Od Fialovy vlády očekáváme lepší komunikaci, ochranu před drahotou a svobodu podnikání, žádají šéfové oborů i experti

Vkládají do ní velké naděje. Zároveň však šéfové jednotlivých oborů i experti, které EuroZprávy.cz oslovily, upozorňují, že pokud se jim počínání nové vlády Petra Fialy (ODS) nebude líbit, ozvou se a jsou připraveni se proti kabinetu důrazně vymezit. Viceprezident Hospodářského komory Tomáš Prouza, předseda odborů Josef Středula, předseda výboru Podnikatelských odborů Radomil Bábek, exministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) a restauratér Luboš Kastner shodně od jmenované exekutivy očekávají především lepší komunikaci, než jakou se prezentovala předchozí Babišova vlády. „Do všech oborů stále zasahuje covid-19, proto by bylo dobré, aby se nová vláda odhodlala k povinnému očkování,“ říká Svatopluk Němeček.

Je připraven vládu Petra Fialy podporovat, pokud se bude chovat moudře a hodlá zastupovat všechny vrstvy obyvatel bez ohledu na jejich sociální poměry. Podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josefa Středuly je primární, aby kabinet ochránil lidi před drahotou, která se na ně valí ze všech stran. „Zdražilo úplně všechno, potraviny, služby, energie, ale mzdy máme už přes třicet let od revoluce jako jedni z nejnižších. Přitom paradoxně z přijatých zemí do Evropské unie v roce 2004 se nám daří nejlépe. Doufám, že nová vláda konečně vyrovná platový rozdíl, jaký je mezi námi a Rakouskem či Německem, což je určitá ochrana před drahotou. Od roku 1989 marně čekáme, až někdo tento úkol v dorovnání mezd splní,“ míní Středula, který nabízí určitý návod na progres platových podmínek. „Určitě by pomohlo, aby se zákonodárci zřekli navyšování platů,“ přeji si.

Zrušme o svátcích nařízenou otvírací dobu a razítka

Za klíčovou zase prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza, který je zároveň viceprezidentem Hospodářské komory, považuje reformu pracovního trhu. „Bylo by zapotřebí, aby vláda zapracovala na uvolnění trhu práce. Existují výroby, které nemají dostatečný počet zaměstnanců, a tak nemohou v dostatečné míře produkovat. Ekonomika tím trpí. Nutná je rovněž digitalizace trhu, stále totiž žijeme v zaostalé době papíru a razítek jako například v případě, kdy zaměstnavatel posílá lidi na home office.“ Ekonom také zdůrazňuje, aby jmenovaná exekutiva snížila o dva procentní body náklady na sociální pojištění. „Máme totiž jedno z nejdražších v Evropě,“ zaráží Tomáše Prouzu.

Předseda výboru Podnikatelských odborů Radomil Bábek si slibuje od nového týmu ve Strakově akademii lepší komunikaci. „Už nyní je zřejmé, že pan premiér Petr Fiala je kultivovaný, vzdělaný člověk na rozdíl od Andreje Babiše, který měl buranské vystupování a chování.“ Zástupce soukromého sektoru ovšem upozorňuje, že ani reprezentativní chování ministerského předsedy automaticky nezaručí, že úřady budou s podnikateli a živnostníky jednat jako s rovnocennými partnery. „Napjatě čekáme, jaké budou nové zákony, vyhlášky i jednání kompetentních představitelů. Hlavně si ale přejeme, aby Fialova vláda neomezovala svobodu podnikání, jako tak činila administrativa Andreje Babiše,“ tvrdí Bábek. S jeho názorem naprosto souzní Tomáš Prouza. „V rámci svobody podnikání by kabinet měl zrušit perverzní nařízení ohledně otvírací doby obchodů, tedy že si v určitých svátečních dnech nemůžeme vůbec nakoupit. Rovněž očekávám, že bude podporovat větší dostupnost českých potravin na trhu,“ konstatuje Prouza.

Aby nebyl ochromen chod ekonomiky i dalších odvětví navrhuje předseda představenstva městské nemocnice a bývalý ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček, aby jeho kolega Vlastimil Válek zavedl povinné očkování. „Podle mého názoru jsme už vyčerpali všechny možnosti, jak lidi k vakcinaci přesvědčit a stále nám tady zůstává velké procento lidí, kteří injekci odmítají. Očkování je jedinou možností, jak covidu-19 vzdorovat a bojovat s ním. Pokud bych řídil resort, povinnou vakcinaci bych podporoval.“ Rozhodně by tak neučinil ze dne na den. „Vše by se muselo řádně připravit. Možná k tomuto kroku pan profesor Válek jednou dospěje.“

Němeček paradoxně tvrdí, že koronavirová pandemie zlepšila financování zdravotnictví. „Během pandemie do něj přiteklo velké množství financí, ale přerozdělování částek není racionálně přerozdělované. Je nutné, aby toku peněz byl dán jasný řád a vše bylo transparentní.“ Expert na zdravotnictví by byl rád, aby vláda díky koronaviru neignorovala další péči týkající se závažných onemocnění jako je například rakovina tlustého střeva. „Bohužel covid-19, byť je závažnou infekcí, vše zastiňuje a způsobuje horší dostupnost ohledně jiných diagnóz. Přehlížení dalších chorob může mít fatální následky,“ varuje Svatopluk Němeček.

Kabinet napíná restauratéry ohledně silvestra

Zástupce gastronomů z Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP) Luboš Kastner věří, že pravicová vláda už kvůli covidu-19 nebude zavírat restaurace a provozovny. „Když současní vládní politici byli v opozici, tak se předháněli prostřednictvím různých profesorů, jak znají recept na covid. Nyní bych uvítal, aby nynější kabinet nastartoval ekonomiku. Rádi bychom ve vládě viděli partnera, který umí rychle jednat.“

Člen představenstva a Garant projektu Moje restaurace upozorňuje, že na samém začátku má k novému složení Strakovy akademie výhrady. „Rychlé rozhodování si představuji jinak, dnes je 20. prosince a nová vláda o tom, jak bude v gastronomii vypadat silvestr a Nový rok rozhodne až 29. prosince. To je pozdě, musíme si uvědomit, že stále netušíme, kolik zásob máme objednat a kolik brigádníků na posílení personálu zajistit,“ říká Luboš Kastner rozpačitě na adresu jmenovaného kabinetu, který tak gastronomii napíná.

V seznamu úkolů by tým kolem Petra Fialy neměl zapomínat ani na cestovní ruch, jak avizuje Tomáš Prouza. „Všichni v tomto oboru čekáme na zákon o cestovním ruchu. Je nutné například vědět, kdo za peníze v cestovním ruchu zodpovídá a jak se nimi bude nakládat. S tím také souvisí, kolik prostředků na propagaci České republiky, která by měla přilákat zahraniční turisty, bude uvolněno. Nemusím zdůrazňovat, že po dvou letech pandemie je cestovní ruch u nás téměř zdevastovaný,“ má jasno prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza. Předseda výboru Podnikatelských odborů Radomil Bábek zase žádá, aby kabinet nepodléhal diktátu Evropské unie v kontextu s klimatem. „Některé požadavky z Bruselu ohledně klimatických změn doslova ruinují podnikatele a znemožňují jim kvůli stanoveným překážkám téměř jejich byznys. Rovněž doufám, že zruší emisní povolenky a uzná, že jádro není jediným zdrojem energie a nebude například ignorovat uhlí,“ nastiňuje Bábek.

Energetika, která se díky zvýšeným nákladům stává jedním z hlavních témat, poutá i Prouzu. „Skutečně by se neměl klást důraz jen na dostavbu jaderných elektráren. Kvůli zvyšujícím se energetickým nákladům, které mnohé občany přivádějí do extrémní chudoby, by vláda měla nabízet výhodné programy pro domácnosti jako jsou tepelná čerpadla či solární střechy. Vůbec by do průmyslu mělo proudit více peněz, ale musejí se řádně umět zužitkovat, respektive investovat.“

Populismus by způsobil ztrátu přízně odborářů

Šéf odborů Josef Středula rovněž varuje před populismem. „Pokud by se nyní na politické scéně objevila, ztratila by u nás odborářů důvěru. Budu rád, když kabinet bude spojovat a ne rozdělovat. Hodně proto sázím na sociální dialog.“ Středula odmítá nové členy kádrovat, zda jsou moudří. „Moudré rozhodnutí může být i takové, které u veřejnosti nesklidí velkou popularitu. Pak mnozí sklouznou k populismu, který ale k ničemu nevede.“

Zástupce gastronomů z Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP) Luboš Kastner nabádá novou vládu, aby projevila i určitý druh empatie. „Už dva roky lidé v našem oboru potí krev. Podnikatelé musejí živit zaměstnance a ti zase zaopatřují své rodiny. My nepotřebujeme od vlády žádné kompenzace či dotace, pokud nám restaurace už nebude zavírat či jinak omezovat,“ avizuje.

Kastner pevně doufá, že pětikoalice skutečně nebude kvůli covidu-19 uzavírat podniky. „Předpokládám, že nová exekutiva, která po zemi vyvěšovala bilboardy, že nebude Česko zavírat, dodrží svůj předvolební slib a nešlo jen o marketingový tah. Měla by si uvědomit, že i díky této rétorice jí mnoho voličů vhodilo hlas a podpořilo ji. Pokud by nemluvila pravdu, jednalo by se o velké zklamání a ztrátu důvěry už snad u všech politiků,“ netají se pro EuroZprávy.cz otevřeným názorem restauratér Luboš Kastner.

Související

Vláda ČR

Vláda zakázala čínské služby ve státní správě. Znovu řešila i páteční blackout

Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty čínské společnosti DeepSeek. Vláda ve středu rozhodla o jejich zákazu na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Kabinet se zabýval také podrobnostmi o průběhu a řešení rozsáhlého výpadku elektrického proudu, k němuž došlo na části území republiky minulý týden v pátek.
Jednání o vyslovení nedůvěry vlády (17.6.2025)

Fialova vláda zřejmě bude pokračovat až do voleb. Opozice ji nesesadila

Fialova vláda zřejmě bude pokračovat v činnosti až do podzimních sněmovních voleb. Kabinet ve středu přežil další hlasování o vyslovení nedůvěry, již čtvrté během současného funkčního období Poslanecké sněmovny. Tentokrát ho opozice iniciovala kvůli bitcoinové kauze kolem bývalého ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS). 

Více souvisejících

Vláda ČR Petr Fiala (ODS) Tomáš Prouza (ekonom) Josef Středula Svatopluk Němeček Radomil Bábek Luboš Kastner

Aktuálně se děje

včera

Prezident Trump se setkal s německým kancléřem Friedrichem Merzem.

Jak Evropa přiměla Trumpa pomoci Ukrajině? Kyjev může poděkovat Německu

Evropští lídři se v posledních měsících naučili jednu zásadní lekci: pracovat s prezidentem Donaldem Trumpem takovým, jaký je – a ne jakého by si přáli. Tento přístup se naplno projevil při nedávném oznámení, že Spojené státy budou nepřímo dodávat zbraně Ukrajině – Evropané je koupí sami a NATO bude koordinovat jejich doručení.

včera

včera

Keir Starmer, předseda Labouristické strany

Británie čelí jednomu z největších skandálů v historii. Kauza úniku dat afghánských spojenců bobtná

Počátkem tohoto týdne vyvolal velký rozruch únik citlivých údajů o tisících Afgháncích, kteří spolupracovali s britskými jednotkami a byli v ohrožení života po návratu Tálibánu k moci. Zjištění, že jejich osobní data byla omylem zveřejněna zaměstnancem britského velitelství speciálních sil, otřásla důvěrou v bezpečnostní aparát. Jak se však dnes ukázalo, celý incident byl ještě vážnější, než se původně předpokládalo.

včera

včera

Barack Obama, prezident USA

Obama tajně plánoval útok na jaderný arzenál KLDR

Zatímco současný prezident Donald Trump opět rozvířil debatu o možnosti zničit severokorejský jaderný arzenál, málokdo ví, že první seriózní plány na takový útok vznikly už během vlády Baracka Obamy. Dlouho před Trumpovou „ohnivou a zuřivou“ rétorikou se Obama obával, že Severní Korea brzy získá schopnost zaútočit na americká města mezikontinentálními raketami – a pověřil Pentagon, aby připravil plán útoku. Ten však nikdy nesplnil očekávání.

včera

Prezident Trump

Trump už konečně pochopil to, co všichni ostatní věděli roky

Šéf Bílého domu Donald Trump si po měsících váhání začíná uvědomovat to, co jiní poznali dávno: že s Moskvou nelze jednat jako s důvěryhodným partnerem. Ruský prezident Vladimir Putin pokračuje v ničení Ukrajiny a zároveň zrazuje i vlastní spojence, jak ukázal nedávný případ Íránu. Tento vzorec se opakuje již desítky let – využití pro vlastní prospěch a následné opuštění. Od Afghánistánu přes Sýrii až po Arménii platí, že důvěra v Kreml vede nevyhnutelně ke katastrofě.

včera

Dovoz a vývoz zboží

EU připravuje třetí odvetný úder proti Trumpovým clům

Evropská komise zvažuje novou vlnu odvetných opatření vůči rozsáhlým clům, která americký prezident Donald Trump zavedl proti evropskému exportu. Poté, co Brusel téměř vyčerpal možnosti odvetných tarifů na zboží, se nyní zaměřuje na oblast služeb a veřejných zakázek, uvedli diplomaté po pondělním jednání ministrů obchodu EU.

Aktualizováno včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie

Rusko využívá Trumpův odklad sankcí, zvyšuje tlak na ukrajinském bojišti

Ruské jednotky v posledních týdnech zaznamenaly menší, ale strategicky významné úspěchy na východě Ukrajiny, přičemž podle analytiků se tím zvyšuje riziko pro důležité ukrajinské opěrné body. Tento vývoj přichází v době, kdy americký prezident Donald Trump oznámil 50denní lhůtu před možným uvalením sekundárních sankcí na Rusko – krok, který podle expertů Kremlu poskytuje čas k dalšímu posílení pozic i diplomacie. 

včera

Tapisérie z Bayeux

Jedna z největších záhad druhé světové války rozluštěna: Proč nacisté ukradli fragment tapisérie z Bayeux?

Tapisérie z Bayeux, výšivka z 11. století zachycující dobytí Anglie Vilémem Dobyvatelem v roce 1066, se příští rok poprvé objeví v Britském muzeu. Už letos na jaře se však dostala do médií kvůli nečekanému objevu: v německých zemských archivech ve Šlesvicku-Holštýnsku byl nalezen její ztracený fragment. Abychom pochopili, jak se tam dostal, musíme se vrátit k málo známé a znepokojivé kapitole z období druhé světové války.

včera

F-16 Israel Defense Forces

Proč Izrael bombarduje Sýrii? Nejde jen o sebeobranu

V posledních dnech došlo v Sýrii k výraznému nárůstu napětí, když izraelské letectvo provedlo několik náletů na severního souseda. Cílem byly syrské vládní základny, tanky a těžká technika – a oficiálním důvodem je ochrana drúzské menšiny na jihu země, která se dostala do otevřeného konfliktu s novou vládou v Damašku.

včera

včera

Prezident Trump

Trump oznámil plošná cla. 150 zemí dostane stejnou sazbu

Prezident Donald Trump prohlásil, že Spojené státy uvalí jednotná cla na více než 150 menších zemí po celém světě. Podle jeho slov půjde o hromadné rozhodnutí oznámené jedním dopisem, který bude rozeslán všem dotčeným státům najednou.

včera

Julija Svyrydenková

Ukrajina má novou premiérku. Julija Svyrydenková chystá zásadní změny

Ukrajinská Nejvyšší rada dnes rozhodla o jmenování nové premiérky. Poslanci schválili do čela vlády Juliji Svyrydenkovou, čímž odstartovali výraznou rekonstrukci kabinetu, kterou inicioval prezident Volodymyr Zelenskyj. Tento krok přichází v době, kdy země čelí nejen pokračující ruské invazi, ale i měnícím se vztahům s hlavními zahraničními partnery, zejména Spojenými státy. 

včera

včera

včera

včera

Dmytro Zolotukhin

Když Putin vidí ústup, považuje to za známku slabosti. Myslím, že NATO ve skutečnosti již neexistuje, varuje Zolotukhin

Americký prezident Donald Trump mění podobu vojenské pomoci Ukrajině – místo přímých darů zbraní plánuje prodej techniky evropským zemím, které by ji mohly Kyjevu dále předat. Nový model má podle Bílého domu zmírnit domácí kritiku a přinést ekonomické výhody. Tento přístup však podle ukrajinského odborníka na informační bezpečnost Dmytra Zolotukhina, bývalého náměstka ministra informační politiky a specialisty na národní bezpečnost, vysílá nebezpečný signál Kremlu. Pro EuroZprávy.cz upozornil, že váhání Západu může Rusko vnímat jako slabost, což zvyšuje riziko další eskalace konfliktu.

včera

Evropská zbrojařská skupina pod palbou kritiky. Dodává součásti bomb, které v Gaze zabíjely děti

Evropský zbrojní gigant MBDA, který vyrábí rakety a leteckou výzbroj, čelí vážné kritice poté, co vyšlo najevo, že dodává klíčové součástky bomb GBU-39, které Izrael ve velkém používá při náletech na Pásmo Gazy – včetně útoků, při nichž podle vyšetřování zahynuly desítky dětí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy