Prezident Zeman přijal v Lánech Babiše a Hamáčka

Prezident Miloš Zeman v Lánech přijal premiéra Andreje Babiše (ANO) a vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD). ČTK to sdělil mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Budou jednat o aktuální situaci kolem epidemie koronaviru. Ještě dnes odpoledne se také prezident setká s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO), se kterou probere návrh státního rozpočtu.

Miloš Zeman, prezident ČR

Jednání Zemana s Babišem a Hamáčkem se koná den po rozhodnutí o dalším zpřísnění opatření proti epidemii koronaviru. Dá se tak předpokládat, že hlavu státu seznámí s důvody svého rozhodnutí. Vláda v pondělním usnesení uzavřela všechny školy, restaurace a shromažďování omezila jen na šest osob. Bude také platit zákaz pití alkoholu na veřejnosti a na zastávkách jsou od dnešního dne povinné roušky. Vláda zároveň rozhodla o pomoci mediků nemocnicím.

Opatření by mohla být podle Babiše rušena ve chvíli, kdy tzv. reprodukční číslo klesne na 0,8. V pátek ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) uvedl, že reprodukční číslo je 1,5.

Prezident se v uplynulých dnech vyjádřil, že je proti uzávěře, která by ohrozila ekonomiku. Další uzavření ekonomiky si Česko podle něj nemůže dovolit.

Hamáček řekl serveru idnes.cz, že Zemana chtějí také na setkání přesvědčit, aby se 28. října nekonalo předávání státních vyznamenání. Není to podle něj nyní vhodná věc. Zeman už dříve řekl, že by zrušení ceremonie považoval za zbabělost a neúctu ke státnímu svátku.

Kancléř Vratislav Mynář dnes ČTK řekl, že Pražský hrad požádal o vyjádření hlavní hygieničku Jarmilu Rážovou. Navrhl jí několik scénářů, za kterých by se předávání vyznamenání mohlo konat. Jednou z možností je, že by se aktu nezúčastnil nikdo z veřejnosti, řekl. Poznamenal, že se ceremonie týká usnesení vlády, které omezuje shromažďování na maximálně šest osob, nevztahuje se ale na činnost ústavních orgánů. Podle Mynáře by se konal jen předávací akt, následná každoroční recepce by byla zrušena.

Odpoledne se Zeman setká také s ministryní Schillerovou. Podle Ovčáčka spolu proberou návrh státního rozpočtu. Zástupci vlády a Hradu o rozpočtu jednali už v září v prezidentově poradním týmu. Oproti tehdy prezentovanému návrhu se plánovaný deficit rozpočtu zvýšil. Ministerstvo financí nyní navrhuje pro příští rok schodek státního rozpočtu 320 miliard korun. Návrh nepočítá se zrušením superhrubé mzdy. Celkové příjmy rozpočtu by měly činit včetně peněz z EU 1,487 bilionu korun a výdaje 1,807 bilionu korun.

Zeman tento týden přijme i další ministry. Ve středu bude jednat s ministryní spravedlnosti Marií Benešovou (za ANO) a ministrem zemědělství Miroslavem Tomanem (ČSSD). O víkendu se v Lánech uskuteční jednání expertního týmu prezidenta s ministryní pro místní rozvoj Klárou Dostálovou (za ANO).

Studentským volbám vévodily obě opoziční koalice

21.09.2021 18:30 Aktualizováno Studentské volby do Sněmovny vyhrála koalice Piráti a Starostové, která získala 30,4 procenta hlasů…

Tendr na Dukovany by mohla vypsat ještě současná vláda, připustil to…

21.09.2021 17:27 Tendr na stavbu nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany by mohla po sněmovních volbách oficiálně…

MPSV vyplatilo poradcům přes 4 miliony, Stropnický mezi nimi není

21.09.2021 16:48 Ministerstvo práce vyplatilo v prvním pololetí za poradenské služby přes 4,2 milionu korun. Většinu…

Prezident Zeman ani dnes neopustí nemocnici

21.09.2021 15:42 Prezident Miloš Zeman ještě dnes zůstane v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN). ČTK to potvrdila…

Maláčová předloží vládě návrh krizového ošetřovného pro případ zavírání…

21.09.2021 14:52 Aktualizováno Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) se chystá v pondělí vládě předložit návrh na zavedení…

Schillerová kritizuje očekávaný růst sazeb ČNB

21.09.2021 11:10 Očekávané zvyšování úrokových sazeb Českou národní bankou není podle ministryně financí Aleny…

Růst minimální mzdy na 18.000 Kč je mimo debatu, míní Schillerová

21.09.2021 10:29 Návrh koaliční ČSSD na zvýšení minimální mzdy z nynějších 15.200 na 18.000 korun je mimo debatu. Na…

Policie opět navrhuje obžalovat premiéra Babiše

20.09.2021 20:57 Pražští kriminalisté dnes předali doplněný vyšetřovací spis v dotační kauze Čapí hnízdo Městskému…

Zeman nadále zůstává v nemocnici. Jde o jeho nejdelší hospitalizaci

20.09.2021 19:46 Prezident Miloš Zeman i dnes zůstával v péči lékařů Ústřední vojenské nemocnice v Praze.…

Vláda chce těsně před volbami zmrazit platy politiků

20.09.2021 15:53 Vláda chce těsně před volbami 5. října projednat ve Sněmovně návrh na zmrazení platů politiků. Dnes…

Související:

Právě se děje

reklama