V zahraničí nám ukázali cestu. Babiš řeší koronakrizi zmatečně, říká expert

Podle českého premiéra Andreje Babiše (ANO) jsme v boji s epidemií koronaviru obstáli snad nejlépe. Kritikou nešetřil předseda vlády vůči zemím, které nevyhlásily velmi přísná karanténní opatření, včetně takzvaného vypnutí ekonomiky.

Andrej Babiš

Za zmínku stojí, že Česko bylo snad jedinou evropskou zemí, která svým občanům zakázala opustit stát. Nyní ale už Češi nepatří mezi vítěze v boji s covidem-19 a naopak se jim ztenčují jejich možnosti cestování do zahraničí. Například od pátku musí všichni přijíždějící do Slovinska absolvovat čtrnáctidenní karanténu. Jak nejúčinněji bojovat s epidemií koronaviru informoval komentátor Českého rozhlasu Jan Vávra.

Navzdory Babišovi, který přes svá dřívější doporučení strávit dovolenou v tuzemsku, odcestoval do ciziny a který řekl, že virus oslabuje, bylo v pátek zaznamenáno 323 nově potvrzených případů infekce koronavirem. Od 3. dubna se jedná o nejvyšší denní přírůstek. Česko má nyní 5000 aktivních případů. 

Odborníci, kteří dříve patřili mezi příznivce tvrdých opatření, jsou nyní mimo hru. Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) sama přiznala, že si v případě nástupu druhé vlny nemůžeme dovolit opětovný lockdown.

S dilematem, zda raději chránit obyvatele před potenciální infekcí, a tím pádem i vypnout ekonomiku, či raději umožnit svobodné podnikání, se potýkají snad všechny světové vlády. Zvláště lídři, kteří svůj úspěch zakládají na lidech, jež jsou snáze ovlivnitelní, a tudíž jednají více iracionálně, pak reflektují nálady svých možných voličů v závislosti na tom, zda jim jde spíše o ochranu zdraví, či o zachování dosavadní životní úrovně. 

Český premiér se během přijímání protikoronavirových opatření zpočátku stavěl do role pomyslného ochránce zdraví všech občanů. Jakmile mu ale došly důsledky v podobě recese, začal přemýšlet o své politické budoucnosti vzhledem k blížícím se parlamentním volbám a obrátil o 180 stupňů. Momentálně možné nebezpečí bagatelizuje, případně mluví o růstu důchodu nebo snižování daní - viz zrušení superhrubé mzdy.

Americký prezident Donald Trump přitom se zlehčováním potenciálního rizika přišel ihned na začátku. Teprve až pak, když se USA staly z epidemiologického hlediska nejzasaženější zemí, a když mu začalo takříkajíc téct do bot vzhledem k blížícím se prezidentským volbám, otočil a podpořil i jím kdysi "nenáviděné" roušky. 

Náhodná řešení

Česko má jisté eso v rukávu, a to svou závislost na německé ekonomice. Němci ke koronaviru přistupují v podstatě uvážlivě a neuchylují se ke zmatenému střídání krajních poloh, jak jsme tomu svědky v případě české vlády. Alarmující je také reakce českých institucí na rostoucí počty infikovaných, kdy si ve svých postupech často i protiřečí a kdy jednotlivé úřady svádějí problémy na jiné, čímž znehodnotí legitimitu přijatých opatření. 

Lidé se také často ptají, proč mají mít zakrytá ústa a nos pouze v metru, ale ne v tramvaji. O omezeních pro biografy, ale ne pro bary a noční kluby, nemluvě. Pravidla nejsou jasná, proto ani nevíme, zda má vláda vůbec připravenou nějakou strategii. Chytrá karanténa taktéž nefunguje a tudíž nezbývá než se modlit, aby nepropukla druhá vlna epidemie, o níž se neustále mluví.

Experti jsou v poslední době upozaděni a větší slovo mají naopak politici. Vláda se sice uchýlila ke schválení ustavení Rady vlády pro zdravotní rizika, což je osmnáctý expertní tým vlády. I tak ale bude mít rozhodující slovo předseda, jímž je Babiš. 

Český premiér by, jak už se prokázalo i dříve, nejraději všechno řídil sám. Zkušenosti nejen v tuzemsku, nýbrž i cizině, ale ukazují, že by měl víc dát na odborníky a zaměřit se na prosazování rozhodnutí a spolupráci jednotlivých úřadů. Pokud bude s covidem-19 bojovat i nadále takto zmatečně, pak mu ani ten nejlepší politický marketing nijak nepomůže.

Předpověď počasí na měsíc: Jaké budou svátky?

08.12.2021 06:30 Česko čeká tento týden zimní počasí, bude mrznout i sněžit. V dalších týdnech, včetně vánočních…

Fiala je připraven podat kompetenční žalobu, pokud Zeman nejmenuje celou…

08.12.2021 19:44 Designovaný premiér Petr Fiala (ODS) bude nucen podat kompetenční žalobu k Ústavnímu soudu, pokud…

Hlůšková stále nemůže z Pákistánu odcestovat do Česka

06.12.2021 12:17 Češka Tereza Hlůšková, kterou celníci v lednu 2018 zadrželi na letišti v pákistánském Láhauru s…

Předpověď počasí: Příští týden se výrazně ochladí, hrozí silné mrazy

05.12.2021 06:30 Příští týden se v Česku bude nadále ochlazovat. Teploty v noci mohou klesat až k -10 stupňům a…

Omikron? Vyšší riziko reinfekce, ale mírnější průběh, říká šéf WHO

08.12.2021 18:14 Koronavirová varianta omikron přináší podle prvních studií vyšší riziko opětovné nákazy než…

Čína používá sport jako součást politické propagandy, diplomatický bojkot…

08.12.2021 22:03 Aktualizováno Europoslanec Alexandr Vondra podporuje rozhodnutí administrativy amerického prezidenta Joa Bidena,…

Zeman nepředá vyznamenání ani v lednu. Důvodem dalšího odkladu je epidemie

08.12.2021 22:00 Aktualizováno Slavnostní předávání státních vyznamenání se 1. ledna neuskuteční. Prezident Miloš Zeman rozhodl…

Fiala nemíní měnit nominace. Je připraven podat kompetenční žalobu

08.12.2021 19:44 Aktualizováno Designovaný premiér Petr Fiala (ODS) bude nucen podat kompetenční žalobu k Ústavnímu soudu, pokud…

Piráti a STAN se obrátili na ÚS se svou stížností proti volebnímu přepočtu

08.12.2021 18:56 Aktualizováno Koalice Pirátů a Starostů a nezávislých (STAN) napadla u Ústavního soudu listopadové rozhodnutí, ve…

Zeman údajně Lipavskému pouze naznačoval, aby se vzdal kandidatury

08.12.2021 18:11 Vzdát se kandidatury na ministra zahraničí prezident Miloš Zeman Janu Lipavskému (Piráti) výslovně…

Plaga prozradil pravděpodobný termín předvánočního testování školáků

08.12.2021 17:25 Předvánoční testování žáků antigenními testy na covid-19 se podle ministra školství v demisi…

Síkela diskutoval se Zemanem o podpoře podnikání a výstavbě jaderného…

08.12.2021 17:11 Kandidát Starostů a nezávislých (STAN) na ministra průmyslu a obchodu Jozef Síkela diskutoval dnes…

Členové Pirátů stojí za nominací Lipavského na ministra zahraničí

08.12.2021 15:47 Členové Pirátů, kteří odpověděli na dotaz ČTK, míní, že strana by měla trvat na jmenování kandidáta…

Žádnou velkou změnu ve vztazích ČR a Německa politici neočekávají

08.12.2021 13:53 Designovaný premiér Petr Fiala (ODS) věří tomu, že i po nástupu nové německé vlády se zachovají a…

Rakušan doufá, že Zeman jmenuje vládu jako celek. Řešili priority v…

08.12.2021 13:36 Aktualizováno Předseda Starostů a nezávislých (STAN) a kandidát na ministra vnitra Vít Rakušan chce do poloviny…

Související:

Právě se děje

reklama