Filip jednal s Babišem. KSČM se zdrží při hlasování výboru o změně rozpočtu

Poslanci KSČM se při dnešním jednání sněmovního rozpočtového výboru o vládním návrhu navýšení schodku rozpočtu na 500 miliard korun při hlasování zdrží. Novinářům to po jednání s premiérem Andrejem Babišem (ANO) řekl předseda komunistů Vojtěch Filip. Babiš ho dnes k podpoře změny nepřesvědčil, podle Filipa chybí konkrétní podoba plánovaných investic. Podle Babiše chtějí komunisté snížit schodek na 450 miliard.

Vojtěch Filip
doporučujeme

Filip uvedl, že komunistům se deficit zdá příliš vysoký. "Premiér sice argumentoval stanoviskem prezidenta (Miloše Zemana), ale já pořád chci vidět investiční plán, který by to zahrnoval," řekl Filip. Babiš v pondělí po schůzce se Zemanem řekl, že prezident s dalším rekordním navýšením rozpočtu souhlasí.

Z aktuálního návrhu se podle předsedy KSČM zdá, že vláda chce mít spíš k dispozici volné peníze. "Které by použila, jak by sama uvážila, bez kontroly Parlamentu, a to se nám nelíbí," dodal. Diskuse s premiérem se podle něj dnes netýkala konkrétních škrtů.

Babiš řekl, že podle komunistů je 500 miliard příliš moc. "KSČM chce 450 miliard a (Filip) měl nějaké kritické názory k tomu, jak funguje ministerstvo obrany," řekl novinářům premiér. O dohodě o toleranci mezi KSČM a ANO se podle Babiše na dnešní schůzce nehovořilo. "Pan Filip přijde začátkem července s nějakým návrhem," vysvětlil. Komunisté chtějí, aby dohoda doznala změn, protože v původním znění nepočítala s koronavirovou epidemií.

Premiér odmítl tvrzení, že je jednání o rozpočtu vydíráním ze strany KSČM. "Nemyslím si to, spíš jsou to nějaké jejich vnitrostranické záležitosti, nemyslím, že je to to, co říkáte," uvedl. Spolupráce na základě dohody o toleranci podle Babiše dosud fungovala dobře. "Teď je tento problém," dodal.

V rozpočtovém výboru se poslanci KSČM zdrží. "Po skončení výboru budou zasedat naši experti. Pokud jde o rozpočet, budeme jednat dále i v našich týmech, které jsou ustaveny podle dohody o toleranci (s hnutím ANO)," uvedl Filip. Není si jist, zda bude o podpoře rozpočtu definitivně rozhodovat sobotní zasedání širšího vedení KSČM. "Uvidíme, jestli to do soboty vyjde," prohlásil Filip.

"Nemáme úplně jasno, na co, kam a jak," řekl dnes na rozpočtovém výboru poslanec Jiří Dolejš (KSČM). "Nesmíme se divit zcela věcným obavám z toho, aby nám dějiny a voliči nenafackovali za to, že jsme jednali ukvapeně," dodal. Nejde podle něj o to odmítnout vládní návrh, ale ujasnit si další postup, aby chyb bylo co nejméně.

Vláda žádá Sněmovnu o navýšení schodku už potřetí, kvůli koronavirové epidemii narostl zatím z 40 miliard na 300 miliard Kč. Komunisté dosud v hlasování menšinový kabinet ANO a ČSSD podpořili. Koalice o podpoře jedná i s dalšími stranami. "Budeme o tom ještě jednat na poslaneckém klubu a požádal jsem premiéra o jednání k tomuto tématu," sdělil dnes ČTK předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ministři prozradili své plány na léto. Někteří z nich vyrazí do zahraničí

04.07.2020 16:15 Houbaření, rybaření, objevování regionálních tratí i stanování mají v plánu čeští ministři během…

Šíření nenávisti podporují i xenofobní skupiny, dominuje Okamurova SPD,…

04.07.2020 12:59 Šíření nenávisti v loňském roce přestalo být doménou tradičních extremistů, doplnily je…

Stát možná uleví hendikepovaným. Chce zjednodušit výměnu průkazů

04.07.2020 10:59 Postup pravidelné výměny průkazu osoby se zdravotním postižením by se mohl v některých případech…

Česko pošle na oddlužení Somálska téměř milion eur

04.07.2020 10:48 Česko se zapojí do iniciativy Mezinárodního měnového fondu (MMF) na oddlužení Somálska. Přispět by…

Související:

Právě se děje

Další zprávy