Poslanci v úvodním kole podpořili zvýšení letošního schodku na 330 miliard korun

Sněmovna dnes v úvodním kole podpořila zvýšení letošního schváleného schodku státního rozpočtu z 270 miliard korun na 330 miliard korun. Dnešek neznamená schválení změn, ale vládní novela státního rozpočtu nyní zamíří do rozpočtového výboru.

Poslanecká sněmovna, ilustrační foto

Vláda navrhla změny v rozpočtu hlavně kvůli situaci vyplývající z ruské agrese vůči Ukrajině i kvůli vysokému růstu cen, hlavně energií. Novela navyšuje jak příjmy, tak i výdaje, které mají překročit dva biliony korun. Poslanci strávili nad dnešním prvním čtením novely asi 7,5 hodiny.

Příjmy novelizovaného rozpočtu činí 1,678 bilionu korun, výdaje 2,008 bilionu korun. Výdaje novelizovaného rozpočtu vzrostly o 115,1 miliardy Kč, zatímco příjmy v důsledku vývoje aktuální ekonomické situace a loňské ziskovosti firem očekává MF o 65,1 miliardy Kč vyšší. Vláda poukazuje například na to, že schodek je i tak o 50 miliard Kč nižší, než jaký připravila předchozí vláda Andreje Babiše (ANO).

Novela rozpočtu odolala návrhu na vrácení vládě k dopracování, který vznesl předseda SPD Tomio Okamura. Návrh podpořilo pouze 12 přítomných poslanců SPD.

Opozice předlohu podle očekávání kritizovala, ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) ji naopak hájil. Odmítal tvrzení, že si vláda zvýšené příjmy ponechává pro sebe. Někteří poslanci už avizovali, že k novele rozpočtu vznesou svoje pozměňovací návrhy. Sněmovna na Stanjurův návrh zkrátila dobu na projednání předlohy ve výborech na 18 dní. Druhé čtení novely rozpočtu by se tak mohlo uskutečnit na schůzi od 27. září. Sněmovna projednává změnu rozpočtu jako novelu zákona, nikoli jako každoroční pravidelný návrh státního rozpočtu. Schvalovat by ji mohla v první polovině října, to už budou mít poslanci na stolech návrh rozpočtu na příští rok.

Předsedkyně klubu ANO Alena Schillerová řekla, že hnutí ANO ve třetím čtení rozpočet nepodpoří, ale nebude podporovat ani návrhy na zamítnutí, protože si nechce brát občany jako rukojmí. "Tato země potřebuje rozpočet, byť je špatný,“ dodala. Okamura naproti tomu označil novelu za paskvil, který nejde napravit.

Vláda uvádí, že když sestavovala letošní rozpočet, nebylo možné reagovat na situaci související s konfliktem na Ukrajině. V důvodové zprávě upozorňuje na to, že jakékoli prognózy jsou zatíženy enormní mírou nejistoty a rizik.

Novelizovaný rozpočet počítá například s osmi miliardami korun na jednorázový pětitisícový příspěvek na dítě do 18 let pro vybrané rodiny. Dalších 16,5 miliardy je určeno pro boj s vysokými cenami energií. O miliardu navíc půjde na podpory v nezaměstnanosti. Téměř 11 miliard korun si vyžádá navýšení objemu peněz na důchody kvůli jejich letošním valorizacím. Čtyři miliardy korun navíc půjdou na obsluhu státního dluhu.

Novelizovaný rozpočet počítá například s osmi miliardami korun na jednorázový pětitisícový příspěvek na dítě do 18 let pro vybrané rodiny. O miliardu navíc půjde na podpory v nezaměstnanosti. Téměř 11 miliard korun si vyžádá navýšení objemu peněz na důchody kvůli jejich letošním valorizacím. Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) řekl, že jeho úřad chce na národní dotační programy poskytnout obcím a městům dalších ještě 2,55 miliard korun, protože ze strany žadatelů v tomto roce je stále velmi vysoká poptávka.

Od opozice se vláda dočkala převážně kritiky. Okamura obvinil vládu mimo jiné z toho, že chce za dobu svého čtyřletého mandátu zvýšit státní dluh celkem o bilion korun. "Jsme země, která má kvůli Fialově vládě nejdražší elektřinu v Evropě a díky tomu má stát rekordní příjmy jak z DPH, tak i přímo očekávané příjmy z ČEZu," řekl kromě jiného.

"Samotná novela rozpočtu v drtivé většině přidává na výdajích jen minimální zákonnou úroveň a reálně podhodnocuje investice. Neřeší krizi bydlení, nedostatečným způsobem řeší energetickou krizi a zdražování," uvedla například Schillerová.

Místopředseda rozpočtového výboru Jan Hrnčíř (SPD) prohlásil, že novela rozpočtu neřeší jeho problémy, například růst mandatorních výdajů, a jen udržuje rozpočet na trajektorii směřující ke státnímu bankrotu. „Je naprosto jasné, že vláda na úspory rezignovala,“ řekl k návrhu změn v rozpočtu. Místopředsedkyně výboru pro zdravotnictví Věra Adámková (ANO) vytkla novele například to, že nepřidává ministerstvu práce peníze na protidrogovou prevenci. „To považuji za velký nedostatek navrženého rozpočtu,“ řekla.

Stanjura řekl, že se na navržené úsporné návrhy opozice těší. Ujistil, že pokud budou rozumné a proveditelné, bude první, kdo je podpoří.

Češi vybrali 30 milionů korun, koupí Ukrajině tank

03.10.2022 14:26 Češi se složili na nákup tanku pro Ukrajinu. Potřebných 30 milionů korun vybrala kampaň Dárek pro…

Europarlament schválil sjednocení nabíječek. Od roku 2024 telefony už jen…

04.10.2022 14:09 Evropský parlament dnes učinil jeden z posledních kroků na cestě EU k zavedení jednotného…

Chladné počasí si bere pauzu. Do Česka přijde babí léto

01.10.2022 06:30 Do Česka příští týden přijde babí léto. Postupně se začne oteplovat a od poloviny týdne denní…

Neštěstí v Bratislavě: Pět mrtvých, další se zranili po nárazu auta do…

03.10.2022 18:31 Nedělní nehoda na zastávce městské hromadné dopravy (MHD) v centru Bratislavy má pět obětí. Čtyři…

Spolu bez vlastního kandidáta na Hrad. Nepřímou podporu dostala trojice…

04.10.2022 15:42 Vládní koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) nenominuje do lednové volby hlavy státu vlastního…

Ministryně Hubáčková předala Fialovi rezignaci

04.10.2022 17:36 Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL) dnes předala svou rezignaci premiérovi…

Prezident Zeman má dva návrhy na zástupce ombudsmana

04.10.2022 17:24 Prezident Miloš Zeman dnes navrhl na zástupce ombudsmana právníky Zdeňka Koudelku a Petra Scholze.…

Nacionalista Dugin podal v Česku trestní oznámení na ministryni obrany…

04.10.2022 16:48 Ruský nacionalista Alexandr Dugin podal v Česku trestní oznámení na ministryni obrany Janu…

Fiala: Energetickou krizi podaří stabilizovat, rychlé a bezbolestné řešení…

04.10.2022 16:33 Premiér Petr Fiala (ODS) míní, že se jeho vládě podaří různými kroky stabilizovat současnou situaci…

Fiala bude ve čtvrtek jednat v Kramářově vile s britskou premiérkou…

04.10.2022 15:52 Premiér Petr Fiala (ODS) bude ve čtvrtek jednat v pražské Kramářově vile s britskou premiérkou Liz…

Spolu nemá vlastního prezidentského kandidáta. Koalice nepřímo podpořila…

04.10.2022 15:41 Aktualizováno Vládní koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) nenominuje do lednové volby hlavy státu vlastního…

Teplárny žádají Síkelu, aby řešil problémy v teplárenství

04.10.2022 14:20 Teplárenské sdružení žádá ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkelu (za STAN), aby řešil problémy v…

Zeman slíbil rychlou výměnu v čele MŽP, resort by měl vést Hladík

04.10.2022 13:44 Prezident Miloš Zeman přislíbil podle vicepremiéra Mariana Jurečky (KDU-ČSL), že i s ohledem na…

NCOZ zadržela osm lidí kvůli přidělování městských bytů v Brně

04.10.2022 13:10 Aktualizováno Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) zadrželi osm lidí kvůli podezření…

Okamura nebude čelit disciplinárnímu řízení kvůli výrokům o Pekarové…

04.10.2022 12:38 Sněmovní mandátový a imunitní výbor dnes rozhodl, že nezahájí disciplinární řízení s lídrem SPD…

Související:

Právě se děje

reklama