V zahraničí nám ukázali cestu. Babiš řeší koronakrizi zmatečně, říká expert

Podle českého premiéra Andreje Babiše (ANO) jsme v boji s epidemií koronaviru obstáli snad nejlépe. Kritikou nešetřil předseda vlády vůči zemím, které nevyhlásily velmi přísná karanténní opatření, včetně takzvaného vypnutí ekonomiky.

Andrej Babiš
doporučujeme

Za zmínku stojí, že Česko bylo snad jedinou evropskou zemí, která svým občanům zakázala opustit stát. Nyní ale už Češi nepatří mezi vítěze v boji s covidem-19 a naopak se jim ztenčují jejich možnosti cestování do zahraničí. Například od pátku musí všichni přijíždějící do Slovinska absolvovat čtrnáctidenní karanténu. Jak nejúčinněji bojovat s epidemií koronaviru informoval komentátor Českého rozhlasu Jan Vávra.

Navzdory Babišovi, který přes svá dřívější doporučení strávit dovolenou v tuzemsku, odcestoval do ciziny a který řekl, že virus oslabuje, bylo v pátek zaznamenáno 323 nově potvrzených případů infekce koronavirem. Od 3. dubna se jedná o nejvyšší denní přírůstek. Česko má nyní 5000 aktivních případů. 

Odborníci, kteří dříve patřili mezi příznivce tvrdých opatření, jsou nyní mimo hru. Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) sama přiznala, že si v případě nástupu druhé vlny nemůžeme dovolit opětovný lockdown.

S dilematem, zda raději chránit obyvatele před potenciální infekcí, a tím pádem i vypnout ekonomiku, či raději umožnit svobodné podnikání, se potýkají snad všechny světové vlády. Zvláště lídři, kteří svůj úspěch zakládají na lidech, jež jsou snáze ovlivnitelní, a tudíž jednají více iracionálně, pak reflektují nálady svých možných voličů v závislosti na tom, zda jim jde spíše o ochranu zdraví, či o zachování dosavadní životní úrovně. 

Český premiér se během přijímání protikoronavirových opatření zpočátku stavěl do role pomyslného ochránce zdraví všech občanů. Jakmile mu ale došly důsledky v podobě recese, začal přemýšlet o své politické budoucnosti vzhledem k blížícím se parlamentním volbám a obrátil o 180 stupňů. Momentálně možné nebezpečí bagatelizuje, případně mluví o růstu důchodu nebo snižování daní - viz zrušení superhrubé mzdy.

Americký prezident Donald Trump přitom se zlehčováním potenciálního rizika přišel ihned na začátku. Teprve až pak, když se USA staly z epidemiologického hlediska nejzasaženější zemí, a když mu začalo takříkajíc téct do bot vzhledem k blížícím se prezidentským volbám, otočil a podpořil i jím kdysi "nenáviděné" roušky. 

Náhodná řešení

Česko má jisté eso v rukávu, a to svou závislost na německé ekonomice. Němci ke koronaviru přistupují v podstatě uvážlivě a neuchylují se ke zmatenému střídání krajních poloh, jak jsme tomu svědky v případě české vlády. Alarmující je také reakce českých institucí na rostoucí počty infikovaných, kdy si ve svých postupech často i protiřečí a kdy jednotlivé úřady svádějí problémy na jiné, čímž znehodnotí legitimitu přijatých opatření. 

Lidé se také často ptají, proč mají mít zakrytá ústa a nos pouze v metru, ale ne v tramvaji. O omezeních pro biografy, ale ne pro bary a noční kluby, nemluvě. Pravidla nejsou jasná, proto ani nevíme, zda má vláda vůbec připravenou nějakou strategii. Chytrá karanténa taktéž nefunguje a tudíž nezbývá než se modlit, aby nepropukla druhá vlna epidemie, o níž se neustále mluví.

Experti jsou v poslední době upozaděni a větší slovo mají naopak politici. Vláda se sice uchýlila ke schválení ustavení Rady vlády pro zdravotní rizika, což je osmnáctý expertní tým vlády. I tak ale bude mít rozhodující slovo předseda, jímž je Babiš. 

Český premiér by, jak už se prokázalo i dříve, nejraději všechno řídil sám. Zkušenosti nejen v tuzemsku, nýbrž i cizině, ale ukazují, že by měl víc dát na odborníky a zaměřit se na prosazování rozhodnutí a spolupráci jednotlivých úřadů. Pokud bude s covidem-19 bojovat i nadále takto zmatečně, pak mu ani ten nejlepší politický marketing nijak nepomůže.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vystrčil označil za chybu svá slova o přerozdělení části platů

01.03.2021 12:52 Aktualizováno Za chybu označil předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) své nedělní vyjádření, že část platu lidí…

Komunisté zřejmě zruší volební sjezd na konci března

01.03.2021 11:25 Vzhledem k novým opatřením proti šíření koronaviru komunisté zřejmě nebudou čekat na rozhodnutí o…

Zeman: Ti, kdo se nechtějí očkovat, jsou "lehce dementní". Blatného odepsal

28.02.2021 22:01 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman očekává, že epidemie nemoci covid-19 skončí letos v září. Zdůvodňuje to tím,…

ANO sněmovní volby nevyhraje, premiérem bude Bartoš, tipují bookmakeři

28.02.2021 22:01 Aktualizováno V podzimních volbách do Sněmovny podle bookmakerů hnutí ANO vítězství neobhájí. Na tuto variantu je…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama