Na jihu Čech vzniká koalice pěti subjektů, hejtmanem by mohl být exministr Kuba

Zástupci ODS, KDU-ČSL a TOP 09, ČSSD a Jihočeši 2012 podepsali dnes v jižních Čechách memorandum o spolupráci. Chtějí vytvořit středopravou čtyřkoalici bez hnutí ANO. Hejtmanem by se měl stát lídr ODS Martin Kuba, prvním náměstkem lídr lidovců František Talíř. Koalice by měla 29 mandátů v 55členném zastupitelstvu. Kuba řekl, že koaliční smlouvu by mohli politici podepsat příští týden.

Martin Kuba
doporučujeme

O koalici vyjednávají i STAN, hnutí ANO a Piráti. Bez ostatních stran ale nemají dost mandátů, aby daly dohromady potřebnou většinu.

Podle informací ČTK by v budoucí radě mohla mít čtyři křesla ODS, po třech ČSSD, KDU-ČSL s TOP 09 a dvě až tři Jihočeši 2012.

"Shodli jsme se na tom, že bychom v tomhle uskupení velmi rádi domluvili funkční koalici pro Jihočeský kraj. Jsme přesvědčeni, že může s našimi stranickými programy velmi dobře fungovat, a taky je to subjekt, který je složený ze stran a subjektů, které mají určitou zkušenost s politikou a jsou schopny spolu i lidsky spolupracovat," řekl novinářům Kuba.

Jak dodal, v možné koalici převažují středopravé subjekty. Váží si podle svých slov věcí, které udělala pro kraj hejtmanka Ivana Stráská z ČSSD. "Jihočeská ČSSD je složená z lidí, kteří jsou skutečně pracovití. Nechceme udělat koalici, která se bude přetahovat, ve které se budou hrát silové hry, ale koalici, která bude pracovat ve prospěch všech Jihočechů. Z prvních diskusí je zjevné, že bude lidsky funkční," řekl Kuba.

Stráská uvedla, že účast sociálních demokratů v této "středopravé vládě" má logiku. "Každá věc má mít svůj sociální rozměr, proto jsme uvítali možnost v této koalici být. Shodli jsme se pragmaticky na realistické koalici," řekla hejtmanka. Důraz chce klást na funkční veřejné zdravotnictví, školství či sociální služby.

Na dotaz ČTK Stráská potvrdila, že kvůli koalici jí dnes telefonoval i premiér Andrej Babiš (ANO). Zároveň uvedla, že nabídku být dále hejtmankou dostala dnes jak od hnutí ANO, tak od Pirátů. Podle ní by byl ale počet hlasů v takové koalici nejistý a koalice dobrodružná. "A já, když jde o moje lidi, nejsem dobrodruh," řekla ČTK.

Jihočeský lídr ANO František Konečný ČTK řekl, že se dalo čekat, že vítěze voleb ostatní strany obejdou. Překvapilo ho, že ČSSD odmítla pozici hejtmana, kterou jim ANO nabídlo. "Byl by to druhý post v republice s pohodlnou většinou 36 hlasů v krajském zastupitelstvu a jihočeská ČSSD na to nereflektovala. Je to politika, a v ní, dokud není odhlasováno, se pořád ještě něco může stát. Člověka to mrzí, ale v životě lidském jsou důležitější věci než politika," řekl Konečný.

Místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek řekl, že vnímá ostatní strany, jež podepsaly memorandum, jako dobrý základ pro budoucí spolupráci na čtyři roky. "Jsme přesvědčeni, že dokážeme realizovat řadu priorit, které jsou pro KDU-ČSL klíčové, ať už se týkají rodinné politiky, ochrany životního prostředí, podpory cestovního ruchu a další," řekl Bartošek.

Volby v kraji vyhrálo ANO těsně před ODS. Oba subjekty si zajistily po 12 mandátech z 55. Do zastupitelstva se ještě dostali Piráti s devíti mandáty, společná kandidátní listina TOP 09 a KDU-ČSL (sedm mandátů), ČSSD se šesti křesly, STAN s pěti a Jihočeši 2012 se čtyřmi mandáty.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vláda zpřísnila opatření. Zavádí noční zákaz vycházení, lidé mají pracovat…

26.10.2020 22:20 Aktualizováno Vláda dnes opět zpríšnila opatření proti šíření koronaviru. Zavádí se noční zákaz vycházení na…

Průzkum: Zeman je hodnocen hůř než na jaře. Koho chtějí Češi za příštího…

26.10.2020 22:13 Aktualizováno Prezidenta Miloše Zemana hodnotí lidé hůř než na jaře, nejvíc kritičtí jsou k jeho chování a…

Babiš navrhl zrušit superhrubou mzdu, daňové sazby mají být 15 a 23 procent

26.10.2020 18:22 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) předložil ve Sněmovně návrh na zrušení superhrubé mzdy. Místo toho…

Firmy bojují o přežití. Vláda prodloužila program Antivirus B do konce roku

26.10.2020 17:24 Aktualizováno Vláda prodloužila do konce roku vyplácení příspěvků na náhrady mezd z programu Antivirus firmám,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama