Přijme ČR děti z uprchlických táborů? Opozice chce jednání Sněmovny

Česká republika by podle doyena Poslanecké sněmovny a bývalého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga (TOP 09) měla projevit lidskost a přijmout sirotky z uprchlických táborů v Řecku. Jinak si podle něj koleduje o ostudu. Opoziční strany dnes vyzvou Sněmovnu k debatě o usnesení, v němž by se měla přihlásit k ochotě pomoct 200 rodinám, které jsou připraveny děti přijmout.

"Nejedná se o nic složitého. Ministr vnitra by měl do Řecka vyslat minimálně svého náměstka," uvedl předseda lidovců Marek Výborný. Není podle něj sporu o tom, že ČR pomoct může.

Karel Schwarzenberg na tiskové konferenci kritizoval ministra vnitra a vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) za postup při jednáních o přijetí dětských uprchlíků z Řecka. "Děti jsou děti a dětem v nouzi se má pomoci," uvedl Schwarzenberg. Ze sociální demokracie sociální cítění úplně vymizelo, dodal.

Předseda klubu ČSSD Jan Chvojka novinářům řekl, že Hamáček bude schopen se k věci vyjádřit ve středu, kdy bude ve Sněmovně přítomen. "Apel na lidskost, tam cítím určité zabarvení, jako kdyby sociální demokracie lidskost neprojevovala," uvedl na Schwarzenbergovu adresu. Podle Chvojky jde o bezpečnost. "Je to o tom, že nemáme jistotu v rámci bezpečnostní situace ve světě, jestli jsou různí uprchlíci bezpeční nebo ne, to je potřeba prověřit," uvedl.

Poslanci hnutí ANO podle jejich předsedy Jaroslava Faltýnka záležitost na dnešním jednání klubu neřešili. Dají na názor koaličního partnera ČSSD, řekl.

Lidovci i zástupci TOP 09 podpořili iniciativu Češi pomáhají, která má seznam zhruba dvou stovek rodin ochotných přijmout dětské uprchlíky z řeckých táborů. Spolek vyzval vládu, aby poskytnutí pomoci umožnila a vytvořila meziresortní skupinu, která by navrhla přesný postup.

Řecko v září požádalo o to, aby Česko přijalo 40 dětí bez doprovodu z řeckých uprchlických táborů. Podobná žádost směřovala ke všem ministrům vnitra EU. Hamáček pak uvedl, že Řecko se jen snaží znovu vyvolat debatu o přerozdělování uprchlíků. Dodal, že v přesouvání sedmnáctiletých bez nároku na azyl po Evropě nevidí smysl. V polovině listopadu Atény vybídl, aby poskytly konkrétní seznam 40 dětí, které by ČR mohla přijmout. Podotkl, že podobnou žádost zaslal do Řecka už před rokem, odpověď ale nedostal. Je přesvědčen, že problém se netýká syrských sirotků ve věku do deseti let, ale starších mladistvých, velmi pravděpodobně z Afghánistánu nebo z Pákistánu.

SPD možnost přijetí nezletilých z Řecka odmítla. "Takzvané sirotky je potřeba vrátit do zemí jejich původu," řekl místopředseda strany Radim Fiala. Strana se podle něj obrátila na syrskou ambasádu s dotazem, zda si přeje, abychom syrské sirotky přijali. "Byli zásadně proti, protože se jedná o občany Sýrie, o které jsou schopni se postarat," dodal. Přijetí by tudíž bylo podle něho v rozporu s mezinárodním právem. "Je to záminka globalistů, jak pokračovat v podpoře migrace do zemí Evropy," uzavřel.

S návrhem přijmout 50 syrských sirotků z řeckých táborů přišla loni europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL). Premiér Andrej Babiš (ANO) tehdy uvedl, že Česko žádné migranty přijímat nebude a uprchlíkům je třeba pomáhat v jejich zemích. Zmínil plán vybudovat sirotčinec v Sýrii. Týdeník Respekt před nedávnem informoval o tom, že se záměr neuskuteční.

Související

Evropská Unie

EU schválila nový desetibodový pakt o migraci a azylu

Ministři členských zemí Evropské unie (Rada EU) v úterý v Bruselu definitivně schválili nový pakt o migraci a azylu, tedy masivní přepracování dosavadních migračních a azylových zákonů eurobloku. Uvedla to agentura Reuters.

Více souvisejících

uprchlíci Karel Schwarzenberg Jan Hamáček top 09 Jan Chvojka (ČSSD) Svoboda a přímá demokracie (SPD) Radim Fiala /SPD/ KDU - ČSL Marek Výborný (KDU-ČSL) ČSSD Jaroslav Faltýnek (hnutí ANO)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Na úvod fotbalového ME domácí Němci deklasovali Skoty 5:1

Lepší začátek evropského šampionátu si domácí německá fotbalová reprezentace nemohla přát. V úvodním zápase turnaje si poradila s neškodnými Skoty, kterým nepomohla ani mohutná fanouškovská podpora v Mnichově. Do karet Němcům hrál i fakt, že od konce prvního poločasu hráli Skotové o deseti lidech. Po prvním poločase už prohrávali 0:3, přičemž ve druhém poločase inkasovali další dvě branky. Ostrované si udělali radost jedinou brankou, která byla navíc ještě vlastní, když se nešťastně trefil Rüdiger. Byla to však jediná kaňka na bezchybném německém výkonu.

před 6 hodinami

Paul Rusesabagina

Hrdina Hotelu Rwanda slaví sedmdesátiny. Poslední roky ale protrpěl

Rwandou před třiceti lety zmítalo násilí, které připravilo o život stovky tisíc lidí. Kulaté sedmdesáté narozeniny slaví v sobotu 15. června muž, který během genocidy zachránil 1 268 lidských životů. Paul Rusesabagina je bývalý hotelový manažer, jehož činy byly mezinárodně oceněny. V posledních letech se však v rodné zemi stal terčem vládnoucích struktur. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Peter Pellegrini je novým slovenským prezidentem.

Slovensko má nového prezidenta. Pellegrini složil slib a ujal se funkce

Slovensko má nového prezidenta. Peter Pellegrini v sobotu po poledni během slavnostní schůze parlamentu v budově Slovenské filharmonie v Bratislavě složil slib do rukou předsedy ústavního soudu a ujal se funkce, ve které nahradil končící prezidentku Zuzanu Čaputovou. Program inaugurace bude pokračovat v odpoledních hodinách. 

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Bude von der Leyenová nadále v čele EK? Frakcím vadí jedna věc

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová si musí spočítat, koho v Evropském parlamentu požádá o podporu v jejím úsilí o obhajobu postu. Její domovská Evropská lidová strana ji jistě podpoří, socialisté ale mohou z této podpory ustoupit. Leyenové totiž nevadí spolupráce s pravicovou italskou premiérkou Giorgií Meloniovou, což je pro levicové S&D zcela logicky nemyslitelné. Variantou tak je podpora Zelených, programy EPP a této frakce ale nemohou být odlišnější. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy