ODS hodlá jednat o koalici v Olomouckém kraji, o podporu SPD nestojí

Občanští demokraté v Olomouckém kraji vyloučili povolební spolupráci s SPD. O krajské koalici chtějí dál jednat se subjekty, které je osloví. Rozhodla o tom dnes v Olomouci regionální rada ODS. Výsledkem povolebních jednání by podle předsedy regionálního sdružení Michala Záchy měla být krajská koalice se silným mandátem.

ODS

ODS bude ve středu jednat se zástupci Pirátů a STAN, kteří ji hned po volbách nabídli koaliční spolupráci spolu se Spojenci - Koalicí pro Olomoucký kraj a dnes občanské demokraty opět oslovili. Jednat chce i hnutí ANO.

S ODS, která v krajských volbách v Olomouckém kraji skončila čtvrtá, chtějí vytvořit koalici Spojenci-Koalice pro Olomoucký kraj a uskupení Piráti a STAN. Měli by společně v 55členném zastupitelstvu 32 křesel. Obešli by tím vítězné hnutí ANO. Případná menšinová koalice s ANO by měla 25 hlasů a závisela by na podpoře dalších politických subjektů v zastupitelstvu, spekulovalo se o SPD.

"My jsme opravdu nikdy neuvažovali o spolupráci s SPD, a to v jakékoliv podobě. To znamená, že my vylučujeme spolupráci s SPD a od regionální rady jsme dostali mandát pokračovat dál v těchto jednáních s partnery, kteří nás osloví," uvedl Zácha.

"Pro nás je jasná priorita se při jednáních bavit o tom, aby kraj byl veden řádně a odpovědně. Musíme se samozřejmě také potkat na programových prioritách," dodal.

Lídr Pirátů a STAN Josef Suchánek dnes ČTK řekl, že jednání s ODS je naplánováno na středu. K jednacímu stolu usednou zástupci ODS a Pirátů a STAN, tedy zatím bez Spojenců-Koalice pro Olomoucký kraj. "Je to jejich (ODS) volba. Chtějí si to kolečko ještě udělat zvlášť. Počkáme, s čím přijdou," podotkl Suchánek.

Kontaktovat ODS chce ještě dnes lídr Spojenců-Koalice pro Olomoucký kraj a předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. "Vyzveme je k dalšímu kolu jednání. Opatrně to (výsledek jednání regionální rady ODS) čtu jako malý pozitivní signál," řekl dnes ČTK Jurečka. 

Také ANO vyzvalo ODS k jednání. "Postavili si vyjednávací tým a já dám dohromady naše lidi. Jsme připraveni se sejít," řekl ČTK lídr a hejtman Ladislav Okleštěk, který zatím nekomentoval informaci, že ODS chce mít krajskou koalici se silným mandátem.

Krajské volby v Olomouckém kraji o víkendu vyhrálo ANO, získalo 18 mandátů v zastupitelstvu. Druhá skončila koalice Pirátů a STAN se 13 mandáty. Třetí Koalice pro Olomoucký kraj bude mít 12 zastupitelů. Čtvrtá ODS má sedm mandátů. Na pátém místě je SPD s pěti zastupiteli.

V předchozích čtyřech letech v Olomouckém kraji vládlo vítězné hnutí ANO společně s ČSSD a ODS. Sociální demokracie se ale letos do krajského zastupitelstva nedostala.

Studentským volbám vévodily obě opoziční koalice

21.09.2021 18:30 Aktualizováno Studentské volby do Sněmovny vyhrála koalice Piráti a Starostové, která získala 30,4 procenta hlasů…

Tendr na Dukovany by mohla vypsat ještě současná vláda, připustil to…

21.09.2021 17:27 Tendr na stavbu nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany by mohla po sněmovních volbách oficiálně…

MPSV vyplatilo poradcům přes 4 miliony, Stropnický mezi nimi není

21.09.2021 16:48 Ministerstvo práce vyplatilo v prvním pololetí za poradenské služby přes 4,2 milionu korun. Většinu…

Prezident Zeman ani dnes neopustí nemocnici

21.09.2021 15:42 Prezident Miloš Zeman ještě dnes zůstane v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN). ČTK to potvrdila…

Maláčová předloží vládě návrh krizového ošetřovného pro případ zavírání…

21.09.2021 14:52 Aktualizováno Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) se chystá v pondělí vládě předložit návrh na zavedení…

Schillerová kritizuje očekávaný růst sazeb ČNB

21.09.2021 11:10 Očekávané zvyšování úrokových sazeb Českou národní bankou není podle ministryně financí Aleny…

Růst minimální mzdy na 18.000 Kč je mimo debatu, míní Schillerová

21.09.2021 10:29 Návrh koaliční ČSSD na zvýšení minimální mzdy z nynějších 15.200 na 18.000 korun je mimo debatu. Na…

Policie opět navrhuje obžalovat premiéra Babiše

20.09.2021 20:57 Pražští kriminalisté dnes předali doplněný vyšetřovací spis v dotační kauze Čapí hnízdo Městskému…

Zeman nadále zůstává v nemocnici. Jde o jeho nejdelší hospitalizaci

20.09.2021 19:46 Prezident Miloš Zeman i dnes zůstával v péči lékařů Ústřední vojenské nemocnice v Praze.…

Vláda chce těsně před volbami zmrazit platy politiků

20.09.2021 15:53 Vláda chce těsně před volbami 5. října projednat ve Sněmovně návrh na zmrazení platů politiků. Dnes…

Související:

Právě se děje

reklama