Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman dnes na twitteru odmítl výtky ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO), že Vrchní státní zastupitelství v Praze selhalo při dozorových prověrkách a neodhalilo nedostatky při řešení kauzy Čapí hnízdo. Prověrky byly podle Zemana kvalitní.
"K otázce kvality dohledu Vrchního státního zastupitelství v Praze v tzv. kauze Čapí hnízdo považuji za nutné zdůraznit, že jakkoliv úroveň a kvalita provedených dohledů nebyla primárním objektem zájmu při přezkumu celé věci, pozornost byla přirozeně věnována i dohledové činnosti VSZ v Praze. S ohledem na povinnost mlčenlivosti nelze zveřejňovat podrobnosti. Je však třeba konstatovat, že obě dvě dohledové prověrky provedené VSZ v Praze byly kvalitní," uvedl Zeman.
Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman reaguje na výroky, které zazněly v diskuzním pořadu České televize Otázky Václava Moravce @OtazkyVM v neděli 5. ledna 2020, stručným vyjádřením: pic.twitter.com/ZpjREONIwd
— Nejvyšší státní zastupitelství (@NSZ_info) January 6, 2020
Benešová v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi v neděli uvedla, že VSZ pravděpodobně při dohledu selhalo a nezjistilo závady, které konstatoval nejvyšší žalobce. Na výtku už v pořadu reagovala vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Uvedla, že výtky Vrchního státního zastupitelství v Praze vůči dozorujícímu žalobci Jaroslavu Šarochovi byly souladné s rozhodnutím nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana o pokračování trestního stíhání premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové.
"Provedli jsme dvě dohledové prověrky a dozorovému státnímu zástupci jsme vytýkali podobné věci, které vytýkal pan nejvyšší státní zástupce," řekla Bradáčová. Benešová podle ní nemohla logicky výsledky dohledové prověrky vidět. "Vyplynulo z toho i naše stanovisko pro nejvyššího státního zástupce, které bylo souladné s jeho výrokem. Navrhovali jsme, aby takto rozhodl, protože hlavní podstata byla v tom, že výrok v zastavovacím usnesení a jeho odůvodnění neodpovídalo dokazování ve spise, na to jsme upozorňovali i v rámci dohledových prověrek," dodala Bradáčová.
Nejvyšší žalobce Zeman na začátku prosince zrušil usnesení o zastavení stíhání Babiše a Mayerové a věc vrátil k došetření. Zároveň však potvrdil zastavení stíhání Babišových rodinných příslušníků. Usnesení Městského státního zastupitelství v Praze označil za nezákonné a předčasné. Našel v něm skutkové i právní chyby. Důkazní situace podle něj neodůvodňovala ani zastavení stíhání, ani podání obžaloby. Spis se vrátil dozorovému státnímu zástupci Šarochovi, který na nové rozhodnutí nemá žádnou lhůtu.
Související
Zemřela bývalá ministryně spravedlnosti Marie Benešová
NSS se začal zabývat kárnou žalobou na bývalého nejvyššího státního zástupce
Marie Benešová , Pavel Zeman , Lenka Bradáčová (česká státní zástupkyně) , Vrchní soud v Praze , Nejvyšší státní zastupitelství , Čapí hnízdo
Aktuálně se děje
včera
Nová proruská bulharská vláda zastaví veškeré dodávky zbraní na Ukrajinu
včera
Při výbuchu auta v Moskvě údajně zahynul ruský generál
včera
EU chce zakázat vstup všem Rusům, kteří od začátku války sloužili v armádě
včera
Lukašenko odmítl poslat běloruské vojáky na Ukrajinu: Nebudeme potravou pro děla
včera
Tajnůstkářství, nedůvěra, testování loajality. Co se děje v Pentagonu pod vedením Hegsetha?
včera
Netanjahu v kleštích. Izraelci požadují masivní údery na Libanon, tím by naštval Trumpa
včera
Zelenskyj je přesvědčen, že NATO Ukrajinu potřebuje
včera
Izraelská armáda nařídila evakuaci pátého největšího města Libanonu
včera
Uživatelé v EU mají smůlu. Apple jim přepracovanou Siri s umělou inteligencí nedodá
včera
Trumpa na zápase NBA vypískali. Během utkání usnul
včera
Izrael bez obvinění už 500 dní vězní významného lékaře. Přemístil ho na samotku, kde si ani nelehne
včera
Na frontě se mu nedaří, ve světě čelí rostoucí izolaci. Zelenskyj popsal bezútěšnou pozici Ruska
včera
Trump: K podpisu mírové dohody s Íránem dojde do tří dnů
včera
Írán a Izrael oznámily zastavení vzájemných útoků
včera
Soud opět zasáhl proti Trumpovi. Zrušil poplatek 100 000 dolarů za žádost o víza
včera
Výhled počasí na měsíc. Teploty budou jiné, než bývá zvykem
8. června 2026 22:01
Do Varů dorazí dvě hollywoodské hvězdy. Oscarové nominace zatím neproměnily
8. června 2026 21:08
Další tornádo potvrzeno. Meteorologové ho zachytili v Děčíně
8. června 2026 20:19
Šéfka poslanců ANO Malá skončila v nemocnici. Babiš je s ní v kontaktu
8. června 2026 19:36
Česko dá v příštím roce více peněz za státní pojištěnce, rozhodla vláda
Stát příští rok odvede do systému veřejného zdravotního pojištění za tzv. státní pojištěnce o 24 miliard korun více než letos. Skokové navýšení platby má zajistit novela zákona o pojistném na veřejné zdravotní pojištění, jejíž návrh odsouhlasila vláda Andreje Babiše (ANO) na pondělním zasedání. Části jednání byl přítomen i prezident republiky Petr Pavel.
Zdroj: Jan Hrabě