Hamáček bude v úterý jednat o superhrubé mzdě se Schillerovou

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) se v úterý sejde s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO), jednat budou zejména o parametrech plánovaného zrušení superhrubé mzdy. Řekl to dnes v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi. Za nejrozumnější Hamáček považuje snížit daň z příjmu zaměstnanců na 19 procent a zavést progresivní zdanění.

Jan Hamáček
doporučujeme

Na zrušení superhrubé mzdy je koaliční shoda, diskutovat je ale nutné o parametrech, míní Hamáček. Chce znát koncept ministerstva financí a zároveň Schillerové představit svůj.

Ministerstvo financí počítá v souvislosti se zrušením superhrubé mzdy s několika variantami snížení daně z příjmu zaměstnanců v rozmezí od 15 do 19 procent. Nyní je efektivní zdanění pro zaměstnance 20,1 procenta. Schillerová také nedávno Lidovým novinám řekla, že zároveň uvažuje o zrušení takzvané solidární přirážky pro vysokopříjmové skupiny a jejím nahrazení progresivním zdaněním. Superhrubá mzda představuje hrubou mzdu zaměstnanců navýšenou o odvody zaměstnavatele na zdravotní a sociální pojištění, která u zaměstnanců poté představuje základ daně z příjmů.

Podle Hamáčka by patnáctiprocentní daň z příjmu znamenala propad příjmů ve výši 90 miliard korun. Schillerová už dříve řekla, že část by se vrátila do rozpočtu na dani z přidané hodnoty, protože by lidé s vyšší výplatou více utratili, takže by šlo o 76 miliard. Pokud by daň byla 19 procent, pak by výpadek na příjmech rozpočtu byl podle původního návrhu z roku 2018 kolem 27 miliard. Hamáček zmínil, že je nutné se zaměřit i na příjmovou stránku rozpočtu, znovu hovořil o sektorové dani pro banky, kterou ale koaliční hnutí ANO vylučuje.

Předseda senátu a místopředseda ODS Miloš Vystrčil v České televizi řekl, že jeho strana navrhuje zrušení superhrubé mzdy a snížení daně z příjmu na 15 procent, podle něj by byl výpadek v rozpočtu 60 miliard.

Premiér Andrej Babiš (ANO) v úterý po jednání se Schillerovou uvedl, že při přípravě státního rozpočtu na příští rok je cílem, aby byl deficit nižší než v letošním roce, kdy je schválen schodek 500 miliard. Podle předsedy vlády je shoda jak na provozních úsporách na jednotlivých ministerstvech, tak i na růstu důchodů a zrušení superhrubé mzdy. Podle Hamáčka je důležité dělat vše pro to, aby se stát nezhroutil. Vystrčil oponoval, že by kabinet měl mít vyšší ambice.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Senátu se snesla kritika na finanční správu: Je represivní, v…

23.09.2020 12:01 Finanční správa by podle předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) měla k plátcům daní přistupovat…

Konference o 5G: Vnímání nových IT se musí kompletně změnit, řekl Babiš

23.09.2020 11:23 Epidemie koronaviru podle premiéra Andreje Babiše (ANO) znovu upozornila na závislost na…

Další pokus o schválení kurzarbeitu: Vláda zasedne v pátek, bude řešit i…

23.09.2020 11:00 Po dnešním koaličním jednání se vláda bude pravidly kurzarbeitu znovu zabývat na zasedání v pátek…

Průzkum: ANO by opět vyhrálo sněmovní volby, ale pohoršilo si o pět procent

22.09.2020 20:15 Hnutí ANO si ve volebním průzkumu agentury STEM letos v září pohoršilo z květnových 33,7 procenta…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama