Jak dál postupovat proti koronaviru: Vláda musí vybrat ze dvou strategií, řekl Hamáček

Česko se podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) může v boji s epidemií covidu-19 v příštích týdnech řídit buď podle počtu lidí v nemocnicích, nebo se snažit srazit nárůsty potvrzených nákaz pod 1000 denně. Na dnešní tiskové konferenci řekl, že volba jedné z těchto strategií vedle protiepidemického systému PES vyžaduje politickou debatu.

Jan Hamáček
doporučujeme

Nechtěl odhadovat, k jakému datu by případně vláda mohla vyhlásit opatření odpovídající pátému stupni PES. 

Hamáček řekl, že pro další boj s epidemií se rýsují dva scénáře. Podle prvního by byla hlavním pomocným ukazatelem obsazenost nemocnic pacienty s koronavirem. "Ta zatím nedosahuje katastrofických rozměrů, ale také pomalu roste," uvedl. Druhou strategií je podle něj zpřísnění opatření tak, aby byly přírůstky maximálně 1000 zjištěných nákaz denně. "To znamená menší nálož pro nemocnice," dodal.

Kabinet by měl debatovat, kterou cestou se vydá. "Určitě to vyžaduje odbornou politickou debatu," řekl Hamáček. Situace v Česku se zhoršuje plošně, řada krajů spadá již do pátého stupně PES, doplnil. Šéf Ústředního krizového štábu doufá v to, že ve Sněmovně se najde většina, která umožní prodloužení nouzového stavu i po 23. prosinci. "Že se najde většina těch, kdo uznají, že situace není jednoduchá a není čas na politikaření," uvedl.

Kabinet by se ve středu mohl zabývat tím, jak opatření zpřísní. Hamáček odmítl konkretizovat, k jakému datu by tak mohli ministři učinit. "Nechci, aby ve vzduchu létaly různé termíny," uvedl. Opatření by ale podle něj měla být ucelená a s minimem výjimek proti systému PES. Poukázal na to, že řada okolních států využívá vánočních svátků, kdy se chování lidí mění bez ohledu na opatření.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš: Česko má zájem o nákup léku proti covidu od Regeneronu

28.01.2021 16:05 Česko má zájem o nákup léku proti nemoci covid-19 od americké firmy Regeneron. Na dotaz ČTK to dnes…

Evidenci tržeb se nelze vyhnout přeměnou hospody na klub

28.01.2021 15:12 Povinnostem souvisejícím s elektronickou evidencí tržeb (EET) se nelze vyhnout účelovou přeměnou…

Prezident Zeman se osobně zúčastní visegrádského summitu

28.01.2021 14:12 Prezident Miloš Zeman se osobně zúčastní summitu prezidentů zemí visegrádské čtyřky, tedy Česka,…

Klaus dostal pokutu 10.000 korun za nenošení roušky

28.01.2021 13:43 Bývalý prezident Václav Klaus dostal od pražské hygienické stanice pokutu 10.000 korun za říjnové…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama