenhle byt nemá cenu ani 500 korun. Pokud se tomu vůbec dá říkat byt," řekl Chovanec.

Starostové z výběžku volají už několik let po registru přestupků, zatím se ho nedočkali. Reálným termínem jeho spuštění je podle ministra Chovance rok 2016. 

Situaci, kdy stát prostřednictvím příspěvků a doplatků na bydlení platí majitelům domů a ubytoven přemrštěné nájemné, by měla podle ministryně Marksové Tominové vyřešit novela zákona o hmotné nouzi. "Zákon by mohl platit od příštího roku, je tady ale varianta, že by ho Sněmovna projednala zrychleně," řekla Marksová Tominová. 

Expertka ODS na sociální oblast Lenka Kohoutová ale míní, že ministryně má možnost zastavit financování přemrštěného nájemného hned. "Kdyby úředníci na úřadech práce skutečně chodili na sociální šetření, nevznikaly by problémy, které se dějí s přeplácením nájemného v ubytovnách. Paní ministryně má mnoho zákonných nástrojů, jak zamezit zneužívání dávek, nicméně je zřejmě nezná," sdělila ČTK.

Psali jsme: Jdi do p*dele, Tomio! Vzkazuje ostře sociolog Okamurovi Romština je na vymření, v Česku nepatří do kulturního dědictví  

Podle ministra vnitra jsou problémem Šluknovska především drogy. "To je oblast, ve které se musí výrazně přidat," prohlásil Chovanec s tím, že drogové pole ovládají vietnamské gangy. Ministr Českému rozhlasu řekl, že plánuje posílit bezpečnostní složky na Šluknovsku, které je podle něj jedno z nejhůře postižených oblastí sociální migrací.

„K policii má přicházet tisíc nových policistů a část z nich by měla mířit právě do těchto sociálně vyloučených oblastí, kde jsou problémy," říká. „Bude to několik stovek policistů, kteří posílí pořádkové jednotky v těchto oblastech," doplňuje.

Bezpečnostní situace se ale podle děčínské policejní mluvčí Petry Trypesové ve Šluknovském výběžku postupně zlepšuje. "Z našich statistik vyplývá, že nápad trestné činnosti se snižuje, objasněnost naopak zvyšuje. Bezpečnostní situace se postupně zlepšuje," řekla Trypesová.

Problémovou oblastí je také Varnsdorf, konkrétně sídliště v Kovářské ulici. „Je tady neustálé rušení nočního klidu, nepořádek kolem kontejnerů. Nedávno tady byla hromadná bitka dvou cikánských skupin. Vzniklo z toho těžké ublížení na zdraví," popisuje pro ČRo jedna z obyvatelek.

Situace je prý pro ni neúnosná, a tak se chce přestěhovat. „Po dvaceti letech si hledám bydlení," přiznává. Podle vedoucího varnsdorfského Centra sociálních služeb Karla Jiřišty je zřejmé, proč jsou na sídlišti problémy.

„Je tam velká koncentrace lidí, kteří nemají práci. Velká koncentrace dětí, které nemají vyžití, a z toho vznikají další problémy. Ty problémy, které byly kdysi tady na ubytovnách, jsou dneska v Kovářské," vysvětluje.

Související

Více souvisejících

Šluknovsko Milan Chovanec Romové

Aktuálně se děje

před 54 minutami

před 1 hodinou

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Další ztráta pro fotbalovou Spartu. Opora týmu Sörensen přestoupil do Kodaně

S úvodem sezóny poněkud netradičně pokračuje rozprodávání mužstva fotbalové Sparty. Po četných někdejších oporách týmu, jakými byli Jan Kuchta, Lukáš Haraslín či gólman Peter Vindahl, se s pražskou Letnou v nejbližších dnech s největší pravděpodobností rozloučí další takový fotbalista, na jehož výkonech stál sparťanský základ. Konkrétně se jedná o jednoho z mužů, který nosil kapitánskou pásku, dánského obránce Asgera Sörensena. Míří domů do Dánska, přesněji do FC Kodaň.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Dálnice, ilustrační fotografie.

V Česku se otevřel další úsek dálnice, která je alternativou k D1

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) otevřelo 6,2 kilometru dlouhý úsek dálnice D35 Ostrov – Vysoké Mýto v Pardubickém kraji. Oproti původním předpokladům je hotový i provizorní sjezd za tunelem Homole, který umožní napojit se na dálniční obchvat Vysokého Mýta. Cena stavby po valorizaci je 1,46 miliardy Kč bez DPH, většinu nákladů uhradí EU. Práce trvaly dva a čtvrt roku. Tunel Homole, který bude jako samostatná stavba součástí úseku, se řidičům otevře příští rok před létem.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Atletika, ilustrační fotografie.

Čeští atleti poprvé od roku 1938 nepřivezli z ME žádnou medaili. Přichází kritika od legend

Na nedávném atletickém mistrovství Evropy v anglickém Birminghamu nezískala česká výprava ani jednu medaili, což se stalo poprvé od roku 1938. Příčiny tohoto jednoznačně neúspěšného šampionátu se teprve budou hledat, na starost to bude mít především reprezentační šéftrenér českých atletů Pavel Sluka. Ten bude chtít od jednotlivých trenérů analýzu toho, proč se jim nepodařilo ve většině případů svým svěřencům načasovat ideálně formu. Mezitím se do výkonů českých atletů bez servítek pustily i dvě české atletické legendy Šárka Kašpárková a Ludmila Formanová.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Andrej Babiš

Máte to mimořádně náročné, řekl Babiš zemědělcům na Zemi živitelce

Premiér Andrej Babiš (ANO) se v Českých Budějovicích zúčastnil letošního ročníku mezinárodního agrosalonu Země živitelka. Společně s ministrem zemědělství Martinem Šebestyánem (za SPD) jednal o aktuální situaci českého zemědělství, dopadech sucha na zemědělskou produkci i opatřeních na podporu domácích producentů. Předseda vlády si prohlédl expozice firem a diskutoval se zástupci zemědělských podniků.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

Fotografie zachycuje bývalého generálního tajemníka SSSR Michaila Gorbačova v britském dokumentu stanice BBC.

Porážka antigorbačovovského puče před 35 lety otevřela cestu k rozšíření NATO

V povědomí tuzemské populace je datum 21. srpna bytostně spojeno s vojenským obsazením Československa zosnovaného v roce 1968 Sovětským svazem a čtyřmi dalšími členy organizace Varšavské smlouvy, studenoválečného protipólu Severoatlantické aliance. V mediální smršti, která toto výročí každoročně doprovází, poněkud zapadají události, k nimž došlo v Sovětském svazu o 23 let později, tedy krachu pokusu zastánců tvrdé linie odstavit od moci reformního vůdce Michaila Gorbačova a zvrátit směr vývoje, který umožnil jeho liberalizační kurz. Jednalo se přitom o zásadní moment pro utváření post-studenoválečného světa.

včera

J.D. Vance, Marco Rubio

Na veřejnost unikla nahrávka, na níž se Vance vysmívá kanadskému premiérovi

Na veřejnost unikla nahrávka z privátní akce v New Yorku, na níž americký viceprezident JD Vance posměšně komentuje postoj Kanady v náročných obchodních jednáních. Vance na setkání s dárci prohlásil, že se kanadský premiér Mark Carney snaží před prezidentem Donaldem Trumpem vystupovat zbytečně tvrdě, přestože Ottawa v klíčových otázkách nakonec ustupuje.

včera

Švédská policie

Útočník zranil ve švédské škole mečem několik lidí. Policie ho postřelila

Při útoku mečem na střední škole ve švédském městě Fagersta utrpěli těžká zranění dva dospívající studenti. Policisté byli na místo přivoláni v odpoledních hodinách a přímo na škole zadrželi jednoho podezřelého muže. Při zásahu utrpěla zranění ještě třetí osoba, přičemž podle místních médií policisté útočníka při zatýkání postřelili do nohy.

včera

Rusko, ilustrační foto

Rusové tvrdě pociťují dopady války. Nikdo netuší, jestli bude mít kde natankovat

Nedostatek pohonných hmot v Rusku dosahuje výrazných rozměrů a začíná stále více zasahovat do každodenního života tamních obyvatel. Na čerpacích stanicích v Moskvě i dalších částech země se tvoří dlouhé fronty automobilů a řidiči často čekají celé hodiny bez jistoty, zda se na ně palivo vůbec dostane. Vážná situace na trhu přichází po opakovaných útocích ukrajinských dronů na ruské rafinérie a ropná zařízení, které výrazně narušily zpracovatelské kapacity i logistiku.

včera

Ilustrační fotografie

Řeckem otřásá dotační skandál. Zemědělci čerpali evropské peníze na neexistující krávy a kozy

Řečtí zemědělci v roce 2024 čerpali evropské dotace na desítky tisíc hospodářských zvířat, která se podle oficiálních státních statistik vůbec nenacházejí na území státu. Analýza vládních dat webu Politico odhalila rozsáhlé nesrovnalosti mezi zmenšujícím se stádem skotu a počtem zvířat, na něž ministerstvo zemědělství vyplácelo finanční podpory. Odhalení přichází v době, kdy se řecká vláda snaží vypořádat s dotačními skandály v zemědělském sektoru.

včera

Zrušení koncesionářských poplatků od příštího roku se zřejmě odkládá

Plánované zrušení koncesionářských poplatků od začátku příštího roku se s vysokou pravděpodobností odkládá. Koalice sice rušení poplatků prezentovala jako jeden ze svých stěžejních slibů, původně stanovený termín k prvnímu lednu se však ukazuje jako příliš ambiciózní. Příslušný vládní návrh zákona totiž doposud neprošel ani prvním čtením v Poslanecké sněmovně.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy