Hlasování během epidemie nebylo bez problémů. Řeší se případy voličů bez roušek

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) ocenil práci okrskových komisí, úřadů a dalších lidí, kteří se podíleli na organizaci a průběhu voleb. Novinářům dnes řekl, že ve složité situaci, kterou zapříčinila epidemie nemoci covid-19, se díky nim podařilo zvládnout krajské a senátní volby "na jedničku". Potěšila ho i vysoká účast.

Jan Hamáček
doporučujeme

Hamáček připomněl, že volby byly neobvyklé kvůli tomu, že lidé v karanténě volili z aut a kvůli koronaviru fungovaly i speciální komise. Jediným incidentem podle něj bylo, když část budovy Českého statistického úřadu dnes brzy ráno zaplavila voda. "Kromě toho, což byla nešťastná náhoda, kdy hasiči zasáhli a tu vodu odčerpali, tak jsem žádný zásadní problém nezaznamenal," řekl.

Poděkoval za to volebním komisím, pověřeným úřadům, policii i lidem z ministerstva vnitra. "Za mě byly volby zvládnuté v takto složité situaci na jedničku. A chtěl bych poděkovat občanům, že dorazili, protože to také nebylo jednoduché rozhodování," dodal. Volební účast je podle něj příjemným překvapením.

Zatím ví pouze o jednom incidentu, kdy volič dorazil bez roušky. "Ale než stihla zasáhnout policie, tak ten člověk odešel," řekl.

Policisté v Olomouckém kraji už ale zaznamenali během letošních krajských a senátních voleb tři případy, a to napříč krajem, kdy si voliči odmítli ve volebních místnostech nasadit roušky. Občané odmítající ochranu dýchacích cest mohli odvolit, jejich jednání bude mít dohru u přestupkové komise. 

"Ty tři incidenty, kdy si voliči nechtěli nasadit roušku, se staly na začátku voleb. Bylo to v Přerově, v Olomouci a ve Vápenné na Jesenicku. Tito lidé měli právo odvolit, ale dopouští se přestupku, který my zaevidujeme a postupujeme ke správnímu orgánu," řekla dnes ČTK krajská policejní mluvčí Tereza Neubauerová.

Zda šlo o jediné případy v kraji, zatím není jasné. "Celou statistiku dosud nemám k dispozici, opatření totiž stále trvá. Dokud komise sčítají hlasy, kolegové pořád hlídají veřejný pořádek. Oficiální informace budu mít v neděli," doplnila policejní mluvčí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kontaktů mezi lidmi je moc, vláda ráno mimořádně zasedne

20.10.2020 18:30 Ve středu v 08:00 mimořádně zasedne kabinet hnutí ANO a ČSSD. ČTK to sdělil úřad vlády. Ministr…

Piráti žádají Babiše, aby se omluvil za zářijové zlehčování koronaviru

20.10.2020 17:47 Premiér Andrej Babiš (ANO) by měl podle Pirátů pomoci větší důvěře lidí v opatření proti koronaviru…

Organizace kritizují tendr na šéfa ÚOHS, prý je ušitý na míru

20.10.2020 17:02 Výběrové řízení na nového předsedu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) není podle tří…

Televize neměla komentář mimo záznam vysílat, rétorika Maláčové mě…

20.10.2020 16:50 Výhrady má k oběma stranám. Lenka Vochocová z Katedry mediálních studií Fakulty sociálních věd…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama