Volby by podle agentury Median v srpnu vyhrálo hnutí ANO s 29,5 procenta. Od července si mírně polepšilo, podobně jako druzí Piráti s 14,5 procenta a třetí ODS s 13 procenty. Nad pětiprocentní hranici se vyšplhala TOP 09.
Ostatní strany si naopak pohoršily, uvedl Median. Nejvíce ČSSD, která spadla z červencových osmi procent na 6,5 procenta. Ve Sněmovně by zůstalo devět uskupení.
ANO v srpnu zastavilo dva měsíce trvající mírný pokles preferencí, zatímco ČSSD se vrátila na podobnou hodnotu preferencí jako v červnu. Piráti se naopak druhý měsíc za sebou drží na pozici nejsilnější opoziční strany, přestože i ODS o půl procentního bodu posílila.
Pod pomyslnými stupni vítězů by skončila SPD s 8,5 procenta, pohybuje se tak mírně pod úrovní výsledku z minulých sněmovních voleb. KSČM pokračovala v mírném poklesu a je na tom s šesti procenty stejně jako v květnu, uvedl Median.
Z trojice zbývajících uskupení by TOP 09 získala v srpnu 5,5 procenta, lidovci se Starosty po pěti procentech hlasů. S ohledem na potenciální výši zisků a na statistickou odchylku mají všechny tři seskupení podobnou šanci na vstup do Sněmovny, konstatovala agentura. Statistická odchylka je v průzkumu Medianu plus minus 1,5 procentního bodu u malých stran a tři procentní body u velkých stran.
Nové politické hnutí Trikolóra, které založil poslanec Václav Klaus, mělo podle Medianu dvě procenta preferencí.
Median zjišťoval i podíl pevného jádra voličů jednotlivých stran a podíl všech lidí, kteří volbu dané strany zvažují. Nejvyšší volební potenciál má dlouhodobě ANO, které by v případě hlasů všech voličů, kteří jeho volbu vážně zvažují a nevylučují účast u voleb, mohlo získat kolem 32,5 procenta. Zisk přesvědčených voličů by mu stačil na zhruba 19,5 procenta. V červenci mělo ANO obě tyto hodnoty vyšší.
Volební potenciál Pirátů činí podobně jako v červenci 21,5 procenta, u ODS 17 procent. Občanští demokraté ale mají o něco silnější jádro přesvědčených voličů než Piráti. SPD by mohla získat hlasy 12 procent voličů, přesvědčených je ale jen polovina z nich. V těsném závěsu jsou Starostové s volebním potenciálem 11,5 procenta, ale jen tříprocentním voličským jádrem. "Starostové jsou často stranou druhé volby," uvedla agentura.
U levicových stran má naopak ČSSD slabší jádro voličů než KSČM, nicméně má větší volební potenciál. Sociální demokraté by mohli pomýšlet na zisk deseti procent, komunisté osmi procent hlasů. Mezi ně se vklínily TOP 09 s možností 9,5 procenta hlasů a KDU-ČSL s 8,5 procenta hlasů.
Související
Podpora komunistů sílí. Do Sněmovny by se dostali i Motoristé, ukazuje průzkum
Podpora ANO soustavně klesá. SPOLU a STAN a Piráti by dnes podle průzkumu koalici nesestavili
Volební preference , hnutí ANO , Česká pirátská strana , ČSSD , ODS , Svoboda a přímá demokracie (SPD) , top 09 , KSČM , KDU - ČSL , průzkumy , Trikolóra hnutí občanů , Starostové a nezávislí (STAN)
Aktuálně se děje
včera
Opozice tepe vládu, Babiš se brání. Tvrdá kritika Česka z úst Merricka rezonuje politiky
včera
Izraelská armáda vydala rozsáhlý příkaz k evakuaci statisíců Libanonců
včera
Vládní poslanci vlepili políček spravedlnosti. Sněmovna nevydala Babiše ani Okamuru ke stíhání
včera
Babišova vláda má problém. Trumpův muž tvrdě zkritizoval Česko, stane se jednou z nejhorších zemí v NATO
včera
Ceny ropy na světových trzích dál prudce rostou. Zklidnění situace zatím nehrozí
včera
Íránské drony zaútočily v Ázerbájdžánu. Alijev slibuje odvetu, uvedl armádu do stavu nejvyšší pohotovosti
včera
ANO Babiše a Okamuru ke stíhání nevydá. Porušuje vlastní kodex, tepe koalici opozice
včera
NATO údery na Írán podporuje, prohlásil Rutte. Aktivaci článku 5 ale nezvažuje
včera
Válka mezi Íránem, Spojenými státy a Izraelem nabírá na obrátkách. Konflikt otevírá dveře čtvrté straně
včera
Brutální metoda zachraňující životy. Před sestřelením amerických F-15 se piloti katapultovali, hrozí jim doživotní problémy
včera
Proč válka v Íránu tlačí ceny ropy nahoru? Nehraje se o nedostatek, ale očekávání
včera
„Přestaňte fňukat.“ Opozice před hlasování o vydání tepe Babiše
včera
Nebojím se vás, ale vy se bojte mě, řekl Babiš. Požádal poslance, aby ho nevydávali ke stíhání
včera
Napětí z války v Íránu se přenáší na další země. Kurdové se bojí o svůj sud
včera
Sněmovna začala rozhodovat o vydání Babiše a Okamury ke stíhání
včera
Izraelská armáda opět udeřila v Íránu a Libanonu. Íránská armáda vyslala na Izrael rakety
včera
Počasí bude v příštím týdnu stabilní. Ranní a odpolední teploty se mají výrazně lišit
4. března 2026 21:58
Pošta od dubna mění ceník. Platby zákazníků budou vyšší
4. března 2026 21:05
Slovensko stupňuje tlak. Fico oznámil ukončení nouzových dodávek elektřiny na Ukrajinu
4. března 2026 20:09
Počasí v Česku: Uplynulá zima očima meteorologů. Možná vás překvapí, jaká byla
Meteorologická zima je už několik dní minulostí. Pokud máte dojem, že byla chladná a bohatá na srážky, odborníci vás vyvedou z omylu. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) byla nadprůměrně teplá a srážkově chudá.
Zdroj: Jan Hrabě