Vláda musí vytvořit systém a začít rozdělovat ukrajinské uprchlíky rovnoměrně do všech krajů. Hlavnímu městu jinak hrozí kolaps a bude muset kvůli přetíženosti zavřít své centrum pro uprchlíky. ČTK to dnes sdělil primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Premiéru Petru Fialovi (ODS) proto odeslal dopis, ve kterém jej vyzývá k vyřešení situace. Pražské centrum pro uprchlíky ve Vysočanech pro metropoli a střední Čechy od začátku ruské invaze na konci února odbavilo 84.219 uprchlíků.
"Na jednání s hejtmany byla dnes prezentovaná data, která jasně ukazují překročení kapacity hlavního města a jeho nerovnoměrné zatížení oproti jiným regionům. Bez funkčního mechanismu rozložení osob prchajících před válkou z Ukrajiny do dalších regionů hrozí, že budeme muset v Praze uzavřít krajské asistenční centrum," sdělil ČTK Hřib. Metropole se podle něj nezříká zodpovědnosti, neboť od začátku války dělá pro uprchlíky maximum.
Na mapách kapacity se podle primátora Praha blíží kritickému červenému stupni, což značí naprostý nepoměr počtu uprchlíků ke kapacitě infrastruktury. V ostatních krajích podle něj není situace tak vážná, přestože i mezi jednotlivými kraji jsou rozdíly.
Hlavní město nyní řeší zejména problém s romskými uprchlíky, kteří přebývají na hlavním nádražím. Žijí tam v nedůstojných podmínkách stovky lidí. V sále Fantovy budovy je 70 lůžek, které poskytla Správa železnic, dalších až 210 lidí může přespávat v přistaveném sedačkovém vlaku. Všechny kapacity jsou ale často naplněny. Magistrát proto požádal státní Správu uprchlických zařízení o pomoc, neboť město pro ně nemá dostatek vhodných ubytovacích kapacit.
Problémy jsou také ve školách, kde se může kvůli nedostatku míst stát, že nebudou ukrajinské děti začleněny mezi české. Primátor proto žádá o změnu legislativy, která by umožnila vznik takzvaných modulových škol, které by mohly problém s nedostatkem míst vyřešit.
Související
Vláda přitvrzuje vůči uprchlíkům z Ukrajiny. Problémy čekají i řidiče
Evropští ministři budou řešit, co s odmítnutými žadateli o azyl
uprchlíci , Praha , Zdeněk Hřib
Aktuálně se děje
před 21 minutami
Rychleji než dřív. České dráhy od neděle opět jezdí přímo do Hamburku
před 1 hodinou
Írán stále budí nejistotu. Teherán naznačil, jak to má s podpisem dohody
před 1 hodinou
Ebola se nadále šíří v Kongu. Úřady potvrdily nové případy i další úmrtí
před 2 hodinami
Mírovou dohodu s Íránem podepíšeme dnes, oznámil Trump
před 4 hodinami
Počasí bude příští týden tropické, potvrdili meteorologové
včera
Epsteinova oběť ve výpovědi zmínila Andrewa. Dostal ji do královského paláce
včera
Prodejny Penny ve čtvrtek zavřou dříve. Má to zajímavý důvod
včera
Norská princezna se zřejmě nevyhne transplantaci, naznačil to manžel
včera
ODS uspořádala ideovou konferenci. Bouřlivě se řešila otázka přijetí eura
včera
Mírová dohoda mezi USA a Íránem nikdy nebyla tak blízko, tvrdí Šaríf
včera
Stovkám tisíc řidičáků letos vyprší platnost. Výměna je oproti minulosti jednodušší
včera
Moravec trvá na neplatnosti doložky. ČT tvrdí, že uplatňuje sankce
včera
Britové při Trooping the Colour oslavili narozeniny krále. Letos mu bude 78 let
včera
Pavel toho vyjedná více než vy, udeřil Rakušan v diskuzi s Macinkou
včera
Policie obvinila strojvedoucího, který řídil opilý. Nadýchal přes dvě promile
včera
Čech už má výhru v Eurojackpotu na svém kontě. Daň putuje do státní kasy
včera
Trumpa k odvolání útoků na Írán přesvědčili lídři zemí Perského zálivu
včera
Předpověď počasí pro vodáky. Medard pomohl, brzy se však oteplí
včera
Zemřela česká trenérská fotbalová legenda Petr Uličný
včera
Pohřeb Zdeny Mašínové proběhne příští týden v Olomouci
Česko v tomto týdnu zasáhla jedna velmi smutná zpráva, když ve věku 92 let zemřela Zdena Mašínová, dcera odbojáře Josefa Mašína a sestra kontroverzně vnímaných bratří Mašínů. Od pátku je známo, kdy a kde se uskuteční poslední rozloučení s vyznamenanou dámou.
Zdroj: Jan Hrabě