Česko se bojí nejhoršího? Chystá se na brexit bez dohody

Ačkoliv primárním cílem zůstává brexit založený na dohodě, je třeba se připravit na možné vystoupení Británie z Evropské unie bez výstupové smlouvy. Vyplývá to ze závěrů dnešní schůzky nejvyšších českých ústavních činitelů k zahraniční politice, podle nichž Česko v tomto ohledu již přijalo řadu opatření.

Brexit, ilustrační foto
doporučujeme

EU jako celek i jednotlivé členské státy, včetně ČR, se podle vrcholných představitelů českého státu na scénář brexitu bez dohody připravují legislativními i nelegislativními opatřeními. Jednotlivé úřady české státní správy provedly analýzu příslušné legislativy s cílem připravit se na variantu brexitu bez dohody a případně minimalizovat její negativní dopady na životy občanů a obchodní spolupráci.

Další analýza pak zpracovala stávající i minulé bilaterální dohody uzavřené mezi ČR a Spojeným královstvím. Na zřetel vzala především možnost jejich obnovení po brexitu či případné navázání na předchozí praxi.

Od podpisu prezidentem republiky letos 7. března má Česko připraven zákon o úpravě některých vztahů v souvislosti s odchodem Británie z EU, který začne platit v případě brexitu bez dohody. Norma řeší nejen postavení britských občanů v ČR, ale také situaci desítek tisíc českých občanů žijících v Británii.

Klíčové je v případě odchodu Británie z EU bez dohody aktivně usilovat prostřednictvím dialogu s britskou vládou o to, aby byla v plné míře chráněna práva Čechů, kteří žijí a pracují ve Spojeném království, shodli se ústavní činitelé.

Britský premiér Boris Johnson slíbil, že do konce října vyvede Británii z Evropské unie, a to v případě potřeby i bez dohody s EU.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vláda navrhne zrušení superhrubé mzdy jen na dva roky

26.09.2020 20:08 Vláda navrhne zrušení superhrubé mzdy pouze na dva roky. České televizi to dnes večer řekl premiér…

Jiří Pospíšil se nakazil koronavirem

26.09.2020 12:03 Europoslanec a šéf pražských zastupitelů koaličních Spojených sil pro Prahu Jiří Pospíšil (TOP 09)…

Brněnská primátorka Vaňková má covid-19

25.09.2020 19:36 Brněnská primátorka Markéta Vaňková (ODS) má covid-19, pozitivně testovaný na nový koronavirus je…

Babiš vyzval k reformě OSN a dalších světových organizací

25.09.2020 17:35 Český premiér Andrej Babiš v dnešním projevu před Valným shromážděním OSN vyzval k reformě…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama