Nadpoloviční většina Čechů není spokojena s premiérem Andrejem Babišem (ANO), složením jeho vlády ani s činností kabinetu. Vyplývá to z únorového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Nespokojenost s Babišem a jeho vládou od nástupu současného kabinetu k moci v roce 2018 postupně roste.
Nespokojenost s osobou předsedy vlády vyjádřilo v průzkumu CVVM 52 procent dotázaných. Se složením kabinetu není spokojeno 56 procent lidí a s činností vlády 51 procent. Naopak spokojenost s Babišem vyjádřilo 42 procent Čechů, se složením vlády 36 procent a s její činností 44 procent. Od vzniku současné Babišovy vlády je podíl nespokojených lidí v téměř všech otázkách letos nejvyšší.
Přitom například s programem Babišovy vlády velká část Čechů souhlasí. Spokojenost s ním letos vyjádřilo 48 procent lidí, a naopak nespokojeno je s vládním programem jenom 37 procent dotázaných. Názory na komunikaci Babišovy vlády s veřejností jsou vyrovnané. Kritizuje ji 46 procent Čechů, zatímco kladně o ní mluví 47 procent lidí.
Kabinet Andreje Babiše je skoro ve všech ohledech hodnocen příznivěji než předchozí vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) v době, kdy byla stejně jako nyní Babišova vláda ve třetím ze čtyř let svého mandátu. Nespokojenost s činností Sobotkovy vlády vyjadřovalo zhruba tři roky po volbách, v roce 2016, celkem 55 procent Čechů a nespokojenost se složením kabinetu 59 procent. Podíl lidí nespokojených s předsedou vlády byl tehdy podobný jako nyní, a to 51 procent.
Průzkum provádělo CVVM v době od 1. do 13. února. Zúčastnilo se ho 1039 obyvatel České republiky starších 15 let.
Související
Tři roky se čekalo. Babiš obnovuje společná vládní jednání se Slováky
Babiš vyrazil do boje proti „nehoráznému chování“ čerpacích stanic. Chce zpřísnit kontroly a zastropovat marže
Andrej Babiš , Vláda ČR , průzkumy , češi
Aktuálně se děje
před 14 minutami
Počasí se o Velikonocích výrazně oteplí. Naměříme až 17 stupňů
včera
Uvolnění obřích zásob ropy nepomohlo. Svět zažil měsíc, jaký moderní historie nepamatuje
včera
Papež Lev se nezvykle ostře opřel do světových lídrů
včera
Nová fronta války s Íránem: Co změní zapojení Jemenu do konfliktu?
včera
Na pozemní invazi čekáme, jsme připraveni rozpoutat zkázu, vzkazuje Írán USA
včera
Kudy unikají citlivé informace z EU? Kremlu donáší německá AfD, obávají se politici
včera
Jurečka v televizi tvrdě kritizoval vládu. Klempíře označil za infantilního a neschopného ministra, který jen točí videa
včera
USA chtěly zabránit Íránu v zisku jaderné zbraně. Udělaly ale pravý opak, shodují se experti
včera
Největší demonstrace v historii USA? Na protestech No Kings vystoupilo proti Trumpovi osm milionů lidí
včera
Pentagon se připravuje na pozemní operaci v Íránu. Mohla by trvat měsíce
včera
Ukrajinská armáda zintenzivnila operace zaměřené na ruskou energetickou infrastrukturu
včera
Írán nečekal, že dokáže držet globální ekonomiku jako rukojmí. Na svůj mírový seznam přidal další položku
včera
Předpověď počasí na příští týden: V noci se do Česka vrátí mrazy
28. března 2026 21:17
V USA začínají mohutné protesty proti Trumpovi. Demonstruje se i v Evropě či za polárním kruhem
28. března 2026 20:10
Velrybu zaseklou na mělčině v Německu záchranáři po týdnu vysvobodili. Druhý den uvízla znovu
28. března 2026 18:59
Ulice zejí prázdnotou. Kanaďané kvůli Trumpovi masivně bojkotují americké obchody a služby
28. března 2026 17:48
Každý student se bude učit střílet. Lotyšsko kvůli Rusku zavádí povinný vojenský výcvik pro střední školy
28. března 2026 16:39
Česko zůstane bez ochrany? Trump chce členům NATO neplnícím závazky sebrat právo na aktivaci článku 5
28. března 2026 15:21
Prezident USA zvažuje přejmenování Hormuzského průlivu na Trumpův průliv
28. března 2026 13:59
Kallasová se na schůzce G7 pohádala před ostatními ministry s Rubiem
Atmosféra na setkání ministrů zahraničí zemí G7 v pátek zhoustla, když došlo k ostré slovní přestřelce mezi americkým ministrem zahraničí Marcem Rubiem a šéfkou diplomacie Evropské unie Kajou Kallasovou. Podle svědků z místa jednání byla rozbuškou otázka dalšího postupu vůči Rusku a nespokojenost Evropy s dosavadními výsledky amerického tlaku na Moskvu.
Zdroj: Libor Novák