Širší otevření škol je prvořadým úkolem, shodli se na dnešní večerní schůzce premiér Andrej Babiš (ANO), vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) a předsedové Pirátů a STAN Ivan Bartoš a Vít Rakušan. O možné podpoře dalšího prodloužení nouzového stavu nemluvili.
Politici jednali s ohledem na koronavirovou epidemii také například o krizové legislativě, bonusu pro lidi v covidové karanténě nebo izolaci i o kompenzacích podnikatelům za uzavřené provozovny.
Sněmovna by měla o žádosti vlády jednat ve čtvrtek. Nynější nouzový stav skončí v neděli 14. února. "Předpokládám, že pokud se udržíme v této věcné rovině, mohli bychom najít shodu i na čtvrtečním hlasování," řekl novinářům Hamáček. Menšinový kabinet zatím podporu pro delší nouzový stav v dolní komoře nemá. Komunisté, kteří vládu v dolní komoře tolerují, oznámili, že hlasy nedodají.
Rakušan uvedl, že podpora nouzového stavu tématem jednání nebyla a že neumí v tuto chvíli říci, zda budou ochotni jeho prodloužení podpořit. "Opravdu to záleží i velmi na tom, zda vláda bude připravovat některé z těch věcí, které považujeme za zásadní," řekl šéf Starostů a nezávislých.
Návratem žáků a studentů do škol společně se systémem jejich testování se vláda bude zabývat v pondělí. Podle Hamáčka tento krok nesmí ohrozit vývoj epidemie. Předpokladem je proto stanovení systému testování. "Především nám jde o žáky prvního stupně, devátých tříd a maturitních ročníků," řekl Rakušan. Datum 1. března, jak je uvedeno v návrhu ministerstva školství, pokládá za nejzazší.
Úpravy legislativy tak, aby nebylo potřebné prodlužování nouzového stavu, budou probírat podle Hamáčka špičky sněmovních stran na úterní schůzce. Podle vicepremiéra by se mohlo rozhodnout, zda se půjde cestou zvláštního pandemického zákona, nebo změnou krizových zákonů. Podle Rakušana by si vláda měla s věcí pospíšit. "Ukazuje se, že většina pro to, aby byl stále prodlužován nouzový stav, mizí," podotkl.
Vláda v prondělí posoudí také finanční motivaci lidí, aby se nevyhýbali karanténě nebo izolaci. Hamáček mluvil o kompromisním návrhu, který představuje bonus asi 370 korun denně. Bartoš naopak podporuje zvýšení nemocenské na 90 procent, peníze by měli podle něho dostávat i osoby samostatně výdělečně činné. "V Česku se lidé nenahlašují, protože nechtějí zruinovat své blízké nebo známé," řekl. Případného zneužívání se neobává.
Shodu politici podle Bartoše nenašli na změně náhrad podnikatelům za uzavřené nebo omezené provozy. Podle Hamáčka debata neskončila. Śéf Pirátů upozornil třeba na to, že na podporu z programu COVID nájemné nedosáhnou podnikatelé, kteří si vzali hypotéku. Hamáček uvedl, že obecně se řeší, jak kompenzace zjednodušit a zpřehlednit.
Bartoš na druhou stranu mluvil o dohodě na motivaci firem testovat na covid-19 ve větší míře zaměstnance. Návrh má vládě předložit podle něho ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).
Související
Tři roky se čekalo. Babiš obnovuje společná vládní jednání se Slováky
Babiš vyrazil do boje proti „nehoráznému chování“ čerpacích stanic. Chce zpřísnit kontroly a zastropovat marže
Andrej Babiš , Jan Hamáček , Ivan Bartoš (Piráti) , Vít Rakušan (STAN) , Školství
Aktuálně se děje
včera
Důchodů se mají dotknout změny. Jsou plánované ve dvou fázích
včera
Tři roky se čekalo. Babiš obnovuje společná vládní jednání se Slováky
včera
ČT se obává kolapsu. Lidé přijdou o StarDance, varuje Grolich
včera
Trump oznámil, kdy pojede do Číny. Návštěvu odložil kvůli válce s Íránem
včera
Tak zaúřadovalo zimní počasí. Na východě napadly desítky centimetrů sněhu
včera
Konec střídání času na obzoru. Zdechovský věří, že EU se brzy dohodne
včera
Ruská státní pokladna se tenčí. Putin vyzval oligarchy, aby podpořili obranný rozpočet země
včera
V USA se rozjíždí tichá mocenská válka. Demokraté se snaží vyplnit vakuum po Bidenovi
včera
Německo chce proměnit armádu v nejsilnější bojovou sílu Evropy, než Rusko zaútočí na NATO. Má na to tři roky
včera
Evropa bude prosit Moskvu o energetické suroviny, my si vybereme, komu pomůžeme, tvrdí Putinova pravá ruka
včera
Maďarsko důležitější než Francie? EU se ocitá v kritickém bodě, může skončit jako rukojmí krajní pravice
včera
Babiš vyrazil do boje proti „nehoráznému chování“ čerpacích stanic. Chce zpřísnit kontroly a zastropovat marže
včera
Kdo ničil dívčí školu v Íránu? OSN chce odpovědi, vyšetřování zatím ukazuje na USA
včera
Trump couvá. Opět odložil Íránu ultimátum, podle Teheránu jednání neprobíhá
včera
Vojenské kapacity Íránu jsou zničené, prohlašuje Trump. Jak tedy Teherán dokáže kontrolovat Hormuzský průliv?
včera
Okamžitě zlevněte pohonné hmoty, pustil se Babiš do pumpařů
včera
Útok zápalnými lahvemi na Ruský dům v Praze. Policie pátrá po pachateli
včera
Předpověď počasí na začátek Velikonoc. Má být den ode dne lépe
včera
Klidný život bez finančních starostí: Výhodné pojištění odpovědnosti
26. března 2026 21:58
Změna času se v EU řeší už osm let. Europoslanci jsou pro konec střídání
V Česku je v plném proudu týden, který bude o hodinu kratší. Po noci ze soboty na neděli si všichni budeme muset přenastavit hodinky, protože dvě změny času jsou navzdory slibům každoroční realitou. Je to přitom už osm let, co existuje směrnice o ukončení střídání časů.
Zdroj: Jan Hrabě