Co bude s platy politiků? Maláčová asi neuspěje, ve hře jsou jiné varianty

Místopředseda Poslanecké sněmovny a pirátský poslanec Vojtěch Pikal (Piráti) kritizuje současnou praxi, kdy jsou platy politiků navázané jenom na ukazatel veřejného sektoru. Že by mělo dojít k jejich zmrazení, přitom před volbami navrhla přímo jeho strana, a to v reakci na iniciativu současné šéfky resortu práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD), která by chtěla, aby platy činitelů vycházely z minimální mzdy.

Vojtěch Pikal (Piráti)

Maláčové návrh by se ale Pikalovi nelíbil. Zato člen hospodářského výboru sněmovny Patrik Nacher (ANO) by řešení viděl spíše v tom, že budou platy politiků navázány na hrubý domácí produkt (HDP). O možných inovacích v oblasti odměňování politiků diskutovali oba poslanci v pořadu Události, komentáře na ČT24.

Podle Pirátů by ministři, poslanci či senátoři měli pobírat stejný plat jako letos, s čímž slovy premiéra Andreje Babiše souhlasí i ANO. V případě podpory KSČM by měl návrh šanci projít. 

Pikal se také nechal slyšet, že Piráti přišli se systematickým řešením už v roce 2018, kdy se diskutovalo o skokovém zvýšení platů politiků. "Chtěli jsme platy politiků navázat jak na soukromý, tak na veřejný sektor,“ vysvětlil s poznámkou, že nyní vycházejí pouze z ukazatele veřejného sektoru. 

"Když se přidá pracovníkům ve státních službách, když se jedná o lékaře nebo učitele, vede to ke zvýšení platů politiků. Není to přitom navázáno na to, jak se daří v soukromé sféře, to je podle mě problém,“ podotkl pirátský poslanec.

"V současné chvíli vlastně reagujeme na to, že paní ministryně Maláčová přišla s tím, že by to navázala na minimální mzdu. Podle nás jde o naprosto absurdní konstrukci, protože minimální mzdu určuje vláda. Znamená to, že by vláda mohla nakládat přímo s platy všech politiků, což není vhodná konstrukce,“ dodal s tím, že požadavek Pirátské strany nijak nesouvisí s blížícími se volbami. 

Jako důvod tohoto stanoviska konstatoval zkušenost, že by v případě zavedení takové praxe jakákoliv debata týkající se změny minimální mzdy šla ruku v ruce s diskuzí o změně platů politiků, čímž by se celý proces velmi zkomplikoval. 

Měli by platy politiků vycházet z HDP?

"Jak říkal onehdá Zdeněk Pohlreich. Když kuchaři nevědí, tak tam hodí sýr. Já mám pocit, že u politiků, když nevědí, a je to zejména před volbami, hodí tam zmrazení platů,“ vyjádřil se k načasování návrhu člen hospodářského výboru sněmovny a koaliční poslanec Patrik Nacher (za ANO).

"Já jsem přišel asi před třemi měsíci s návrhem, aby platy politiků byly navázány na hrubý domácí produkt (HDP)… to znamená, roste-li HDP, porostou platy, pokud HDP klesne, což se teď očividně meziročně stane, klesnou – nikoliv zmrazí – i platy politiků,“ vysvětlil s tím, že by pak v takovém případě nezávisel osud platů na politicích.

I tak se ale Nacher nechal slyšet, že pirátský návrh míní podporovat. "Proto nerozumím tomu, proč s tím Piráti přišli teď, protože já jsem se domlouval i s předsedou klubu Jakubem Michálkem, že to předložíme spolu. To znamená, že to bude navázáno na nějakou veličinu, kterou ten politik může ovlivnit tím, jaké zákony schvaluje, ale ne přímo,“ konstatoval.

S Nacherovým návrhem souhlasí Pikalovými slovy i Pirátská strana. "Ale je třeba si říct, kolik času zbývá do konce roku. Pokud to chceme zmrazit na příští rok, tak toho času není dostatek, čili já jsem samozřejmě pro komplexní řešení. Je otázka, jestli se stihne připravit do konce roku, pokud ne, tak potom máme celý následující rok na to, abychom to stihli,“ vyjádřil se k tomu místopředseda Sněmovny.  

"Jestli zmrazení platů bereme jako mezifázi k tomu, navázat to pevně na nějakou veličinu, aby politici každý rok se nepřeháněli s těmito náměty a návrhy, tak proč ne, ale je to mezifáze,“ uzavřel člen hospodářského výboru.

Nový předvolební průzkum: Koalice Spolu sílí, dohání první ANO

26.09.2021 14:18 Volby do Sněmovny by v září vyhrálo vládní hnutí ANO se ziskem 24,5 procenta hlasů, těsně za ním by…

PŘEHLED: Kdo má naději uspět v německých volbách a kdo chce nahradit…

26.09.2021 12:07 V Německu probíhají parlamentní volby, které po 16 letech ukončí kancléřskou éru Angely Merkelové z…

Letní počasí se pomalu loučí. Příští týden teploty spadnou

26.09.2021 06:30 Ačkoliv si příští týden ještě užijeme teplot nad 20 stupňů, ke konci týdne se ochladí. Naměříme tak…

ROZHOVOR: Zneužíváním evropských dotací na Slovensku se zabývá Evropský…

25.09.2021 14:29 Na Slovensku docházelo k případům zneužívání zemědělských dotací, ve kterých jsou namočení vysocí…

Změna Tálibánu v praxi? Mrtvá těla věší a vystavuje na náměstích

25.09.2021 18:52 Tálibán pověsil na hlavním náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb, oznámila…

Spolek oslavující komunismus odhalil sochu pohraničníka. Zvrácenost, říká…

26.09.2021 15:05 Jsou znechucení adorací Pohraniční stráže, která na železné oponě připravila o život 282 lidí…

Spolu posiluje, dohání hnutí ANO, ukazuje průzkum

26.09.2021 14:18 Aktualizováno Volby do Sněmovny by v září vyhrálo vládní hnutí ANO se ziskem 24,5 procenta hlasů, těsně za ním by…

Havlíček: Vláda chce formou energetických šeků přispět na ceny energií…

26.09.2021 13:43 Vláda chce pomocí takzvaných energetických šeků přispět na výdaje za zdražující se elektřinu zhruba…

V pondělí zřejmě bude jasno, jestli se platy plošně zvýší

25.09.2021 15:43 Zaměstnanci státu a veřejných služeb by mohli mít v pondělí jasno, o kolik by se jim v od ledna…

ČSSD se dostane do Sněmovny, myslí si Hamáček

25.09.2021 14:42 Česká strana sociálně demokratická dnes na brněnském výstavišti zahájila "ostrou" fázi kampaně před…

Kolik se dá vydělat na volbách? Stranám jde o stovky milionů korun

25.09.2021 08:11 Strany, hnutí a koalice soupeří ve sněmovních volbách vedle politického vlivu v zemi přeneseně také…

Babiš půjde na třetí dávku očkování den před sněmovními volbami

24.09.2021 22:01 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) se nechá přeočkovat třetí dávkou vakcíny proti covidu-19 ve čtvrtek 7.…

ROZHOVOR: Zásah proti Nečasovi na Úřadu vlády byl pučem. Babiš nás ještě…

24.09.2021 22:00 Aktualizováno Senátorka za ODS Miroslava Němcová je přesvědčena, že zásah tehdejšího Útvaru pro odhalování…

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, sejde se s polským ministrem

24.09.2021 17:28 Aktualizováno Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po dnešním jednání expertních týmů významný…

Návrh Maláčové na krizové ošetřovné se už pravděpodobně nestihne přijmout

24.09.2021 13:56 Krizové ošetřovné pro případ lokálního uzavírání škol, které navrhla tento týden ministryně práce…

Související:

Právě se děje

reklama