Hejtman Červíček kritizuje stát za způsob informování o mutaci

Hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček (ODS) dnes kritizoval způsob informování státu o šíření nakažlivější, takvzané britské mutace koronaviru v kraji. Státní zdravotní ústav (SZÚ) dnes na webu uvedl, že na Trutnovsku byla na začátku ledna britská varianta koronaviru ve více než 60 procentech zkoumaných vzorků, na Náchodsku v 45 procentech.

Červíček, Martin
doporučujeme

"Od poloviny ledna čekáme na výsledky sekvence vybraných vzorků s podezřením na mutaci a teprve dnes se z webových stránek Státního zdravotního ústavu bez bližšího vysvětlení dozvídáme výsledky. S ohledem na vývoj epidemie v našem kraji to není zase tak velké překvapení," řekl ČTK Červíček.

Uvedl, že je v kontaktu s ředitelem královéhradecké krajské hygienické stanice a čekají na podrobnější vyhodnocení zkoumaných vzorků ze strany SZÚ.

V Královéhradeckém kraji se nákaza koronaviru nadále nejrychleji šíří v okrese Trutnov. Na Trutnovsku za posledních sedm dní přibylo v přepočtu na 100.000 obyvatel zhruba 1087 případů, před týdnem činil sedmidenní nárůst zhruba 1038 případů, o týden dříve podle tohoto propočtu zhruba 955 případů. Ve většině okresů kraje bylo za posledních sedm dní zaznamenáno nadprůměrné šíření nákazy, vyplynulo z dnešních ranních údajů ministerstva zdravotnictví.

V kraji na tom byly podle ministerstva lépe okresy Náchod, Hradec Králové, Jičín a Rychnov nad Kněžnou, kde za posledních sedm dní v přepočtu na 100.000 obyvatel přibylo zhruba 831, 780, 691 a 603 případů. Před týdnem činily sedmidenní nárůsty případů v přepočtu na 100.000 obyvatel v těchto okresech 883, 757, 643 a 494 případů. Na špici v šíření nákazy je nyní okres Cheb v Karlovarském kraji, kde za posledních sedm dní přibylo v přepočtu na 100.000 zhruba 1101 případů.

Státní zdravotní ústav vzorky z Trutnovska a Náchodska zkoumal mimo jiné kvůli tomu, že ČR dostala už dříve varování z Německa o výskytu britské varianty a možnému rozšíření do Královéhradeckého kraje. Důvodem bylo také rychlejší šíření nemoci v obou okresech a vysoká zátěž tamní nemocnice.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřel exministr obrany za KDU-ČSL Holáň, bylo mu 82 let

06.03.2021 17:06 Aktualizováno Ve věku 82 let zemřel v pátek večer bývalý ministr obrany a někdejší místopředseda KDU-ČSL Vilém…

Babiš mluvil s americkým ministrem zahraničí Blinkenem o pandemii či NATO

06.03.2021 07:42 Český premiér Andrej Babiš a americký ministr zahraničí Antony Blinken po telefonu projednávali…

Další kontroverzní výrok Volného. Šíření viru spojil s kroužením letadla…

05.03.2021 22:25 Aktualizováno Poslanec Lubomír Volný na sebe v posledních dnech upozornil několika facebookovými příspěvky. V…

Vláda užívá necertifikované testy, povede to k dalšímu náporu na…

05.03.2021 22:25 Aktualizováno Česká republika se řítí do dalšího velkého průšvihu. Lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský totiž…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama