STAN bude v komunálních volbách v Praze kandidovat samostatně. Předseda pražské organizace a náměstek primátora Petr Hlubuček ČTK řekl, že o tom dnes rozhodl krajský výbor hnutí. Dodal, že STAN očekává dvouciferný volební výsledek a v případě účasti na vládě v metropoli nechce spolupracovat s hnutím ANO.
V posledních volbách v roce 2018 bylo hnutí STAN s TOP 09 a KDU-ČSL součástí koalice Spolu pro Prahu. Pro příští volby se už na spolupráci dohodly ODS, TOP 09 a KDU-ČSL.
Na pražském magistrátu nyní vládnou Piráti, Praha Sobě a Spojené síly (STAN, TOP 09 a KDU-ČSL). V opozici jsou ANO a ODS. "Máme za sebou spoustu odmakané práce a úspěšných projektů. TOP 09 se nakonec rozhodla jít do koalice s opoziční ODS, což samozřejmě respektujeme, my jsme vždycky byli připraveni jít i samostatně," řekl Hlubuček. Dodal, že na kandidátce se mohou objevit také odborníci a veřejně známé osobnosti.
"Nechci spekulovat, ale v každém případě očekáváme dvojciferný výsledek," řekl. Po volbách podle Hlubučka STAN nechce být v koalici s ANO. "V současné době si nedovedu představit, že bychom s ANO spolupracovali na úrovni rady, tedy ve vedení města," řekl.
Hnutí je ve vedení metropole druhé volební období, podle Hlubučka chce navázat na rozdělanou práci. Za priority považuje dostavbu metra a Městského okruhu, budování nových tramvajových tratí, rozšiřování zeleně nebo rozvoj družstevního bydlení. Rozpad současné koalice Spolu pro Prahu podle něj do konce volebního období problém nebude. "V rámci diskusí s TOP 09 jsme se dohodli, že tento společný model do konce volebního období uchováme, protože bychom chtěli dokončit rozdělanou práci a projekty, na kterých pracujeme," řekl.
Starostové podle něj nezvažovali postupovat podobně jako TOP 09 a ODS a kopírovat do komunálních voleb celostátní koalice. V případě STAN by to znamenalo společnou kandidátku s Piráty. "Máme s koaličními partnery, tedy s Piráty a s Prahou Sobě, na některé věci skutečně rozdílné názory," sdělil Hlubuček.
Poslední komunální volby v Praze vyhrála ODS, má 14 mandátů v 65členném zastupitelstvu. Na druhém místě skončili Piráti, kteří mají 13 zastupitelů, stejný počet jako třetí Praha Sobě a čtvrté Spojené síly pro Prahu. ANO má 12 zastupitelů.
Související
Je to úspěch, pokud Starostové mluvili pravdu. Piráty nakonec předčili i tentokrát
Volby do PS: Kompletně sečteno. ANO ovládlo všechny kraje kromě Prahy, SPD a komunisté propadli
Starostové a nezávislí (STAN) , Praha , volby
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 15 minutami
Macinka se na MSC střetl s Clintonovou, obhajoval Trumpovu politiku
před 20 minutami
Ostuda, mnichovský trapas, truhlík z okresního přeboru vyhořel... Opozice tepe Macinku za hádku s Clintonovou
před 1 hodinou
EU zatím nemůže nabídnout Ukrajině datum vstupu, shodují se někteří lídři
před 1 hodinou
Hokejisté Slovenska nečekaně postupují přímo do čtvrtfinále, i přes svou prohru se Švédy
před 2 hodinami
Rubio na MSC vyzval Evropu, aby se připojila k Trumpovu novému světovému řádu
před 5 hodinami
Zelenskyj v Mnichově formuloval podmínky, za kterých Ukrajina přistoupí k podpisu mírové dohody
před 6 hodinami
Úleva, pak vystřízlivění. Rubio sklidil za svůj projev vřelý potlesk, Evropa přitom dostala tvrdé ultimátum
před 7 hodinami
Počasí: Zima bude pokračovat i příští týden, hrozí mrazy i sněžení
včera
Epibatidin. Jak funguje neurotoxin, který podle evropských spojenců zabil Navalného?
včera
Americká armáda využila při utajované operaci ve Venezuele umělou inteligenci
včera
Sikorski: Pro Putina je nepřijatelná existence Ukrajiny jako národa s vlastní historií
včera
Biatlonového sprintu žen se účastnila i Davidová, ale stále se trápí. Vyhrála Norka před Francouzkami
včera
Útoky dokazují, že Putin nemá zájem o mír, tvrdí Frederiksenová. Sánchez je proti jadernému přezbrojování
včera
Trumpova administrativa chce údaje lidí, kteří na sociálních sítích kritizují ICE
včera
Vynález, bez kterého bychom neměli mobily. Telefon dnes slaví 150 let
včera
Biatlon nabídl mužský sprint, Fernstädtová první jízdy. Curleři čekají na první výhru
včera
Počasí: Nové varování meteorologů. Do Česka se vrací pravá zima, hrozí sněhové jazyky
včera
Británie: Navalnyj byl otráven smrtícím neurotoxinem jihoamerických pralesniček
včera
Po uzavření mírové dohody na Ukrajině nebezpečí pro Evropu vzroste, varoval na MSC Starmer
včera
Zelenskyj na MSC: Obětování Československa Evropu nezachránilo. Je iluzorní věřit, že rozdělení Ukrajiny přinese mír
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vystoupil na konferenci v Mnichově s projevem, v němž poděkoval všem spojencům, kteří při Ukrajině stojí nejen emocemi a slovy, ale především konkrétními činy. Zvláštní pozornost věnoval mechanismu PURL, tedy seznamu prioritních požadavků, skrze který Spojené státy dodávají zbraně nezbytné pro boj proti ruské agresi. Zdůraznil, že jednou z nejtěžších věcí pro lídra je slyšet, že jednotkám protivzdušné obrany došlo střelivo a nemohou odrážet útoky, které často přicházejí v poslední sekundě.
Zdroj: Libor Novák