K širší působnosti finančního arbitra bude vláda asi neutrální

Návrh skupiny poslanců vládního hnutí ANO na rozšíření působnosti finančního arbitra při řešení sporů se zřejmě setká s neutrálním postojem vlády. Stojí to v návrhu stanoviska pro pondělní jednání vlády na vládním webu.

Vláda ČR

Arbitr by měl podle návrhu rozhodovat například spory ze smluv o neživotní pojištění, doplňkové penzijní spoření a penzijní připojištění. Působnost arbitra by se měla rozšířit i v případě spotřebitelských úvěrů, kde vedle spotřebitele vystupuje ručitel, nebo pokud je třeba dluh zajištěn zástavním právem.

Současná situace, kdy část sporů na finančním trhu neřeší finanční arbitr, ale Česká obchodní inspekce jako obecný orgán mimosoudního řešení spotřebitelských sporů, je podle poslanců nevyhovující a pro spotřebitele nepřehledná. Například spory ze životního pojištění řeší finanční arbitr a spory z neživotního pojištění obchodní inspekce. Podle poslanců není také rozumný důvod pro to, aby inspekce řešila spory u produktů individuálního spoření na stáří.

Ministerstvo financí vyslovilo v připomínkovém řízení s návrhem nesouhlas stejně jako Hospodářská komora. Naproti tomu třeba Česká národní banka ho podpořila stejně jako sám úřad finančního arbitra. Vládní legislativci však vládě doporučili neutrální stanovisko, v němž ale upozornili na některé nedostatky návrhu.

Vláda například upozornila na to, že navrhované řešení není komplexní. Stále neodůvodněně ponechává některé spory ze služeb poskytovaných na finančním trhu mimo působnost finančního arbitra. Podle vlády by také měla konečnému rozhodnutí o rozsahu působnosti finančního arbitra předcházet podrobná analýza fungování ochrany spotřebitele prostřednictvím systému mimosoudního řešení sporů ze služeb na finančním trhu.

Například ministerstvo financí v připomínkovém řízení poukazovalo na to, že u rozšíření arbitrovy působnosti i na spory z neživotního pojištění by šlo o značný zásah. "Spory z neživotního pojištění jsou často technicky složité a k jejich vyřešení bývá zapotřebí odborných znaleckých posudků," varovalo MF.

Vláda stejně jako MF poukazuje i na to, že předložená poslanecká novela by měla dopad na státní rozpočet. Poslanci ho odhadli na 24 milionů korun, což má ale představovat pouze peníze na zvýšení počtu systemizovaných míst. Navrhovatelé tak podle vlády opomíjejí další náklady spojené na zajištění činnosti nových zaměstnanců. S navýšením výdajů na činnost finančního arbitra se přitom ve střednědobém výhledu na roky 2022 a 2023 nepočítá, uvedla vláda.

Finanční arbitr je mimosoudní orgán, na který se mohou obracet spotřebitelé ve sporech s poskytovateli finančních produktů a služeb. Jde třeba o kolektivní investování, platební služby nebo například směnárny. Řízení před arbitrem je bezplatné.

Zeman není schopen výkonu funkce, Mynář o tom věděl, řekl Vystrčil s…

18.10.2021 20:33 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman není nyní podle vyjádření Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) ze zdravotních…

Aktivace článku 66 je velmi pravděpodobná, zní ze Spolu. Podle Vondráčka…

18.10.2021 20:20 Aktualizováno Předseda občanských demokratů a lídr koalice Spolu na premiéra Petr Fiala považuje zprávu o…

Mynářův postup je těžko obhajitelný, míní ústavní právník

18.10.2021 19:49 Za těžko obhajitelný považuje ústavní právník Jan Kysela postup kancléře Vratislava Mynáře, který…

DOKUMENT: Plné znění článku 66 Ústavy České republiky, který věnuje hlavně…

18.10.2021 18:27 Článek 66 se věnuje zejména přenesení prezidentských pravomocí na jiné ústavní činitele v situaci,…

Schillerová promine DPH u energií pro listopad a prosinec

18.10.2021 18:06 Aktualizováno Vláda dnes zmocnila ministryni financí Alenu Schillerovou (za ANO) k odpuštění daně z přidané…

Stát odpustí domácnostem poplatek za obnovitelné zdroje až 1500 korun

18.10.2021 17:11 Domácnosti nebudou od příštího roku platit poplatek za obnovitelné zdroje do výše průměrné spotřeby…

Mynářovo vystoupení byla šaškárna. Nic neřekl, jen pohrdá občany, míní…

18.10.2021 16:24 Vystoupení hradního kancléře Vratislava Mynáře k situaci ohledně hospitalizovaného prezidenta…

Hrad uspořádal další tiskovku. Nic nového neřekl, jen zkritizoval Vystrčila

18.10.2021 15:43 Aktualizováno Okolí prezidenta Miloše Zemana naléhalo, aby souhlasil s hospitalizací. Při převozu ale nebyl v…

Policie navrhuje zastavit Fojtíkovo trestní stíhání ohledně železné opony.…

18.10.2021 12:17 Policejní Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV) předložil Obvodnímu státnímu…

David Rath požádal o podmíněné propuštění

18.10.2021 11:55 Aktualizováno Někdejší středočeský hejtman za ČSSD David Rath podal k Městskému soudu v Brně žádost o podmíněné…

Související:

Právě se děje

reklama