Česko se bojí nejhoršího? Chystá se na brexit bez dohody

Ačkoliv primárním cílem zůstává brexit založený na dohodě, je třeba se připravit na možné vystoupení Británie z Evropské unie bez výstupové smlouvy. Vyplývá to ze závěrů dnešní schůzky nejvyšších českých ústavních činitelů k zahraniční politice, podle nichž Česko v tomto ohledu již přijalo řadu opatření.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Brexit, ilustrační foto
doporučujeme

EU jako celek i jednotlivé členské státy, včetně ČR, se podle vrcholných představitelů českého státu na scénář brexitu bez dohody připravují legislativními i nelegislativními opatřeními. Jednotlivé úřady české státní správy provedly analýzu příslušné legislativy s cílem připravit se na variantu brexitu bez dohody a případně minimalizovat její negativní dopady na životy občanů a obchodní spolupráci.

Další analýza pak zpracovala stávající i minulé bilaterální dohody uzavřené mezi ČR a Spojeným královstvím. Na zřetel vzala především možnost jejich obnovení po brexitu či případné navázání na předchozí praxi.

Od podpisu prezidentem republiky letos 7. března má Česko připraven zákon o úpravě některých vztahů v souvislosti s odchodem Británie z EU, který začne platit v případě brexitu bez dohody. Norma řeší nejen postavení britských občanů v ČR, ale také situaci desítek tisíc českých občanů žijících v Británii.

Klíčové je v případě odchodu Británie z EU bez dohody aktivně usilovat prostřednictvím dialogu s britskou vládou o to, aby byla v plné míře chráněna práva Čechů, kteří žijí a pracují ve Spojeném království, shodli se ústavní činitelé.

Britský premiér Boris Johnson slíbil, že do konce října vyvede Británii z Evropské unie, a to v případě potřeby i bez dohody s EU.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tajná kompro nahrávka? Babiš neskutečně zuřil. Novinář prozradil pikantní…

22.10.2019 23:11 Aktualizováno Slovensko žije kauzou kolem spisu Gorila. Investigativní novinář Marek Vagovič píšící pro server…

Předsedkyní hnutí ANO v Brně se stala Karin Karasová

22.10.2019 21:41 Předsedkyní hnutí ANO v Brně-městě se dnes stala starostka městské části Brno-Královo Pole Karin…

Zeman navštíví 16. listopadu Slovensko, s Čaputovou otevře Český dům

22.10.2019 17:18 Prezident Miloš Zeman navštíví 16. listopadu Slovensko. Setká se se slovenskou prezidentkou Zuzanou…

Horní Rakousy žalují na Česko v Bruselu. Spor o Temelín a Dukovany eskaluje

22.10.2019 17:03 Aktualizováno Rakouská spolková země Horní Rakousy se obrátila na Evropskou komisi (EK) s požadavkem, aby…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama