ODS zopakovala výzvu, aby vláda požádala o důvěru: Prymula a Faltýnek se vysmáli všem občanům

ODS dnes zopakovala svou výzvu, aby vláda po skončení krize způsobené aktuální druhou vlnou koronavirové epidemie požádala ve Sněmovně o důvěru. Po zveřejnění fotografií Blesku, podle kterých byl ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) přes vládní zákazy v restauraci, nyní ODS, TOP 09 a lidovci nevidí jiné řešení, než Prymulovu rezignaci.

Petr Fiala
doporučujeme

Vedení ODS se před deseti dny usneslo, že Babiš ztratil schopnost řídit vládu a stát. Kabinet ANO a ČSSD by podle ní měl po skončení nouzového stavu požádat o důvěru. Jinak chce ODS ve Sněmovně hledat podporu pro vyslovení nedůvěry vládě. Babiš a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) tehdy odmítli, že by o důvěru plánovali žádat a odkázali na to, že opozice může vyvolat hlasování o nedůvěře.

Předseda ODS Petr Fiala dnes výzvu zopakoval. Kabinet by měl po uklidnění situace požádat o důvěru ve Sněmovně, zdůraznili Fiala a šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. "Vláda je aktuálně spíš součástí problému než jeho řešením," vysvětlila Adamová.

Babiš později vyzval Prymulu k rezignaci, jinak ho odvolá. Další z přítomných Jaroslav Faltýnek by podle něj měl skončit jako první místopředseda hnutí ANO. Žádat o důvěru však poslance nehodlá. "Opozici nic nebrání, aby hlasovala o nedůvěře, my s tím problém nemáme. Ale nevidím důvod, abychom to navrhovali, děláme maximum možného, pandemie se šíří všude v Evropě," řekl.

Chování Prymuly a Faltýnka je podle Fialy naprosto nepřijatelné. "Doslova se vysmáli všem občanům, kteří dodržují opatření, bojují o své zdraví a ekonomické přežití," uvedl. Prymula se podle něj v poslední době stal symbolem opatření. "Když on je první, kdo je veřejně poruší, tak ztrácí důvěru a je nepřijatelné, aby dál působil ve funkci ministra zdravotnictví," uvedl.

Adamová řekla, že aktuální kauza nemůže mít jiný závěr než Prymulovu rezignaci. "I pan Faltýnek by neměl zůstat jen u omluvy. Neumím si představit, že by dali jiné řešení na stůl," uvedla.

Stejně jako Fiala vybídla občany, aby i přes chování představitelů hnutí ANO vládní opatření respektovali. Podle šéfa poslanců KDU-ČSL Jana Bartoška by ve vyspělé demokracii Prymula sám rezignoval, příklad si může vzít v zahraničí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Druhý blok proti Babišovi má zelenou. Piráti získali souhlas členů k…

23.11.2020 22:59 Vedení Pirátů může jednat s hnutím STAN o volební koalici pro sněmovní volby v příštím roce a…

Pokud Babiš prohraje, může odchod komplikovat stejně jako Trump. Daně…

23.11.2020 22:06 Aktualizováno ROZHOVOR – Předpovídá, že pokud by koalice ve sněmovních volbách porazily Andreje Babiše, současný…

Rada Evropy kritizuje Česko kvůli kojeneckým ústavům: Porušování práv…

23.11.2020 22:01 Aktualizováno Evropský výbor pro sociální práva (ECSR) Rady Evropy kritizoval dnes Českou republiku "za rozsáhlé…

Babiš se tento týden setká s ředitelem ČT Dvořákem

23.11.2020 18:56 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) se tento týden sejde s generálním ředitelem České televize Petrem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama