Čaputová se setkala se Zemanem, následně zamířila do Senátu

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová dnes v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) navštívila prezidenta Miloše Zemana. Hovořila s ním půl hodiny. Z nemocnice Čaputová odjela do Senátu, odpoledne ji také čeká uctění památky výročí revoluce z roku 1989 u památníku na Národní třídě. Návštěvu v nemocnici umožnilo pondělní přeložení prezidenta na lůžko dlouhodobé péče.

Zuzana Čaputová a Miloš Vystrčil.

Čaputová do ÚVN dorazila kolem 12:15, přivítal ji podle zpravodaje ČTK ředitel hradního protokolu Vladimír Kruliš. Do Prahy přiletěla, na letišti ji uvítal s kyticí předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).

Kytici jí podle fotografií, které zveřejnil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček, předal i Zeman. Stejně jako v pondělí premiéra Andreje Babiše slovenskou prezidentku přijal v křesle. Čaputová mu podle člena slovenské delegace přinesla med a balík čajů.

Podle mluvčí nemocnice Jitky Zinke musí i Čaputová dodržet stanovená pravidla pro návštěvu pacientů umístněných na lůžku dlouhodobé péče. Na pokoji u Zemana tak mohla zůstat maximálně půl hodiny, musela mít zakrytá ústa a nos a prokázat se očkováním, testem nebo proděláním nemoci covid-19. Zinke novinářům řekla, že vše kontroluje na místě personál nemocnice. Poznamenala, že termín návštěv je vhodné konzultovat předem a je vhodné počet návštěv uzpůsobit tak, aby pacienta neunavily. V jeden okamžik mohou přijít maximálně dvě osoby. V pondělí již Zemana navštívil Babiš, ve středu přijme předsedu ODS a kandidáta na premiéra Petra Fialu.

Zeman je hospitalizován od 10. října. Čaputová mu v dopise v polovině října popřála hodně zdraví a sil a rychlé uzdravení. V další korespondenci 28. října poblahopřála prezidentovi ke státnímu svátku. Podle webu slovenské prezidentky Zeman sám v dopise Čaputovou informoval o zlepšení svého zdravotního stavu a o tom, že může přijímat návštěvy.

Čaputová přijela do českého Senátu, obdrží stříbrnou medaili

Čaputová po schůzce se Zemanem dorazila do českého Senátu. Setkala se s jeho předsedou Milošem Vystrčilem (ODS), na jehož pozvání do Prahy přijela. Připojili se k nim i další členové horní komory Parlamentu. Čaputová následně v Hlavním sále Valdštejnského paláce, sídla Senátu, obdrží stříbrnou pamětní medaili a v jednacím sále ji bude čekat debata se studenty.

Slovenská prezidentka se má při návštěvě Senátu neformálně setkat rovněž s novou předsedkyní Poslanecké sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou (TOP 09), která byla do čela dolní komory Parlamentu zvolena minulý týden.

Slovenská prezidentka má po odjezdu ze Senátu v plánu, podobně jako předloni, položit květiny u památníku 17. listopadu na pražské Národní třídě při příležitosti výročí pádu komunismu v někdejším Československu v roce 1989.

Čaputová a Zeman hovořili o pandemické i vnitropolitické situaci

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová dnes v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) s prezidentem Milošem Zemanem hovořila o pandemické i vnitropolitické situaci v Česku a na Slovensku. Řekla to novinářům při uctění památky výročí revoluce z roku 1989 u památníku na pražské Národní třídě. Za potlesku příchozích lidí položila kytici a svíčku. V předvečer 17. listopadu si tak připomněla 32. výročí sametové revoluce a pád komunismu v někdejším Československu.

Na Čaputovou čekalo na místě několik desítek sympatizantů. Někteří třímali symbol srdce, jiní zase vlajky EU. Na prezidentku, která přišla do jejich středu k pamětní desce, také volali, že jí děkují za slušnost a za naději. Čaputová zmínila, že je pro ni velmi silné, že může předvečer společného svátku Čechů a Slováků trávit právě v Praze.

"Dovolím si říct, že pan prezident velmi symbolicky vystihl návštěvu, že to je návštěva dvou přátel jako hlav států, která symbolizuje i velmi blízký a přátelský vztah našich národů," řekla. Uvedla také, že si přeje, aby i další generace zažívaly takovou blízkost, jakou ona zažívá v České republice. Poznamenala, že ji cítila i na setkání se Zemanem, nebo když od předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) dnes obdržela nejvyšší ocenění Senátu - stříbrnou pamětní medaili.

Právě na Vystrčilovo pozvání dnes Čaputová přiletěla do Prahy. Před setkáním v horní komoře Parlamentu hovořila v nemocnici se Zemanem zhruba půl hodiny, jako dar mu přinesla med a balík čajů.

Medaili Čaputová získala za mimořádnou péči o svobodu, pravdu, politickou kulturu a vládu práva. V děkovné řeči v Senátu mimo jiné uvedla, že demokracie a její instituce čelí útokům, podkopává je egoismus, populismus, extremismus a také dezinformace, propaganda a negativní vliv sociálních médií. Podle slovenské prezidentky se pokoušejí narušit to, co je pro demokracii esenciální - mezilidskou důvěru a soudržnost společnosti. "Proto ji musíme chránit a stále obnovovat i prostřednictvím hledání rovnováhy mezi svobodou a zodpovědností. Nezůstávejme tolerantní k netolerantnosti," prohlásila.

Podobně poté hovořila i na Národní třídě. "Naše generace je generace ochránců a strážců demokracie a zejména jejích hodnot," řekla. Podotkla, že o obdrženou medaili se symbolicky dělí se všemi neviditelnými hrdiny listopadu 1989.

Zavzpomínala, že v době sametové revoluce, které Slováci říkají něžná, jí bylo 16 let. Na dění okolo 17. listopadu si podle vlastních slov dobře pamatuje, protože doma s rodinou často diskutovali o politice. "Když se to spustilo, velmi dobře jsem věděla, co to znamená, a že opravdu může začínat nová etapa našich společných životů," uvedla. Dané období si pamatuje zejména jako dobu vzájemného semknutí a slušnosti. Kultivovaná forma změny je podle ní inspirací i pro dnešek.

Do ČR Čaputová dorazila v době, kdy koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Piráti se STAN sestavují novou vládu. Novinářům řekla, že při tvorbě kabinetu je důležité navzájem sladit očekávání a dohodnout co nejvíce věcí dopředu. "Aby případná křehkost potom nebyla na úkor schopnosti přijímat rozhodnutí," poznamenala.

Zeman doporučil Lipavskému odstoupit z kandidatury. Fiala na nominacích…

07.12.2021 16:56 Prezident Miloš Zeman na dnešním dopoledním jednání v Lánech doporučil Janu Lipavskému (Piráti),…

Státní zastupitelství opět žádá Sněmovnu o vydání Babiše ke stíhání

07.12.2021 16:21 Pražské městské státní zastupitelství předalo dnes odpoledne v souvislosti s žádostí o vydání…

Hlůšková stále nemůže z Pákistánu odcestovat do Česka

06.12.2021 12:17 Češka Tereza Hlůšková, kterou celníci v lednu 2018 zadrželi na letišti v pákistánském Láhauru s…

Předpověď počasí: Příští týden se výrazně ochladí, hrozí silné mrazy

05.12.2021 06:30 Příští týden se v Česku bude nadále ochlazovat. Teploty v noci mohou klesat až k -10 stupňům a…

ÚZIS: Počet hospitalizací s covidem bude ještě nejméně týden růst

07.12.2021 17:53 Počty lidí s covidem-19 v nemocnicích budou podle predikcí Ústavu zdravotnických informací a…

Vláda chce mandát pro vyslání až 150 vojáků na polsko-běloruskou hranici

07.12.2021 16:59 Aktualizováno Končící vláda hnutí ANO a ČSSD chce na pomoc s ochranou polsko-běloruské hranice mandát pro…

Zeman doporučil Lipavskému odstoupit z kandidatury. Fiala na nominacích…

07.12.2021 16:56 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman na dnešním dopoledním jednání v Lánech doporučil Janu Lipavskému (Piráti),…

Státní zastupitelství žádá Sněmovnu o vydání Babiše k trestnímu stíhání

07.12.2021 16:21 Aktualizováno Pražské městské státní zastupitelství předalo dnes odpoledne v souvislosti s žádostí o vydání…

Zeman v pátek ukončí izolaci, schůzky budou nadále v dosavadní podobě

07.12.2021 16:05 Izolace prezidenta Miloše Zemana bude ukončena pravděpodobně v pátek, všechny schůzky s kandidáty…

Zeman se dnes s dalším kandidátem nesejde, Nekula měl pozitivní test

07.12.2021 15:39 Schůzka kandidáta na ministra zemědělství Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL) s prezidentem Milošem Zemanem se…

Volby by v listopadu vyhrálo ANO, ukázal průzkum

07.12.2021 09:46 Aktualizováno Sněmovní volby by v listopadu podle volebního modelu agentury Median vyhrálo hnutí ANO se ziskem 29…

Vůči prezidentovi se nechováme jako servilní žáčci. Pokud pozve kandidáty…

06.12.2021 22:02 Aktualizováno Předseda lidovců Marian Jurečka se vymezuje proti kritice některých pravicových politiků, podle…

Úpravu náhrad vláda dle Havlíčka schvalovat nemusí. Výzvy jsou na nových…

06.12.2021 18:56 Úpravu kompenzačních programů pro podnikatele zasažených v souvislosti s pandemií koronaviru a…

Poslanci ANO požádali o schůzi Sněmovny k zákonům reagujícím na ceny…

06.12.2021 18:18 Aktualizováno Poslanci hnutí ANO požádali dnes o svolání mimořádné schůze Sněmovny mimo jiné k předloze o…

Vláda zatím s opatřeními počká, oznámil Vojtěch

06.12.2021 18:15 Aktualizováno Vláda v demisi chce podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) s dalšími opatřeními…

Související:

Právě se děje

reklama