Prezident Zeman podepsal státní rozpočet na příští rok, schodek má být 320 miliard

Prezident Miloš Zeman dnes podepsal státní rozpočet na příští rok se schodkem 320 miliard korun. Na twitteru o tom informoval jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Prezident už dříve uvedl, že očekává novelizaci rozpočtu podle toho, jak Sněmovna naloží s vládním daňovým balíčkem. Sněmovna dnes schválila senátní verzi daňového balíčku, která připraví v příštím roce státní rozpočet o 87,5 miliardy korun.

Miloš Zeman
doporučujeme

Sněmovna při schvalování rozpočtu odebrala na návrh komunistů ministerstvu obrany z rozpočtu deset miliard korun a převedla je do vládní rozpočtové rezervy. Vyvolalo to silnou kritiku opozice. Komunisté tím podmiňovali svoji podporu rozpočtu. Premiér Andrej Babiš (ANO) však ještě ve Sněmovně ujišťoval, že se peníze armádě vrátí.

Rozpočet ve schválené a podepsané podobě počítá s příjmy 1488,3 miliardy a výdaji 1808,3 miliardy korun. Založen je na předpokladu růstu ekonomiky o 3,9 procenta.

Pro schválení rozpočtu i s přijatými pozměňovacími návrhy hlasovali poslanci ANO, ČSSD a KSČM. Koaliční ČSSD přitom ještě o několik dní dříve snížení rozpočtu ministerstva obrany odmítala.

Návrh rozpočtu však nepočítal třeba se zrušením superhrubé mzdy, které dnes Sněmovna schválila v podobě vrácené ze Senátu. Na druhé straně počítá s příjmy z nově zavedené digitální daně, kterou ale ještě Sněmovna neschválila.

Opozice proto kritizovala rozpočet jako nereálný, mimo realitu, zaznělo i označení cár papíru. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) naopak zdůrazňovala, že jde o rozpočet pokrizový, který reaguje na pandemii koronaviru a nepodráží ekonomice nohy zvyšováním daní nebo škrty. Česko si navíc podle ní může půjčovat peníze levněji než třeba občané, firmy nebo samosprávy.

Pro příští rok uvedla vláda jako jednu z hlavních priorit svého rozpočtu zvýšení průměrného starobního důchodu od 1. ledna o 839 korun na 15.336 Kč. Mezi dalšími prioritami je třeba zvýšení objemu peněz na platy učitelů o devět procent, podle pondělního rozhodnutí vlády dostanou učitelé čtyři procenta do tarifů a zbytek v odměnách.

V letošním státním rozpočtu byl původní schodek schválený loni v prosinci 40 miliard korun. Sněmovna ho ale kvůli dopadům epidemie postupně zvýšila na 200, později na 300 a pak na 500 miliard korun. Ke konci listopadu podle údajů ministerstva financí hospodařil stát se schodkem 341,5 miliardy korun.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Respirátory povinné nebudou. Vláda ale bude jednat s obchody

25.01.2021 22:01 Aktualizováno Vicepremiéři Karel Havlíček a Alena Schillerová (oba za ANO) budou v následujících dnech jednat s…

Tajný mejdan politiků: Paroubek, Hnilička a Benda slavili v luxusním hotelu

25.01.2021 22:01 Aktualizováno V teplickém hotelu Prince de Ligne patřícím místnímu podnikateli a někdejšímu politikovi Petru…

Za chaos s vakcínami může premiér Babiš. Vypracovaná studie hovoří jasně,…

25.01.2021 22:01 Aktualizováno Lidovci jsou přesvědčeni, že premiér Andrej Babiš nemluví pravdu, když svádí vinu za pomalou…

Blatný: Česko neuvažuje o nákupu vakcíny mimo smlouvy EU

25.01.2021 20:41 Česko podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) neuvažuje o nákupu vakcíny proti novému…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama