Adamová hodnotí jednání o vládě jako konstruktivní, podle Rakušana se nezaseklo

Jako konstruktivní, férové a přátelské hodnotí úterní maratonské jednání o vzniku nové vlády koalic Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se Starosty a nezávislými (STAN) předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Předseda STAN Vít Rakušan ČTK řekl, že na více než 12 hodin natáhlo jednání množství probíraných záležitostí, nikoliv to, že by se vznikající pětikoalice u některého problematického bodu "zasekla".

Strany se v úterý nejprve zhruba šest hodin věnovaly koaliční smlouvě a struktuře kabinetu, o něco delší dobu pak strávily nad programem. Adamová dnes ČTK řekla, že jednání bylo konstruktivní. "Ve své podstatě jsme opravdu bod za bodem probrali celý program vlády. I když jsme řešili koaliční smlouvu, tak jsme šli stránku po stránce, co v ní je, kde vidíme případně rozpor. A moc jich nebylo," uvedla.

Koalice vytvořily v říjnu šest programových týmů, které zpracovaly jednotlivé kapitoly. "Jednu z těch kapitol jsme řešili složitěji než ostatní, ale nebylo to kvůli nedohodě, bylo to tím, že se v tom týmu hrozně rozmáchli," uvedla. Délka příslušné kapitoly by pak byla v programovém prohlášení neúměrná vůči ostatním. "Znamenalo to krácení, aby to nebylo tak, že kapitola neúměrně vyčnívá," vysvětlila.

Rakušan odmítl, že by se u některého bodu vyjednavači "zasekli" kvůli sporům. "Nějaká kapitola trvala déle, nějaká méně. Ale když si člověk představí to penzum, co jsme za ten den měli dotáhnout, tak to na ty hodiny vyjde," řekl. Časově náročná byla dohoda o fungování koalice, ale i domlouvání struktury vlády, doplnil. "A nejvíc dlouhých hodin zabralo to, že jsme otevírali jednu programovou kapitolu za druhou a procházeli si, co by se mělo ocitnout v programovém prohlášení," uvedl Rakušan.

V otázce rozdělení počtu ministrů podle informací ČTK strany postupovaly tak, že nejdříve dospěly k poměru 11:7, co se týče členů vlády za koalici Spolu a koalici PirSTAN. Až následně se hovořilo o tom, které konkrétní resorty připadnou které koalici. Jak si mezi sebe rozdělí ministerstva strany uvnitř koalic, záleží už pak na vnitřní domluvě.

Související

Více souvisejících

Markéta Pekarová Adamová Vít Rakušan (STAN) Vláda ČR

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 45 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

Kišiněvský summit EPC Prohlédněte si galerii

Kišiněvský summit EPC je v plném proudu. Setkal se Zelenskyj s Vučićem, Erdogan na poslední chvíli účast odvolal

Zájemci o členství se sbližují s Evropskou unií. Osobní kontakt proběhl dokonce mezi srbským a ukrajinským prezidentem. Přesto, že Srbové mají dlouhodobě velice dobré vztahy s Ruskem. Účast k velkému zklamání pořadatelů na poslední chvíli odvolal turecký prezident. V odpoledních hodinách započalo jednání Arménie s Ázerbájdžánem za francouzské, německé a eurounijní mediace.

před 2 hodinami

63. Zlín Film Festival Prohlédněte si galerii

Ve Zlíně odstartoval 63. ročník zlínského filmového festivalu "Zlín Film Festival"

Na 63. ročníku Zlín Film Festivalu se diváci mohou těšit na neuvěřitelnou nabídku 295 filmů z více než 50 zemí světa. Tento prestižní filmový festival, který se koná v Zlíně, nabídne bohatý doprovodný program vhodný jak pro školy, tak i pro celou rodinu. Od dnešního dne se do Zlína sjíždějí významné osobnosti z filmové branže, které přijely oslavit tuto událost. Vrcholem večera bude slavnostní předání Zlatého střevíčku, který obdrží herec Pavel Nový. Festival se koná v termínu od 1. do 7. června, takže návštěvníci mají celý týden na to, aby se ponořili do světa filmového umění.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Flakpanzer Gepard je německý samohybný protiletadlový systém (SPAAG) osazený dvojicí 35mm kanónů Oerlikon

Pentagon koupí smrtící systém Gepard pro Ukrajinu

Americká společnost Global Military Products podepsala smlouvu s americkým ministerstvem obrany, která jí přiděluje kontrakt v hodnotě přesahující 118 milionů dolarů na nákup a dodávku samohybných protiletadlových systémů Gepard do Ukrajiny. Informovala Evropská pravda s odkazem na zprávu Pentagonu.

před 4 hodinami

Česká národní banka

Finanční sektor je odolný. ČNB vypustí jedno z pravidel pro poskytování hypoték

Dnes se Bankovní rada České národní banky sešla k projednání Zprávy o finanční stabilitě pro jaro 2023, která hodnotí stav a odolnost domácího finančního sektoru vůči nepříznivým vlivům. Tato zpráva posloužila jako východisko pro stanovení makroobezřetnostní politiky, která se zaměřuje na řízení rizik a stabilitu finančního systému. Hlavními nástroji této politiky jsou určování kapitálových rezerv bank a stanovení maximálních limitů pro poskytování spotřebitelských úvěrů zajištěných obytnými nemovitostmi. ČNB to uvedla na svém webu.

Aktualizováno před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Jana Peterková

Vpád do síně pražského soudu už řeší i kriminálka. Peterková se nepoučila a šíří nesmysly dál

Jana Peterková po svém odsouzení zašla ještě dál, teď se považuje za občanku již neexistující ČSFR a proklamuje, že je Česká republika pouze korporát. Resort vnitra varuje před sektou, která tyto myšlenky má na svědomí. Antisemitismus, rasismus a antisystémové smýšlení u podobného spolku v USA, známého jako Suverénní občané, končí u závažných zločinů. 

Aktualizováno před 8 hodinami

Volodymyr Zelenskyj a Maia Sandu

Největší událost v historii Moldavska. Začal druhý summit Evropského politického společenství, dorazil Zelenskyj

Dnes se nedaleko moldavského hlavního města Kišiněv v MIMI Castle koná summit Evropského politického společenství (EPC). Začal v 9:00 středoevropského času. Loňský summit EPC proběhl ve stínu těžké energetické a bezpečností krize, ten letošní zase může Moldavanům otevřít dveře do Evropy. Dorazil také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. 

před 8 hodinami

NASA

NASA uspořádala první fórum o UFO. Některé objekty neumíme vysvětlit, přiznala

Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) ve středu uspořádal první veřejné setkání na téma neidentifikovaných létajících objektů (UFO).  Uvedl to server BBC s tím, že na panelu zaznělo, že americké úřady prozkoumaly za desítky let zhruba 800 zpráv o neidentifikovaných létajících objektech a některé se dodnes nepovedlo vysvětlit.

před 8 hodinami

Nový formát registračních značek v Praze: Bohatší o písmenko, chudší o číslo

Pražané budou mít nový formát státních poznávacích značek, za chvíli totiž dojdou možné kombinace u toho současného. U nových RZ tak přibude jedno písmenko navíc, ubyde číslice. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy