Babiš se obává odchodu investorů po klimatické konferenci

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes v Praze před odletem do Glasgow na klimatickou konferenci OSN řekl, že od ní mnoho neočekává. Projevy se podle něj budou klasicky týkat ohrožení planety, sám chce ale ve svém vystoupení hovořit i o možném ohrožení lidí a ekonomiky, pokud Evropská unie nebude předkládat "reálnější" ekologické návrhy. Jinak podle něj také hrozí odchody investorů z Evropy do USA či Asie.

Na konferenci v Glasgow dnes vystoupí desítky hlav států a vlád, aby představily plány na snižování emisí skleníkových plynů. Projevy přednesou například americký prezident Joe Biden, německá kancléřka Angela Merkelová nebo šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. "Určitě uslyšíme zase ty klasické projevy, jak je planeta ohrožena. Ale já budu hovořit o tom, že může být ohrožena naše ekonomika, naši lidé, občané, zaměstnanci. Doufejme, že si to Evropa uvědomí," řekl Babiš.

V Evropské unii by se podle něj mělo jednat o návrzích, které jsou reálné a nevyženou investory z Evropy do Spojených států nebo Asie. "Uvidíme, jaký bude konference mít vliv hlavně na Evropskou unii, evropské rady a návrhy," řekl. Připomněl, že hlavní znečišťovatelé jako Čína či USA nenásledují evropská opatření stejným tempem. "Je nutné, aby Evropa ten Green Deal realizovala způsobem, který neovlivní konkurenceschopnost, průmysl a zaměstnanost. Myslím si, že Evropa ne úplně vnímá ta rizika," řekl.

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) doplnil, že jednou z hlavních ambicí konference v Glasgow je, aby své vnitrostátní závazky zveřejnili velcí znečišťovatelé mimo EU. "Zatím i to, že tam pravděpodobně nebude čínský, prezident a brazilský prezident, svědčí o určitém skepticismu k té konferenci," uvedl. Evropa je absolutním lídrem, ale je nutné, aby "prapor nedržela jako jediná", dodal.

Související

Více souvisejících

Andrej Babiš Klimatické změny

Aktuálně se děje

před 3 minutami

Záchranáři zasahují u neštěstí na Strakonicku. (3.10.2023)

Nehodu na Strakonicku nepřežili zaměstnanci železnice. Na trati pracovali

Úterní železniční nehoda na Strakonicku si vyžádala dva životy železničních zaměstnanců, kteří pracovali na trati, uvedla policie. Generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda vyjádřil upřímnou soustrast pozůstalým. Drážní inspekce zahájila vyšetřování mimořádné události.  

Aktualizováno před 39 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Laureáti Nobelovy ceny za fyziku

Nobelovu cenu za fyziku dostali tři vědci za výzkum elektronů

Nobelova cena za fyziku pro rok 2023 byla udělena třem vědcům za jejich práci v oblasti využití extrémně krátkých světelných pulzů k studiu chování elektronů v atomech a molekulách. Laureáty jsou francouzsko-americký vědec Pierre Agostini, Rakušan maďarského původu Ferenc Krausz a Francouzka působící ve Švédsku Anne L'Huillierová.

včera

Arménie, ilustrační foto

Arménský parlament schválil přistoupení k ICC, navzdory ruskému odporu

Arménský parlament podle agentury Anadolu schválil ratifikaci Římského statutu, na jehož základě vznikl Mezinárodní trestní soud (ICC), což znamená, že Arménie bude podléhat jeho jurisdikci. Plán Arménie přistoupit k ICC, která nedávno vydala zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina, byl kritizován Ruskem.

včera

včera

včera

včera

Česko a Polsko zavádějí na hranicích se Slovenskem namátkové kontroly

Česká republika a Polsko zavádějí kontrolní opatření na hranicích se Slovenskem kvůli rostoucímu počtu migrantů. Tato kroky mají začít platit od středy a jsou plánovány do 13. října, přičemž jejich možné prodloužení bude záviset na aktuální situaci.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy