Přijme ČR děti z uprchlických táborů? Opozice chce jednání Sněmovny

Česká republika by podle doyena Poslanecké sněmovny a bývalého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga (TOP 09) měla projevit lidskost a přijmout sirotky z uprchlických táborů v Řecku. Jinak si podle něj koleduje o ostudu. Opoziční strany dnes vyzvou Sněmovnu k debatě o usnesení, v němž by se měla přihlásit k ochotě pomoct 200 rodinám, které jsou připraveny děti přijmout.

"Nejedná se o nic složitého. Ministr vnitra by měl do Řecka vyslat minimálně svého náměstka," uvedl předseda lidovců Marek Výborný. Není podle něj sporu o tom, že ČR pomoct může.

Karel Schwarzenberg na tiskové konferenci kritizoval ministra vnitra a vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) za postup při jednáních o přijetí dětských uprchlíků z Řecka. "Děti jsou děti a dětem v nouzi se má pomoci," uvedl Schwarzenberg. Ze sociální demokracie sociální cítění úplně vymizelo, dodal.

Předseda klubu ČSSD Jan Chvojka novinářům řekl, že Hamáček bude schopen se k věci vyjádřit ve středu, kdy bude ve Sněmovně přítomen. "Apel na lidskost, tam cítím určité zabarvení, jako kdyby sociální demokracie lidskost neprojevovala," uvedl na Schwarzenbergovu adresu. Podle Chvojky jde o bezpečnost. "Je to o tom, že nemáme jistotu v rámci bezpečnostní situace ve světě, jestli jsou různí uprchlíci bezpeční nebo ne, to je potřeba prověřit," uvedl.

Poslanci hnutí ANO podle jejich předsedy Jaroslava Faltýnka záležitost na dnešním jednání klubu neřešili. Dají na názor koaličního partnera ČSSD, řekl.

Lidovci i zástupci TOP 09 podpořili iniciativu Češi pomáhají, která má seznam zhruba dvou stovek rodin ochotných přijmout dětské uprchlíky z řeckých táborů. Spolek vyzval vládu, aby poskytnutí pomoci umožnila a vytvořila meziresortní skupinu, která by navrhla přesný postup.

Řecko v září požádalo o to, aby Česko přijalo 40 dětí bez doprovodu z řeckých uprchlických táborů. Podobná žádost směřovala ke všem ministrům vnitra EU. Hamáček pak uvedl, že Řecko se jen snaží znovu vyvolat debatu o přerozdělování uprchlíků. Dodal, že v přesouvání sedmnáctiletých bez nároku na azyl po Evropě nevidí smysl. V polovině listopadu Atény vybídl, aby poskytly konkrétní seznam 40 dětí, které by ČR mohla přijmout. Podotkl, že podobnou žádost zaslal do Řecka už před rokem, odpověď ale nedostal. Je přesvědčen, že problém se netýká syrských sirotků ve věku do deseti let, ale starších mladistvých, velmi pravděpodobně z Afghánistánu nebo z Pákistánu.

SPD možnost přijetí nezletilých z Řecka odmítla. "Takzvané sirotky je potřeba vrátit do zemí jejich původu," řekl místopředseda strany Radim Fiala. Strana se podle něj obrátila na syrskou ambasádu s dotazem, zda si přeje, abychom syrské sirotky přijali. "Byli zásadně proti, protože se jedná o občany Sýrie, o které jsou schopni se postarat," dodal. Přijetí by tudíž bylo podle něho v rozporu s mezinárodním právem. "Je to záminka globalistů, jak pokračovat v podpoře migrace do zemí Evropy," uzavřel.

S návrhem přijmout 50 syrských sirotků z řeckých táborů přišla loni europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL). Premiér Andrej Babiš (ANO) tehdy uvedl, že Česko žádné migranty přijímat nebude a uprchlíkům je třeba pomáhat v jejich zemích. Zmínil plán vybudovat sirotčinec v Sýrii. Týdeník Respekt před nedávnem informoval o tom, že se záměr neuskuteční.

Související

Více souvisejících

uprchlíci Karel Schwarzenberg Jan Hamáček top 09 Jan Chvojka (ČSSD) Svoboda a přímá demokracie (SPD) Radim Fiala /SPD/ KDU - ČSL Marek Výborný (KDU-ČSL) ČSSD Jaroslav Faltýnek (hnutí ANO)

Aktuálně se děje

včera

Influencer zemřel po živém vysílání na síti, kdy soupeřil s kolegou v pití lihoviny.

Influencer zemřel po živém vysílání soutěže v pití čínského alkoholu

Influencer „Sanqiange“ (nebo-li „Brother Three Thousand“ "Bratr tři tisíce") byl nalezen mrtev jen několik hodin poté, co se v živém streamu účastnil soutěže s jiným influencerem, což zahrnovalo pití Baijiu, čínského likéru s normální hladinou alkoholu 30 až 60 procent. Informovala o tom CNN s odvoláním na Shangyou News.

včera

včera

Sociální síť Facebook a Twitter

Twitter ustoupil od kodexu EU o dezinformacích

Americká společnost Twitter se podle eurokomisaře pro vnitřní trh Thierryho Bretona rozhodla nepřistoupit k naplňování unijního kodexu o dezinformacích. Nicméně, jak uvedla agentura Reuters, to nezbavuje provozovatele sociální sítě Twitter povinností v této oblasti. Toto oznámení přišlo v pátek pozdě večer.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alois Hadamczik, český hokejový trenér

Jalonen tuší, že národní tým mohl hrát lépe. Hadamczik žádá vysvětlení

Po čtvrtečním konci ve čtvrtfinále v pátek přistáli v Praze svěřenci kouče Kariho Jalonena. Ten v rozhovoru přiznal, že jeho tým mohl mít na víc než na konečné osmé místo, což je nejhorší umístění českého týmu na MS v historii. Nyní se podle všeho může Jalonen začít strachovat o pozici, jelikož se už šéf českého hokeje Alois Hadamczik nechal slyšet, že bude po něm žádat vysvětlení neúspěchu. A není sám, kdo je po tomto turnaji rozčarován. Ozval se totiž také věčný kritik poměrů v českém hokeji a zároveň majitel Pardubic Petr Dědek. 

včera

včera

včera

Občanský průkaz

Konec rodných čísel: ČR chce platit miliardy za zrušení něčeho, co po desetiletí bezproblémově funguje. Jde o IT lobby, která chce snadné peníze daňového poplatníka

Česko chce být v řadě věcí jako Dánsko nebo Švédsko. Ale když už v něčem jako tyto země je, konkrétně v bezproblémovém používání rodných čísel v úředním styku, tak si vážně pohrává s myšlenkou přestat být jako Dánsko či Švédsko – a ještě za to zaplatit miliardy. Komentuje situaci ekonom Lukáš Kovanda.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

NATO vyzvalo k deeskalaci v Kosovu, Srbsko je k roli aliance kritické

NATO v sobotu vyzvalo Kosovo k deeskalaci a hledání řešení konfliktu prostřednictvím dialogu. V pátek začaly ozbrojené střety mezi kosovskou policií a etnickými Srby, kteří se snažili nedávno zvoleným zástupcům zabránit v převzetí úřadů v několika obcích na severu země. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy