Hamáček bude případné prodloužení stavu nouze respektovat

Pokud se Sněmovna rozhodne prodloužit nouzový stav o zhruba dva týdny do 30. dubna, bude ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) rozhodnutí respektovat. Trvá ale na tom, že bude potřeba stav znovu prodloužit.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Jan Hamáček
doporučujeme

Hamáček to dnes řekl po jednání stálé pracovní skupiny Ústředního krizového štábu. Vláda ve středu uvedla, že chce prodloužit nouzový stav o 30 dnů do 11. května. Premiér Andrej Babiš (ANO) však ve čtvrtek řekl, že souhlasí s prodloužením současného nouzového stavu do 30. dubna.

Sněmovna bude jednat o prodloužení nouzového stavu v úterý. Sám kabinet může nouzový stav vyhlásit nejvýše na 30 dnů, za současné situace by skončil 11. dubna. K prodloužení je nutný souhlas poslanců. Na základě nouzového stavu vláda zprvu vydávala většinu opatření k omezení svobody pohybu nebo k uzavření velké části obchodů a zákazu nabízení řady služeb. Následně je ale přeměnila na rozhodnutí ministerstva zdravotnictví podle zákona o ochraně veřejného zdraví.

Ministr vnitra o nutnosti prodloužení nouzového stavu o 30 dní mluví delší dobu. Pokud bude prodloužení nouzového stavu schváleno jen do konce měsíce, je přesvědčen, že se bude muset Sněmovna sejít kvůli dalšímu prodloužení znovu.

Hamáček připomněl, že díky nouzovému stavu se stát například nemusí řídit zákonem o zadávání veřejných zakázek při nákupu ochranných pomůcek. Ministr zopakoval, že třicetidenní prodloužení nouzového stavu neznamená, že by některá opatření vyhlášená vládou nemohla být uvolněna dříve.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sněmovna se zatím nedistancovala od slov Filipa o legiích

03.06.2020 19:20 Sněmovna se zatím nedistancovala od výroků svého místopředsedy a šéfa KSČM Vojtěcha Filipa o…

Program COVID nájemné získal notifikací EK, mohou začít přípravy

03.06.2020 17:53 Program COVID nájemné ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) získal notifikaci Evropské komise.…

Sněmovní komise bude kontrolovat pomoc související s virem

03.06.2020 16:40 Účinnost vládní pomoci související s epidemií nového koronaviru bude ve Sněmovně kontrolovat…

Sněmovna kvůli zbraňové směrnici EU podpořila změny českého práva

03.06.2020 16:34 Sněmovna přes odpor SPD a ODS podpořila vládní novelu, která kvůli kontroverzní zbraňové směrnici…

Související:

Právě se děje

Další zprávy