Čaputová: Demokracii je třeba udržovat nad hladinou nenávisti, populismu a apatie

Demokracii je třeba udržovat nad hladinou nenávisti, populismu a apatie, uvedla dnes slovenská prezidentka Zuzana Čaputová poté, co obdržela nejvyšší ocenění českého Senátu.

Dostala jej za mimořádnou péči o svobodu, pravdu, politickou kulturu a vládu práva. Stříbrnou pamětní medaili jí v předvečer výročí pádu komunismu a obnovy demokracie v bývalém Československu předal předseda horní komory Miloš Vystrčil (ODS).

Čaputová v děkovné řeči mimo jiné uvedla, že demokracie a její instituce čelí útokům, podkopává je egoismus, populismus, extremismus a také dezinformace, propaganda a negativní vliv sociálních médií. Pokoušejí se podle slovenské prezidentky narušit to, co je pro demokracii esenciální - mezilidskou důvěru a soudržnost společnosti. "Proto ji musíme chránit a stále obnovovat i prostřednictvím hledání rovnováhy mezi svobodou a zodpovědností. Nezůstávejme tolerantní k netolerantnosti," uvedla Čaputová .

Slovenská prezidentka také uvedla, že už v prvních letech po pádu komunismu v roce 1989 bylo jasné, že demokracie není stav, ale proces, ve kterém je třeba se neustále angažovat. "Věděli jsme, že stavíme dům, jehož praskliny ve zdech bude třeba neustále opravovat. Netušili jsme ale, že kromě stěn bude třeba opakovaně sanovat i jeho základy. Neočekávali jsme, že i fundamentální hodnoty se někdy stanou terčem zpochybňování, pohrdání nebo výsměchu. Že lež a nenávist se ve veřejné debatě jednou stanou tolerovaným jevem," prohlásila Čaputová.

Slovenská prezidentka rovněž řekla, že společný stát Čechů a Slováků byl postaven na masarykovských ideálech, které následně zpřetrhala válka a dlouhá desetiletí komunistického režimu. Podle Čaputové ale přetrval pocit blízkosti, sounáležitosti a schopnosti se vzájemně podporovat nebo inspirovat. Přála by si tento pocit společně přenést na co nejvíce dalších generací.

Medaili vnímá Čaputová nejen jako své ocenění, ale i jako ocenění přátelství a dobrých vztahů mezi oběma národy. Vyzdvihla všechny, kteří se na pádu komunismu a obnově demokracie v roce 1989 podíleli. "Obzvlášť v této době je potřebné, aby tito lidé viděli v politicích oporu, a ne překážku," uvedla Čaputová na shromáždění v Senátu, kterého se zúčastnila rovněž nová předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).

Vystrčil uvedl, že nastoupená cesta ke svobodě byla "klopotná a nejednoduchá", ale zároveň krásná a inspirativní. Nejdůležitější příklad, jak po této cestě jít, má dávat podle předsedy Senátu prezident nebo prezidentka, která pečuje o svobodu, pravdu, politickou kulturu a vládu práva. "Slovensko má takovou prezidentku," prohlásil Vystrčil. Poděkoval Čaputové za to, jak se chová a jakým způsobem dává příklad ostatním.

Čaputovou následně v jednacím sále horní komory čekala zhruba čtvrthodinová debata se studenty, jejichž předchůdci hráli významnou roli zejména v prvních dnech nenásilného svržení komunistické nadvlády, a které byli přítomni také předsedové obou parlamentních komor. Následně má v plánu, podobně jako předloni, položit květiny u památníku 17. listopadu 1989 na pražské Národní třídě.

Související

Juraj Smatana (použito se svolením J. Smatany) Rozhovor

Slovensko čekají krušné časy. Fico a nový prezident chtějí úplné ovládnutí státu a médií, říká Smatana

Kam kráčí Slovensko s nově zvoleným prezidentem Peterem Pellegrinim? Jak ovlivní volba zahraničně-politické směřování země a jaké ponaučení si ze slovenských prezidentských voleb můžeme vzít u nás? Nejen na se EuroZprávy.cz zeptaly Juraje Smatany, bývalého slovenského politika, dlouhodobého občanského aktivisty a zástupce liberálně-demokratického, prozápadního směřování Slovenska. 

Více souvisejících

Zuzana Čaputová Miloš Vystrčil (ODS) Senát ČR

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Mléko

WHO objevila virus ptačí chřipky v mléce infikovaných zvířat

Ve velmi vysokých koncentracích byl virový kmen A ptačí chřipky H5N1 detekován v syrovém mléce infikovaných zvířat, informovala ve svém pátečním prohlášení Světová zdravotnická organizace (WHO). Zatím není známo, jak dlouho může virus v mléce přežít, uvedla agentura AFP s odkazem na WHO.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Summit NATO ve Vilniusu 2023 (11.–12. července 2023).

Státy NATO Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany

Členské státy Severoatlantické aliance se v pátek dohodly, že Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany. Po online konferenci ministrů obrany zemí NATO s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v rámci zasedání Rady NATO - Ukrajina to oznámil generální tajemník Aliance Jens Stoltenberg.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Anthony Blinken

USA údajně dostaly informaci o útoku na Írán na poslední chvíli

Spojené státy v pátek na zasedání ministrů zahraničí seskupení G7 informovaly, že od Izraele dostaly "na poslední chvíli" informace o dronovém útoku v Íránu. Oznámil to v pátek italský ministr zahraničí Antonio Tajani. Šéf americké diplomacie Antony Blinken se k tomu odmítl vyjádřit.

před 4 hodinami

Volební štáb hnutí ANO

Hnutí ANO zrušilo účast na jednání o reformě důchodů. Další rozhovory nemají smysl, reagoval Pavel

Opoziční hnutí ANO se rozhodlo zrušit svou účast na pondělním jednání o reformě důchodového systému na Pražském hradě. Důvodem bylo opakované prohlášení nejvyšších představitelů vlády, že reformu prosadí bez ohledu na stanovisko opozice. Prezident Petr Pavel vyjádřil zklamání nad postojem ANO a uvedl, že další rozhovory v současném formátu jsou bezpředmětné.

před 5 hodinami

Lidé volí ve volbách.

Češi budou mít z čeho vybírat. Do eurovoleb míří 30 stran a hnutí

Všech 30 registrovaných uskupení bylo připuštěno k účasti v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu v České republice. Ministerstvo neodmítlo žádnou z přihlášených kandidátních listin, s výjimkou jedné, která byla podána po uplynutí stanovené lhůty. Volby se budou konat 7. a 8. června.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Bývalý americký prezident Donald Trump a jeho gesto na chodbě před soudní síní u Manhattanského trestního soudu v New Yorku (18. dubna 2024).

Soud s Trumpem: Tucet porotců rozhodne. Kdo jsou ti lidé?

V soudním procesu s Donaldem Trumpem byla celá porota zkompletována, ale její výběr předcházely jisté obtíže. Dva z předchozích porotců byli nahrazeni. Jedna osoba byla omluvena, protože prozradila, že její osobní údaje byly zveřejněny. Druhý byl propuštěn kvůli obavám, že nebyl upřímný ve vyplněném dotazníku. Výsledkem je, že v porotě zasedne sedm mužů a pět žen. Případ sleduje zpravodajská služba PBS News.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Petr Pavel

Pavla zklamalo Babišovo ANO. O změnách v důchodech už nechce jednat

Nejsilnější opoziční hnutí ANO se nehodlá zúčastnit dalšího jednání o důchodových změnách, které pořádá prezident Petr Pavel. V pátek o tom informovala Kancelář prezidenta republiky v tiskové zprávě. Hnutí expremiéra Andreje Babiše považuje jednání za bezpředmětné. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Ukrajinská armáda sestřelila první ruský strategický bombardér

Ukrajinská armáda v pátek oznámila, že zničila ruský strategický bombardér po útoku ruských raket a dronů na ukrajinská města.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy