Koalice Spolu slibuje nízké daně, malý digitální stát a nezpochybnitelný prozápadní směr

Koalice občanských demokratů, lidovců a TOP 09 Spolu slibuje před volbami ozdravit veřejné finance, nezvyšovat daně, posílit školství, držet nezpochybnitelné prozápadní směřování země, ale také podpořit zemědělství či digitalizaci. Lídři stran dnes virtuálně na sociálních sítích představili program i krajské lídry, se kterými půjde koalice k říjnovému hlasování o novém složení Sněmovny.

I když podle průzkumů volebních preferencí vedou žebříček pět měsíců před volbami Piráti v koalici s hnutím STAN před vládním hnutím ANO, předseda ODS Petr Fiala zdůraznil, že koalice Spolu je natolik silná, že je schopna volby vyhrát.

"Doplňujeme se programově, osobnostně i lidsky. Naší největší silou je, že se umíme dohodnout a že umíme postupovat spolu," uvedl. V Praze za Spolu kandidují předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, starostka druhé městské části a poslankyně ODS Jana Černochová a Tom Philipp za KDU-ČSL.

"Chceme ozdravit veřejné finance, proto povýšíme fiskální ústavu na ústavní zákon. Rozhodně nepůjdeme cestou zvyšování daní, naopak zavedeme daňovou brzdu, která určí hranici, nad kterou nebude možné daně zvyšovat. Chceme vzdělanou společnost, proto navýšíme rozpočet školství na 5,2 procenta hrubého domácího produktu do roku 2030 a garantujeme, že učitelé budou pobírat 130 procent průměrné mzdy," vyjmenoval Fiala. Koalice podle něj počítá také s reformou vzdělávacích programů. Do konce volebního období chce koalice dosáhnout výdajů dvou procent HDP na obranu do konce volebního období. Do zahraniční politiky chce Spolu vrátit sílu hodnot, podporu demokracie a lidských práv. Slibuje také antibyrokratickou revoluci a malý digitální stát.

Volební program Spolu dávalo podle Fialy dohromady 300 odborníků v deseti programových týmech. V následujících týdnech budou expertní týmy detailně představovat jednotlivé programové oblasti. Z pohledu KDU-ČSL se program Spolu podle šéfa lidovců Mariana Jurečky věnuje důležité pomoci rodinám, seniorům a lidem, kteří potřebuji sociální služby. "Zlepšování podpory pro tyto naše spoluobčany je pro nás velmi důležité," uvedl s tím, že zdravý život se neobejde ani bez čisté vody a ovzduší nebo dobré půdy. "Chránit krajinu, ve které žijeme, starat se o životní prostředí, snižovat emise a vyznávat udržitelný životní styl pro nás i budoucí generace je něco, co naše koalice Spolu považuje za zcela klíčové," uvedl.

"Naprosto zásadní je pro nás ochrana přírody a prostředí, v němž žijeme. Chceme vrátit vodu do krajiny, účinně podpořit rodinné farmy a malé, střední i začínající zemědělce," doplnila za TOP 09 Adamová. Poznamenala, že volební program je koncipován jako programové prohlášení vlády.

Koalice v programu slibuje mimo jiné dostavění dálniční sítě, do konce volebního období k ní má přibýt nejméně 250 kilometrů. Za prioritu považuje mimo jiné silniční okruh kolem Prahy. Chce zastavit práce na kanálu Dunaj-Odra-Labe. Chce přísnější protierozní legislativu či komplexní pozemkové úpravy, které erozi zpomalí a zadrží v krajině vodu. Ukončit plánuje podporu biopaliv první generace, do ústavy má v úmyslu zakotvit ochranu vody.

Zajistit chce například zvýhodnění hypoték pro první bydlení, garantuje také platy pedagogů na úrovni 130 procent průměrné hrubé mzdy. Do konce volebního období plánuje dávat na kulturu jedno procento výdajů státního rozpočtu. Zrušit plánuje zbytečné agendy a úřady, počet úředníků by měl podle koalice klesnout o 13 procent. Spolu ale rovněž slibuje spustit anketu odborníků a školáků, která vybere českého národního ptáka.

Související

Eurozpravy.cz

Stahování certifikátů ke covidu nefunguje, systém bude upravený večer

V současné době je problém z webového portálu stahovat certifikáty o nákaze, testu či očkování na covid-19, informovala na twitteru Chytrá karanténa. Systém bude upravený večer. Podle zjištění ČTK jsou problémy už od rána. Možnost vytvořit si na webu elektronický certifikát mají lidé od začátku června, ve středu byla přidána možnost stáhnout ho pro děti či cizince.

Více souvisejících

EZ

Aktuálně se děje

před 57 minutami

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Vlaky mezi Kolínem a Kutnou Horou zrychlí a přestanou ovlivňovat provoz na koridoru

Správa železnic podepsala smlouvu na rekonstrukci úseku mezi Kolínem a Kutnou Horou. Provedou ji společnosti STRABAG Rail, Elektrizace železnic Praha, EUROVIA CZ, EUROVIA Železniční stavby a GJW Praha, které podaly nejvýhodnější nabídku ve výši 1,656 miliardy korun. To je o více než pětinu nižší cena, než byl cenový strop. Vlaky mezi dvěma významnými centry středních Čech výrazně zrychlí, díky nové propojce se už nebudou blokovat se spoji na koridoru. Informovalo o tom ministerstvo dopravy. 

včera

Ilustrační fotografie.

Občanští demokraté představili kandidáty pro podzimní volby

Občanská demokratická strana dnes, do řádného termínu registračních úřadů, podala všechny nominace do podzimních senátních voleb. ODS navrhuje 14 kandidátek a kandidátů, nad rámec toho v zájmu udržení silné pozice ve třech obvodech kandidují osobnosti v koalici s jiným navrhovatelem a v dalších sedmi volebních obvodech mají kandidáti podporu občanských demokratů.

včera

Letní počasí

Morava hlásí poprvé přes 40 stupňů. Nejtepleji ale bylo v Plzni

Pondělní historické maximum pro Moravu a Slezsko vydrželo jen den. V úterý bylo ve Strážnici ještě o stupeň tepleji, hodnota dosáhla 40,9 °C. V Plzni dokonce úterní maximální teplota vystoupala nad 41 stupňů. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Karel Havlíček

Nový systém podpory pro české firmy. Havlíček spustil CzechBusiness

České firmy mohou od srpna počítat s jednodušší, přehlednější a efektivnější podporou svého podnikání. Vzniká nová státní agentura CzechBusiness, která propojuje dosavadní kompetence agentur CzechTrade a CzechInvest. Firmám nabídne jednoho partnera pro rozvoj od inovací až po zahraniční expanzi, informovalo ministerstvo průmyslu a obchodu. 

včera

včera

včera

včera

3. srpna 2026 22:02

Čeští hasiči v akci ve Francii. Vodu si berou i u hollywoodských hvězd

Ohnivé peklo ve Francii trápí i hollywoodské hvězdy, které tam vlastní honosná sídla. K domům Brada Pitta či George Clooneyho se podívali i čeští hasiči. Ti už několik dní pomáhají francouzským kolegům v boji s ničivým živlem. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy