Dětské skupiny se možná budou muset změnit na jesle s přísnějšími pravidly. Předpokládá to vládní novela, kterou v dnešním úvodním kole podpořila Sněmovna. Dětské skupiny by měly přestat existovat v nynější podobě do konce srpna 2024. Jesle by měly být pro děti od půl roku do zhruba tří let, na místa by přispíval stát. Opoziční ODS se nepodařilo prosadit vrácení návrhu kabinetu k přepracování, posoudí jej sociální výbor.
Cílem změn je podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové zajistit kvalitní a finančně dostupnou péči o menší děti. V souvislosti s koncem evropského financování jde také o to zachovat co nejvíce zařízení, aby nemusely zanikat, uvedla.
První důležitý krok za námi - Sněmovna v 1. čtení posvětila změnu zákona o dětských skupinách, nově jeslích. Předvídatelné a stabilní státní financování, individuální přístup k malým dětem, a dostupná péče pro všechny, nikoliv jen pro bohaté. To všechno jesle přinesou. pic.twitter.com/6AYoNCC44E
— Jana Maláčová (@JMalacova) December 17, 2020
Z opozičních lavic ale zaznívala kritika. "Proč chceme rušit něco, co funguje?," tázal se Jan Čižinský z klubu KDU-ČSL. Ani Piráti nepokládají podle místopředsedkyně Olgy Richterové za nutné vracet se k jeslím. Podle Petra Beitla (ODS) budou rodiče nuceni dávat děti do soukromých školek, v nichž budou platit vyšší částky. Dětské skupiny původně vznikaly v reakci na nedostatek míst ve standardních mateřských školách.
"Nikdo nechce dětské skupiny likvidovat, pouze je chceme vylepšit," zdůraznila Maláčová. Koaliční poslanec Aleš Juchelka (ANO) přitom uvedl, že se připravují pozměňovací návrhy, které by zachovaly dětské skupiny tak, jak je podporovala unie.
Předloha by měla být účinná od poloviny příštího roku. Vznikat by už mohly jen jesle s přísnějšími pravidly, než jsou stanoveny pro dětské skupiny. Nově by musely mít šatnu, oddělené prostory na spaní, místnost na prádlo a další náležitosti. Stanovit by se měly standardy kvality, jejich dodržování se má bodovat. Hodnotit se má třeba plán výchovy a personální zajištění. Pracovníci se budou muset dál vzdělávat. Současné dětské skupiny se musely přeměnit na jesle do konce srpna 2024. Nyní je v provozu přes tisíc skupin s asi 15.000 místy.
Dětské skupiny se hradí zejména z unijních peněz. Jejich čerpání skončí v polovině roku 2022. Maláčová uvedla, že nejčastější poplatek rodičů bez jídla činí 3200 korun měsíčně za dítě, v Praze jde asi o 5800 korun. Rodiče podle ní poukazují na příliš vysokou cenu.
Podle návrhu zákona by na místo pro děti rodičů, kteří pracují, studují, podnikají či si hledají zaměstnání, přispíval stát. Zatím není jasné, kolik by poskytoval. Příspěvek i maximální částku, kterou by mohli za jesle rodiče platit, by měla pro každý rok stanovit vláda v nařízení. V případě kapacity 16.000 dětí Maláčová očekává rozpočtové náklady 1,4 miliardy korun ročně.
Související

Dětské skupiny budou nadále i pro starší děti a na jesle se nezmění

Koalice se dohodla. Vláda se chystá schválit zákon o jeslích, uvedla Maláčová
dětské skupiny , jesle , Poslanecká sněmovna , děti , Jana Maláčová (ČSSD) , Jan Čížinský
Aktuálně se děje
před 34 minutami

Tři dohody místo dvou stovek. Trump slíbil lidem nesplnitelné
před 1 hodinou

Trump by se ještě letos mohl setkat s lídrem jiné velmoci. Putin to ale nebude
před 2 hodinami

Ženy do armády, zavelelo Dánsko. Brannou povinnost určuje losování
před 3 hodinami

Elon Musk uspěl, kde mohl. V americké politice ale nejspíš narazí, naznačuje Ringlerová
před 3 hodinami

Rusko zastaví jen síla, říká Zelenskyj. Další noční útok nepřežili dva lidé
před 4 hodinami

Nová droga už zabíjí i v Česku. Mladík se předávkoval syntetickým opioidem
před 5 hodinami

Tragická letecká nehoda v Indii. Předběžné závěry ukazují na chybu jednoho z pilotů
před 6 hodinami

Návrat letního počasí. Teploty se opět přiblíží k třicítce
včera

Karel III. je neoblomný. V plánech panovníka figuruje i princ Harry
včera

Růstu hub přeje počasí. Odborníci radí, kam na ně vyrazit
včera

Policistka utrpěla zranění při nehodě na D5. Dálnici bylo nutné uzavřít
včera

Na Ukrajině zuří brutální boje po celé frontě. Obrana zatím drží, vlny útočníků jsou ale nekonečné
včera

Německo svolalo evropské politiky na summit o migraci
včera

Fico je připraven jednat s Merzem. Pak by mohl zvednout ruku pro další protiruské sankce
včera

Trump zřejmě pochopil, co je Putin zač. Transakční diplomacie s ideologem nebude fungovat
včera

Poruchy se násobily. Česko už začíná tušit, proč došlo k blackoutu
včera

Izraelci přiznali, že íránské zásoby obohaceného uranu nejsou zcela zničené
včera

V Rusku pohřbili odvolaného ministra Starovojta. Putin na obřad nepřišel
včera

Zelenskyj: Potřebujeme finance a sestřelíme všechno. Snaží se zachránit protivzdušnou obranu
včera
Nikdo je už nikdy neuvidí. Systematická likvidace z rukou Asadova režimu zabila desítky tisíc lidí
Režim někdejšího syrského prezidenta Bašára Asada po sobě zanechal krajinu poznamenanou systematickým násilím a masovým zabíjením. Během třináct let trvajícího konfliktu zemřely desítky tisíc lidí, často bez soudu a bez možnosti obrany. Jejich těla mizela v utajených hrobech a jména ze záznamů. Až pád režimu v prosinci 2024 umožnil odkrýt místa, která dosud existovala jen ve svědectvích přeživších.
Zdroj: Jakub Jurek