Do návrhu státního rozpočtu MF nezapočítalo náklady na úsporný tarif a další opatření

První návrh státního rozpočtu na rok 2023 nezahrnuje náklady na úsporný tarif. Nejsou v něm zohledněny ani další opatření, kterými chce vláda zmírnit dopady cen energií, uvedla dnes Česká televize (ČT). Náklady na ně přitom kabinet pro příští rok vyčíslil na 50 miliard korun. Návrh ministerstva financí zaslaný kabinetu navrhuje deficit 270 miliard Kč.

Návrh takzvaného úsporného tarifu, který má pomoci domácnostem s vysokými cenami energií, schválila vláda Petra Fialy (ODS) před dvěma týdny. Peníze nutné na jeho pokrytí ale v návrhu rozpočtu na příští rok nejsou. Další priroty kabinetu Petra Fialy (ODS), jako je valorizace důchodů nebo navýšení výdajů na obranu, přitom návrh obsahuje, uvedla televize.

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) nechtěl návrh blíže komentovat. "Návrh státního rozpočtu ČR na rok 2023 a střednědobý výhled na léta 2024 a 2025 bude upraven podle výsledků jednání vlády, vč. doplnění priorit vlády (úsporný balíček, růst platů apod.)," napsal ČT.

Ministr průmyslu a hospodářství Jozef Síkela (za STAN) televizi řekl, že si není vědom že by úsporný tarif nebyl do návrhu rozpočtu zahrnut. Podle vicepremiéra a ministra vnitra Víta Raukšana (STAN) vláda s úsporným tarifem na příští rok stále počítá. Šéf resortu práce a sociálních věci Marian Jurečka (KDU-ČSL) řekl, že kabinet tarif do rozpočtu dopíše. Klíčová jednání podle něj budou v příštích týdnech.

Nezapočtení nákladů na úsporný tarif do návrhu rozpočtu považuje bývalá ministryně financí Alena Schillerová z opozičního hnutí ANO za nekompetentnost ministra financí.

Takzvaný úsporný tarif schválila vláda 24. srpna. Průměrná výše podpory s energiemi bude celkem zhruba 15.000 korun, letos z toho dostanou domácnosti asi 4000 korun. Úsporný tarif je určen pro domácnosti. Celková výše pomoci kombinuje příspěvek skrze úsporný tarif a odpuštění poplatku za obnovitelné zdroje energií, který činí 599 korun za každou megawatthodinu elektřiny. Odpouštění poplatku za obnovitelné zdroje se týká nejenom domácností, ale také firem či organizací.

Schodek státního rozpočtu by příští rok mohl podle prvního návrhu ministerstva financí dosáhnout 270 miliard korun. Proti vládou schválené novele rozpočtu na letošní rok je deficit nižší o 60 miliard korun. Návrh počítá s příjmy 1,749 bilionu Kč a výdaji 2,019 bilionu Kč.

Související

důchody

Bude na důchody? Nová zpráva ukázala, jak stát hospodaří s penězi důchodců

Loni skončil systém důchodového pojištění se schodkem ve výši 72,8 miliardy korun, což je dosud největší propad. Celkové výdaje na penze a správu dosáhly přes 692,3 miliardy korun. Na starobní, invalidní a pozůstalostní důchody bylo vyplaceno o 97,2 miliardy korun více než v roce 2022, čímž se penzijní výdaje zvýšily téměř o 17 procent. 

Více souvisejících

Ministerstvo financí státní rozpočet

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy