Nouzový stav není v nejbližších dnech na stole, řekl Hamáček. Vojtěch ho navrhovat nebude

Vyhlášení nouzového stavu "není v nejbližších dnech na stole". Novinářům to dnes na Dnech NATO v Mošnově na Novojičínsku řekl vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Jedním z prvních výstupů Ústředního krizového štábu, jehož činnost má obnovit vláda v pondělí, bude podle něj jasné sdělení, jakým směrem se za jakého vývoje koronavirové nákazy bude směřovat.

Jan Hamáček (ČSSD)
doporučujeme

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) nebude na pondělním jednání vlády navrhovat kvůli šíření nákazy nemoci covid-19 v Česku vyhlášení nouzového stavu. Předpokládá však, že kabinet bude o možnosti diskutovat a zvažovat, jaká pozitiva či negativa může jeho vyhlášení přinést. Řekl to dnes v České televizi. Podle ministra bude situace jasnější po počtech nakažených v nejbližších všedních dnech.

Vojtěch uvedl, že i na základě dřívějšího rozhodnutí pražského městského soudu nemůže ministerstvo zdravotnictví rozhodovat o některých hlubších opatřeních proti šíření nákazy koronaviru. Nyní však podle něj počet nakažených neeskaluje, a je možné vyčkat na výsledky v dalších dnech. "Vláda může zasednout prakticky okamžitě," prohlásil.

Ministr serveru Seznam Zprávy řekl, že by mohl být vyhlášen nouzový stav, když reprodukční číslo překročí 2. Reprodukční číslo udává, kolik dalších lidí v průměru nakazí jeden infikovaný. Vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula dnes v televizi Prima uvedl, že reprodukční číslo se nyní blíží 1,8.

"Já průběžně dostávám informace o matematických modelech. Ten aktuální ukazuje, že zatím se držíme kolem 1,6, což není příjemné, ale není to ten nejhorší scénář. Takže určitě jeden z prvních výstupů (Ústředního krizového štábu) bude jasné sdělení, co za jakého čísla nebo jakým směrem bychom potom směřovali," řekl Hamáček.

Ministr řekl, že nouzový stav je vyhlašován, když situace už není zvladatelná standardními prostředky. "To není v nejbližších dnech na stole. Ty predikce jsou složité, ale sami odborníci říkají, že zdravotnický systém zvládne hospitalizované, kteří souvisejí s počtem nakažených až do 120.000, což rozhodně není otázka září, to je spíš v predikcích v říjnu," řekl Hamáček. Základ podle něj je v žádném momentě nepřehltit zdravotnický systém. "My budeme dělat všechno pro to, abychom zdravotnický systém nezahltili," uvedl vicepremiér.

O případném vyhlášení dalších opatření bude jednat Ústřední krizový štáb. "Tam si jasně řekneme, jaké jsou scénáře. Pak bude tisková konference, a pokud bychom nějaká opatření přijímali, tak to včas sdělíme tak, aby se na to všichni mohli nachystat," řekl Hamáček. Zavedení dalších opatření by podle něj vláda oznámila s dostatečným předstihem.

Prymula v televizi Prima uvedl, že je třeba uvažovat i o vyhlášení nouzového stavu, který by kabinetu umožnil zavádění závažnějších celoplošných opatření, k nimiž nemá pravomoc ministerstvo zdravotnictví.

Předseda opoziční ODS Petr Fiala na Primě uvedl, že nouzový stav na místě není.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prodloužené ošetřovné má být 70 procent, schválila Sněmovna

21.10.2020 18:53 Aktualizováno Ošetřovné bude stát vyplácet zřejmě po celou dobu uzavření škol kvůli epidemii nového koronaviru…

Odklad EET zřejmě bude prodloužen do konce roku 2022

21.10.2020 18:42 Aktualizováno Odklad elektronické evidence tržeb zřejmě bude prodloužen o dva roky, tedy do konce roku 2022.…

Bude prodloužen nouzový stav? Vláda rozhodne 30. října

21.10.2020 17:12 Aktualizováno V pátek 30. října se vláda rozhodne, zda požádá Poslaneckou sněmovnu o možnost prodloužit nouzový…

Česko požádalo svět o pomoc s epidemií, přijede 28 lékařů z Národní gardy…

21.10.2020 17:08 Aktualizováno Příští týden dorazí do Česka pomoct s epidemií koronaviru tým 28 lékařů z Národní gardy v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama