Sněmovnu čeká hlasování o důvěře pro vládu či volba dalšího místopředsedy

Sněmovna příští týden s největší pravděpodobností vysloví důvěru novému koaličnímu kabinetu Petra Fialy (ODS). Na první letošní řádné schůzi by také měla zrychleně schvalovat vládní návrhy na zvýšení příspěvků na bydlení kvůli zdražení energií a na snížení platů vrcholných politiků, soudců nebo státních zástupců.

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Poslanci budou dodatečně volit šestého místopředsedu dolní komory. Pozici by mohl obsadit bývalý vicepremiér Karel Havlíček z opozičního hnutí ANO.

Řádná schůze začne v úterý odpoledne. Plánuje se na dva týdny. S týdenní přestávkou pro jednání výborů by měla skončit v pátek 28. ledna. Ve čtvrtek příštího týdne se poslanci sejdou na mimořádné schůzi svolané z podnětu opozičních hnutí SPD a ANO k financování vládního hnutí STAN. Svolavatelé poukazují na údajné dary pro hnutí ze zahraničí, a to od kyperských firem. Hnutí STAN tvrdí, že žádné peníze ze zahraničí nepřijalo. Opoziční iniciativu označilo za zbytečnou.

S žádostí o vyslovení důvěry předstoupí Fialův kabinet ODS, STAN, KDU-ČSL, TOP 09 a Pirátů před poslance ve středu. Tradičně se očekává mnohahodinová debata provázená zejména opoziční kritikou, po níž dolní komora vládu podpoří. Koalice má ve 200členné Sněmovně pohodlnou většinu 108 hlasů. K vyslovení důvěry stačí hlasy nadpoloviční většiny přítomných poslanců na rozdíl od hlasování o nedůvěře, pro níž se musí navrhovatelé získat nejméně 101 hlasů.

Vládní předlohy k příspěvkům na bydlení a k platům ústavních činitelů by měla Sněmovna schvalovat ve zkráceném jednání ve stavu legislativní nouze, patrně hned v úvodu schůze. Příspěvky na bydlení mají kvůli zdražení energií podle novely pro letošek vzrůst díky zvýšení částky pro výpočet podpory. Na dávku by mohlo dosáhnout také více lidí, nově by ji mohli pobírat i podnájemníci. Platová novela předpokládá, že platy vrcholných politiků, soudců a státních zástupců se zřejmě od února vrátí na loňskou úroveň, a to do konce roku. Od ledna stouply ústavním činitelům zhruba o šest procent.

V návrhu programu schůze je také trojice předloh, které v reakci na zdražení energií předložila bývalý vláda Andreje Babiše (ANO). Patří k nim osvobození dodání plynu a elektřiny od 21procentní daně z přidané hodnoty na celý letošní rok a další kompenzace. Nová koalice s těmito návrhy nesouhlasí a odmítla je v prosinci ve Sněmovně projednat. V uplynulých měsících se jednalo také o zmrazení platů vrcholných politiků, snaha bývalého kabinetu narazila v horní komoře. V dolní komoře je aktuálně také Babišova předloha o zmrazení platů na pět let a návrh poslanců SPD na jejich snížení na loňskou úroveň do konce roku 2025.

V návrh programu schůze jsou zejména opoziční poslanecké předlohy a předlohy někdejšího Babišova kabinetu. Sněmovna by se ale mohla už na nadcházející schůzi zabývat návrhem koaličních poslanců na roční odklad účinnosti většiny nového stavebního zákona, který budil v minulém volebním období spory. Cílem jejich předlohy je hlavně oddělit a odložit vznik krajských stavebních úřadů jako orgánů státní stavební správy. Poslanci by mohli začít s projednáváním senátního návrhu, podle kterého by poslance a prezidenta mohli Češi žijící v zahraničí volit korespondenční formou.

Volba šestého místopředsedy Sněmovny bude již třetí. V minulosti se o pozici střetli někdejší předseda dolní komory Radek Vondráček (ANO) a lídr SPD Tomio Okamura. Ani jeden z nich ale nezískal dostatečný počet poslaneckých hlasů. Vondráček se posléze stal předsedou ústavně-právního výboru, Okamura vede petiční výbor. Hnutí ANO nyní oznámilo, že nominuje Havlíčka, které už dříve zmiňoval předseda hnutí Babiš. Havlíček dříve nemohl do předsednictva dolní komory kandidovat kvůli neslučitelnosti funkcí, protože byl stále členem vlády. Lhůta pro nominace končí v úterý. Sněmovna by měla vybírat také například své zástupce do správní a do dozorčí rady Všeobecné zdravotní pojišťovny. Poslanci musí obě rady volit v souladu se zákonem do 90 dnů od svého ustavení.

Návrh programu lednové schůze dolní komory čítá aktuálně osm desítek bodů. Stejně jako v minulosti se nepředpokládá, že by poslanci stihli projednat všechny.

Od ledna Sněmovna navíc mění cyklus práce. Dosud jednalo plénum až tři týdny vždy v šesti týdnech, další dva z nich byly určené pro schůze výborů. Nyní bude cyklus z rozhodnutí organizačního výboru pětitýdenní. Dva týdny budou vyhrazené pro schůze pléna a dva pro schůze výborů. O středách by navíc měla dolní komora kvůli pravidelným schůzím vlády běžně jednat do 14:00 místo dřívějších 19:00. Naopak čtvrteční jednání by poslanci neměli končit hned po ústních interpelacích na členy kabinetu.

Ivermektin. Lék, který pobláznil Čechy natolik, že jim hrozí i vězení,…

11.01.2022 11:19 Kolem covidu se v posledních dvou letech vyrojila řada kauz. Jen málokterá ale měla takovou odezvu…

Dechberoucí záběry. Vybuchla podmořská sopka Hunga Tonga

15.01.2022 17:04 Tichomořské souostroví Tonga po mohutném výbuchu podmořského vulkánu vydalo varování před cunami,…

Na sídlišti v Kralupech nad Vltavou v paneláku hořelo, desítky lidí…

15.01.2022 22:00 Na jednom z hustě obydlených sídlišť Kralup nad Vltavou v sobotu večer hořelo. Požár se šířil…

Počasí: Česko zasáhne příští týden silný vítr, hrozí i sněžení

16.01.2022 06:30 Česko zasáhnou příští týden další mrazy. Podle meteorologů hrozí i silný vítr a od středních poloh…

Djokovič prohrál soud. Na Australian Open nenastoupí, musí opustit zemi

16.01.2022 09:48 Srbský tenista Novak Djokovič prohrál soud o zrušené vízum a nemůže obhajovat titul na Australian…

Vláda se ve středu asi přihlásí k tradicím zápasu Charty 77 o lidská práva

16.01.2022 10:46 Vláda Petra Fialy (ODS) se na středečním zasedání pravděpodobně přihlásí k tradicím zápasu Charty…

Zeman odmítl bojkot olympiády v Číně včetně ohlášené neúčasti politiků

15.01.2022 21:25 Prezident Miloš Zeman odmítl politické zneužívání olympijské myšlenky, konkrétně bojkotu olympiády…

Pracovní karanténa se má týkat zdravotníků a sociálních služeb

14.01.2022 20:42 Aktualizováno Pracovní karanténa se podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) bude týkat jen…

Koalice má po dnešku problém s volbou šestého místopředsedy Sněmovny

14.01.2022 17:50 Aktualizováno Koaliční většina má po dnešním jednání Sněmovny problém s volbou zbývajícího šestého místopředsedy…

Charanzová i Kolaja znovu kandidují do vedení EP, volit se bude poprvé na…

14.01.2022 17:22 Dva čeští zástupci budou příští týden obhajovat místopředsednické funkce v Evropském parlamentu,…

Opoziční SPD zablokovala ve Sněmovně jednání o korespondenční volbě…

14.01.2022 14:35 Opoziční SPD zablokovala ve Sněmovně dnešní projednávání senátního návrhu, který má zavést…

Několik poslanců se neúčastní schůze Sněmovny kvůli koronaviru

14.01.2022 12:40 Několik poslanců se neúčastní aktuální schůze Sněmovny kvůli nákaze koronavirem. Na twitteru o svém…

Farský předá dočasně agendu prvního místopředsedy STAN

14.01.2022 12:24 Poslanec vládních Starostů a nezávislých (STAN) Jan Farský předá po dobu své stáže ve Spojených…

Poslanci dnes budou volit zbývajícího místopředsedu Sněmovny

14.01.2022 09:54 Poslanci budou dnes volit zbývajícího šestého místopředsedu Sněmovny. Před tím by se mohli zabývat…

Co je nutné k přežití maratonu ve Sněmovně? Dobré jídlo i nohy, káva,…

13.01.2022 22:03 Aktualizováno Nad ránem se mu z nedostatku spánku motala hlava a podlamovaly nohy. Nováček mezi poslanci Michal…

Související:

Právě se děje

reklama