ODS hodlá jednat o koalici v Olomouckém kraji, o podporu SPD nestojí

Občanští demokraté v Olomouckém kraji vyloučili povolební spolupráci s SPD. O krajské koalici chtějí dál jednat se subjekty, které je osloví. Rozhodla o tom dnes v Olomouci regionální rada ODS. Výsledkem povolebních jednání by podle předsedy regionálního sdružení Michala Záchy měla být krajská koalice se silným mandátem.

ODS
doporučujeme

ODS bude ve středu jednat se zástupci Pirátů a STAN, kteří ji hned po volbách nabídli koaliční spolupráci spolu se Spojenci - Koalicí pro Olomoucký kraj a dnes občanské demokraty opět oslovili. Jednat chce i hnutí ANO.

S ODS, která v krajských volbách v Olomouckém kraji skončila čtvrtá, chtějí vytvořit koalici Spojenci-Koalice pro Olomoucký kraj a uskupení Piráti a STAN. Měli by společně v 55členném zastupitelstvu 32 křesel. Obešli by tím vítězné hnutí ANO. Případná menšinová koalice s ANO by měla 25 hlasů a závisela by na podpoře dalších politických subjektů v zastupitelstvu, spekulovalo se o SPD.

"My jsme opravdu nikdy neuvažovali o spolupráci s SPD, a to v jakékoliv podobě. To znamená, že my vylučujeme spolupráci s SPD a od regionální rady jsme dostali mandát pokračovat dál v těchto jednáních s partnery, kteří nás osloví," uvedl Zácha.

"Pro nás je jasná priorita se při jednáních bavit o tom, aby kraj byl veden řádně a odpovědně. Musíme se samozřejmě také potkat na programových prioritách," dodal.

Lídr Pirátů a STAN Josef Suchánek dnes ČTK řekl, že jednání s ODS je naplánováno na středu. K jednacímu stolu usednou zástupci ODS a Pirátů a STAN, tedy zatím bez Spojenců-Koalice pro Olomoucký kraj. "Je to jejich (ODS) volba. Chtějí si to kolečko ještě udělat zvlášť. Počkáme, s čím přijdou," podotkl Suchánek.

Kontaktovat ODS chce ještě dnes lídr Spojenců-Koalice pro Olomoucký kraj a předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. "Vyzveme je k dalšímu kolu jednání. Opatrně to (výsledek jednání regionální rady ODS) čtu jako malý pozitivní signál," řekl dnes ČTK Jurečka. 

Také ANO vyzvalo ODS k jednání. "Postavili si vyjednávací tým a já dám dohromady naše lidi. Jsme připraveni se sejít," řekl ČTK lídr a hejtman Ladislav Okleštěk, který zatím nekomentoval informaci, že ODS chce mít krajskou koalici se silným mandátem.

Krajské volby v Olomouckém kraji o víkendu vyhrálo ANO, získalo 18 mandátů v zastupitelstvu. Druhá skončila koalice Pirátů a STAN se 13 mandáty. Třetí Koalice pro Olomoucký kraj bude mít 12 zastupitelů. Čtvrtá ODS má sedm mandátů. Na pátém místě je SPD s pěti zastupiteli.

V předchozích čtyřech letech v Olomouckém kraji vládlo vítězné hnutí ANO společně s ČSSD a ODS. Sociální demokracie se ale letos do krajského zastupitelstva nedostala.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prodloužené ošetřovné má být 70 procent, schválila Sněmovna

21.10.2020 18:53 Aktualizováno Ošetřovné bude stát vyplácet zřejmě po celou dobu uzavření škol kvůli epidemii nového koronaviru…

Odklad EET zřejmě bude prodloužen do konce roku 2022

21.10.2020 18:42 Aktualizováno Odklad elektronické evidence tržeb zřejmě bude prodloužen o dva roky, tedy do konce roku 2022.…

Bude prodloužen nouzový stav? Vláda rozhodne 30. října

21.10.2020 17:12 Aktualizováno V pátek 30. října se vláda rozhodne, zda požádá Poslaneckou sněmovnu o možnost prodloužit nouzový…

Česko požádalo svět o pomoc s epidemií, přijede 28 lékařů z Národní gardy…

21.10.2020 17:08 Aktualizováno Příští týden dorazí do Česka pomoct s epidemií koronaviru tým 28 lékařů z Národní gardy v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama