K širší působnosti finančního arbitra bude vláda asi neutrální

Návrh skupiny poslanců vládního hnutí ANO na rozšíření působnosti finančního arbitra při řešení sporů se zřejmě setká s neutrálním postojem vlády. Stojí to v návrhu stanoviska pro pondělní jednání vlády na vládním webu.

Vláda ČR
doporučujeme

Arbitr by měl podle návrhu rozhodovat například spory ze smluv o neživotní pojištění, doplňkové penzijní spoření a penzijní připojištění. Působnost arbitra by se měla rozšířit i v případě spotřebitelských úvěrů, kde vedle spotřebitele vystupuje ručitel, nebo pokud je třeba dluh zajištěn zástavním právem.

Současná situace, kdy část sporů na finančním trhu neřeší finanční arbitr, ale Česká obchodní inspekce jako obecný orgán mimosoudního řešení spotřebitelských sporů, je podle poslanců nevyhovující a pro spotřebitele nepřehledná. Například spory ze životního pojištění řeší finanční arbitr a spory z neživotního pojištění obchodní inspekce. Podle poslanců není také rozumný důvod pro to, aby inspekce řešila spory u produktů individuálního spoření na stáří.

Ministerstvo financí vyslovilo v připomínkovém řízení s návrhem nesouhlas stejně jako Hospodářská komora. Naproti tomu třeba Česká národní banka ho podpořila stejně jako sám úřad finančního arbitra. Vládní legislativci však vládě doporučili neutrální stanovisko, v němž ale upozornili na některé nedostatky návrhu.

Vláda například upozornila na to, že navrhované řešení není komplexní. Stále neodůvodněně ponechává některé spory ze služeb poskytovaných na finančním trhu mimo působnost finančního arbitra. Podle vlády by také měla konečnému rozhodnutí o rozsahu působnosti finančního arbitra předcházet podrobná analýza fungování ochrany spotřebitele prostřednictvím systému mimosoudního řešení sporů ze služeb na finančním trhu.

Například ministerstvo financí v připomínkovém řízení poukazovalo na to, že u rozšíření arbitrovy působnosti i na spory z neživotního pojištění by šlo o značný zásah. "Spory z neživotního pojištění jsou často technicky složité a k jejich vyřešení bývá zapotřebí odborných znaleckých posudků," varovalo MF.

Vláda stejně jako MF poukazuje i na to, že předložená poslanecká novela by měla dopad na státní rozpočet. Poslanci ho odhadli na 24 milionů korun, což má ale představovat pouze peníze na zvýšení počtu systemizovaných míst. Navrhovatelé tak podle vlády opomíjejí další náklady spojené na zajištění činnosti nových zaměstnanců. S navýšením výdajů na činnost finančního arbitra se přitom ve střednědobém výhledu na roky 2022 a 2023 nepočítá, uvedla vláda.

Finanční arbitr je mimosoudní orgán, na který se mohou obracet spotřebitelé ve sporech s poskytovateli finančních produktů a služeb. Jde třeba o kolektivní investování, platební služby nebo například směnárny. Řízení před arbitrem je bezplatné.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš se hádal s Piráty. Označil je za největší hrozbu pro ČR a…

03.12.2020 22:02 Aktualizováno Ostré kritiky z úst premiéra a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše se při dnešních sněmovních…

Volební průzkum: Preference STAN rostou, hnutí už dostihlo ODS

03.12.2020 22:02 Aktualizováno Sněmovní volby by v listopadu podle modelu agentury Median vyhrálo hnutí ANO, stejně jako v říjnu…

Návrh na vznik hygienického superúřadu vyvolal vlnu nevole, Babiš couvá

03.12.2020 16:39 Ministerstvo zdravotnictví pochybilo, když dalo vládě předlohu k posílení pravomocí hygieny, uvedl…

Ministr Havlíček má od středečního večera ochranku, konkrétní důvod neuvedl

03.12.2020 16:35 Vicepremiéra a ministra průmyslu, obchodu a dopravy Karla Havlíčka (za ANO) od středečního večera…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama