V zahraničí nám ukázali cestu. Babiš řeší koronakrizi zmatečně, říká expert

Podle českého premiéra Andreje Babiše (ANO) jsme v boji s epidemií koronaviru obstáli snad nejlépe. Kritikou nešetřil předseda vlády vůči zemím, které nevyhlásily velmi přísná karanténní opatření, včetně takzvaného vypnutí ekonomiky.

Andrej Babiš
doporučujeme

Za zmínku stojí, že Česko bylo snad jedinou evropskou zemí, která svým občanům zakázala opustit stát. Nyní ale už Češi nepatří mezi vítěze v boji s covidem-19 a naopak se jim ztenčují jejich možnosti cestování do zahraničí. Například od pátku musí všichni přijíždějící do Slovinska absolvovat čtrnáctidenní karanténu. Jak nejúčinněji bojovat s epidemií koronaviru informoval komentátor Českého rozhlasu Jan Vávra.

Navzdory Babišovi, který přes svá dřívější doporučení strávit dovolenou v tuzemsku, odcestoval do ciziny a který řekl, že virus oslabuje, bylo v pátek zaznamenáno 323 nově potvrzených případů infekce koronavirem. Od 3. dubna se jedná o nejvyšší denní přírůstek. Česko má nyní 5000 aktivních případů. 

Odborníci, kteří dříve patřili mezi příznivce tvrdých opatření, jsou nyní mimo hru. Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) sama přiznala, že si v případě nástupu druhé vlny nemůžeme dovolit opětovný lockdown.

S dilematem, zda raději chránit obyvatele před potenciální infekcí, a tím pádem i vypnout ekonomiku, či raději umožnit svobodné podnikání, se potýkají snad všechny světové vlády. Zvláště lídři, kteří svůj úspěch zakládají na lidech, jež jsou snáze ovlivnitelní, a tudíž jednají více iracionálně, pak reflektují nálady svých možných voličů v závislosti na tom, zda jim jde spíše o ochranu zdraví, či o zachování dosavadní životní úrovně. 

Český premiér se během přijímání protikoronavirových opatření zpočátku stavěl do role pomyslného ochránce zdraví všech občanů. Jakmile mu ale došly důsledky v podobě recese, začal přemýšlet o své politické budoucnosti vzhledem k blížícím se parlamentním volbám a obrátil o 180 stupňů. Momentálně možné nebezpečí bagatelizuje, případně mluví o růstu důchodu nebo snižování daní - viz zrušení superhrubé mzdy.

Americký prezident Donald Trump přitom se zlehčováním potenciálního rizika přišel ihned na začátku. Teprve až pak, když se USA staly z epidemiologického hlediska nejzasaženější zemí, a když mu začalo takříkajíc téct do bot vzhledem k blížícím se prezidentským volbám, otočil a podpořil i jím kdysi "nenáviděné" roušky. 

Náhodná řešení

Česko má jisté eso v rukávu, a to svou závislost na německé ekonomice. Němci ke koronaviru přistupují v podstatě uvážlivě a neuchylují se ke zmatenému střídání krajních poloh, jak jsme tomu svědky v případě české vlády. Alarmující je také reakce českých institucí na rostoucí počty infikovaných, kdy si ve svých postupech často i protiřečí a kdy jednotlivé úřady svádějí problémy na jiné, čímž znehodnotí legitimitu přijatých opatření. 

Lidé se také často ptají, proč mají mít zakrytá ústa a nos pouze v metru, ale ne v tramvaji. O omezeních pro biografy, ale ne pro bary a noční kluby, nemluvě. Pravidla nejsou jasná, proto ani nevíme, zda má vláda vůbec připravenou nějakou strategii. Chytrá karanténa taktéž nefunguje a tudíž nezbývá než se modlit, aby nepropukla druhá vlna epidemie, o níž se neustále mluví.

Experti jsou v poslední době upozaděni a větší slovo mají naopak politici. Vláda se sice uchýlila ke schválení ustavení Rady vlády pro zdravotní rizika, což je osmnáctý expertní tým vlády. I tak ale bude mít rozhodující slovo předseda, jímž je Babiš. 

Český premiér by, jak už se prokázalo i dříve, nejraději všechno řídil sám. Zkušenosti nejen v tuzemsku, nýbrž i cizině, ale ukazují, že by měl víc dát na odborníky a zaměřit se na prosazování rozhodnutí a spolupráci jednotlivých úřadů. Pokud bude s covidem-19 bojovat i nadále takto zmatečně, pak mu ani ten nejlepší politický marketing nijak nepomůže.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rezignace Vojtěcha? ANO chce odvést pozornost od korupční kauzy, říká pro…

23.09.2020 22:12 Aktualizováno Netají se se svým názorem. Místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová se domnívá, že za odstoupením…

Drahošova cesta na Tchaj-wan se kvůli koronaviru odkládá

23.09.2020 19:55 Cesta senátora a někdejšího kandidáta na prezidenta Jiřího Drahoše na Tchaj-wan se vzhledem k horší…

KOMENTÁŘ: Bolševické zlo vítězí. Vraždy na železné oponě justici netrápí,…

23.09.2020 16:35 KOMENTÁŘ - Spravedlnost pláče, do duší pozůstalých se zavrtal zmar a bezmoc. Naopak bolševické,…

Vláda projedná kurzarbeit v pátek, koalice našla shodu. Bude se řešit i…

23.09.2020 15:53 Aktualizováno Vláda bude v pátek znovu projednávat pravidla kurzarbeitu. Koaliční strany se dnes dohodly na jeho…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama