Hrad změnil termín Zemanova podpisu udělení zářijové milosti

Prezident Miloš Zeman podepsal udělení milosti pro nemocného muže již 9. září. Pražský hrad dosud uváděl, že Zeman rozhodl o udělení milosti 14. září, tedy v den, kdy nastoupil na zářijový pobyt v nemocnici. Informaci Hrad upravil v tiskové zprávě na svém webu.

Miloš Zeman

V den podpisu, tedy 9. září, vstoupilo v platnost rozhodnutí o prominutí podmíněného trestu. Zastavení trestního stíhání začalo platit až 13. září, kdy jej spolupodepsal premiér Andrej Babiš.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček 14. září v tiskové zprávě uvedl, že Zeman udělil milost těžce chronicky nemocnému, který byl stíhán za zločin zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby. Prominul mu také půlroční podmíněný trest, který dostal za ohrožení pod vlivem návykové látky. Zeman podle něj přihlédl ke zdravotnímu stavu omilostněného, "protože trpí závažným chronickým onemocněním několika životně důležitých orgánů, a to až na hranici jejich selhávání".

Radiožurnál a server iROZHLAS.cz v úterý uvedly, že omilostněný olomoucký podnikatel Pavel Podroužek se od roku 2019 dostal do vedení šesti firem. Deset dní po udělení milosti zapsal do obchodního rejstříku českou pobočku společnosti EPI Private bank. Její mateřská firma sídlí v Dominikánské republice, i za ni sám Podroužek podle dokumentů z obchodního rejstříku jedná. Z notářského zápisu uloženého ve sbírce listin dokonce vyplývá, že v dubnu 2019 daňový ráj navštívil, aby firmu zapsal do tamního rejstříku. Působí také v dalších pěti společnostech, které mají sídlo v Brně, Praze a Olomouci. Stal se ředitelem, předsedou představenstva nebo jednatelem.

Městské státní zastupitelství v úterý oznámilo, že se informacemi médií bude zabývat. Případ chce nechat prověřit i Babiš. Podle Ovčáčka prezident při rozhodnutí vycházel z lékařských zpráv.

Hrad původně v tiskové zprávě uvedl, že Zeman 14. září "cestou milosti rozhodl o zastavení trestního stíhání a o prominutí podmíněného trestu". Nyní zářijovou tiskovou zprávu na svém webu doplnil o další informace, a to "na základě uložených listinných materiálů a příslušných administrativních pomůcek". Uvedl, že rozhodnutí o prominutí podmíněného trestu Zeman podepsal 9. září, čímž toto rozhodnutí vstoupilo v platnost.

Ve stejný den prezident podepsal i rozhodnutí o zastavení trestního stíhání, k němu je potřeba spolupodpis předsedy vlády. Babiš tak podle Hradu učinil 13. září, kdy vstoupilo v platnost i toto rozhodnutí, kterým bylo zastaveno stíhání Podroužka za krácení daní se škodou 9,7 milionu korun. Pražský hrad následně 14. září o udělení milostí vyrozuměl ministryni spravedlnosti Marii Benešovou (za ANO). "Byla požádána o provedení dalších potřebných opatření. Stejný den byla o těchto opatřeních informována i veřejnost," uvedl nyní Hrad.

Ve stejný den, kdy Hrad o milosti informoval a kdy o ní měl podle původních informací Zeman rozhodnout, byl prezident přijat do pražské Ústřední vojenské nemocnice a zůstal v ní osm dní. Jeho stav i důvod hospitalizace byl v té době nejasný.

Předpověď počasí na měsíc: Jaké budou svátky?

08.12.2021 06:30 Česko čeká tento týden zimní počasí, bude mrznout i sněžit. V dalších týdnech, včetně vánočních…

Fiala je připraven podat kompetenční žalobu, pokud Zeman nejmenuje celou…

08.12.2021 19:44 Designovaný premiér Petr Fiala (ODS) bude nucen podat kompetenční žalobu k Ústavnímu soudu, pokud…

Hlůšková stále nemůže z Pákistánu odcestovat do Česka

06.12.2021 12:17 Češka Tereza Hlůšková, kterou celníci v lednu 2018 zadrželi na letišti v pákistánském Láhauru s…

Předpověď počasí: Příští týden se výrazně ochladí, hrozí silné mrazy

05.12.2021 06:30 Příští týden se v Česku bude nadále ochlazovat. Teploty v noci mohou klesat až k -10 stupňům a…

Omikron? Vyšší riziko reinfekce, ale mírnější průběh, říká šéf WHO

08.12.2021 18:14 Koronavirová varianta omikron přináší podle prvních studií vyšší riziko opětovné nákazy než…

Čína používá sport jako součást politické propagandy, diplomatický bojkot…

08.12.2021 22:03 Aktualizováno Europoslanec Alexandr Vondra podporuje rozhodnutí administrativy amerického prezidenta Joa Bidena,…

Zeman nepředá vyznamenání ani v lednu. Důvodem dalšího odkladu je epidemie

08.12.2021 22:00 Aktualizováno Slavnostní předávání státních vyznamenání se 1. ledna neuskuteční. Prezident Miloš Zeman rozhodl…

Fiala nemíní měnit nominace. Je připraven podat kompetenční žalobu

08.12.2021 19:44 Aktualizováno Designovaný premiér Petr Fiala (ODS) bude nucen podat kompetenční žalobu k Ústavnímu soudu, pokud…

Piráti a STAN se obrátili na ÚS se svou stížností proti volebnímu přepočtu

08.12.2021 18:56 Aktualizováno Koalice Pirátů a Starostů a nezávislých (STAN) napadla u Ústavního soudu listopadové rozhodnutí, ve…

Zeman údajně Lipavskému pouze naznačoval, aby se vzdal kandidatury

08.12.2021 18:11 Vzdát se kandidatury na ministra zahraničí prezident Miloš Zeman Janu Lipavskému (Piráti) výslovně…

Plaga prozradil pravděpodobný termín předvánočního testování školáků

08.12.2021 17:25 Předvánoční testování žáků antigenními testy na covid-19 se podle ministra školství v demisi…

Síkela diskutoval se Zemanem o podpoře podnikání a výstavbě jaderného…

08.12.2021 17:11 Kandidát Starostů a nezávislých (STAN) na ministra průmyslu a obchodu Jozef Síkela diskutoval dnes…

Členové Pirátů stojí za nominací Lipavského na ministra zahraničí

08.12.2021 15:47 Členové Pirátů, kteří odpověděli na dotaz ČTK, míní, že strana by měla trvat na jmenování kandidáta…

Žádnou velkou změnu ve vztazích ČR a Německa politici neočekávají

08.12.2021 13:53 Designovaný premiér Petr Fiala (ODS) věří tomu, že i po nástupu nové německé vlády se zachovají a…

Rakušan doufá, že Zeman jmenuje vládu jako celek. Řešili priority v…

08.12.2021 13:36 Aktualizováno Předseda Starostů a nezávislých (STAN) a kandidát na ministra vnitra Vít Rakušan chce do poloviny…

Související:

Právě se děje

reklama