Stát uleví vlastníkům bytů? Přednostní právo možná z části padne

Před závěrečným schvalováním je ve Sněmovně vládní novela, podle níž by se na parkovacích stáních v bytových domech prodávaných společně s bytem nevztahovalo předkupní právo vlastníků dalších bytů. Poslanci navrhli v dnešním druhém čtení další dílčí úpravy předlohy. Dolní komora by o ní mohla hlasovat v únoru.

Byty
doporučujeme

Ústavní-právní výbor navrhl již dříve jinou úpravu předkupního práva, prakticky jeho opětovné zrušení. Chce, aby vrátil stav, který platil od roku 2015 do znovuzavedení předkupního práva. Od roku 2015 bylo zákonné předkupní právo spoluvlastníků k převáděným spoluvlastnickým podílům až na některé výjimky zrušeno. Omezilo se na případy, kdy spoluvlastníci nemohli svá práva a povinnosti od počátku ovlivnit.

Výbor také mimo jiné chce, aby byl vlastník bytu povinen předem oznámit správci domu takové podnikání nebo činnosti v bytě, která by mohla dlouhodoběji vést k narušení obvyklého klidu a pořádku v domě. V novele dále navrhl rozšířit části, které se týkají družstev.

Poslanec Milan Pour (ANO) prosazuje sjednocení formy pro přijetí změn stanov společenství vlastníků jednotek. Nemusely by se uskutečňovat notářským zápisem, jak je tomu v některých případech nyní.

Vládní norma má například také jednoznačně stanovit, že při prodeji bytu přecházejí na nabyvatele případné dluhy původního vlastníka bytu, které souvisejí se správou domu nebo užíváním bytu. Upravuje nucený prodej bytu a umožní uložení smluvní pokuty nájemci bytu, který by si neplnil své povinnosti, nebo vznik společenství vlastníků jednotek s jediným vlastníkem všech jednotek.

Vlastník bytové jednotky by byl podle novely nově povinen oznámit všechny zamýšlené stavební úpravy uvnitř bytu. Povinnost by se vztahovala i na úpravy, u kterých stavební zákon nevyžaduje ani ohlášení.

Témata: Byty | EuroZprávy.cz
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Už neplatné opatření o ochraně dýchacích cest bylo podle NSS nezákonné

16.06.2021 16:28 Opatření o povinné ochraně dýchacích cest, které platilo na začátku května, bylo kvůli…

Sněmovna vyloučila ruské a čínské firmy z dostavby elektrárny Dukovany

16.06.2021 13:00 Aktualizováno Stát pro stavbu nového bloku elektrárny Dukovany nebude moci využít nabídky firem z Ruska nebo z…

Prezident Zeman u soudu hájil privatizaci Mostecké uhelné

16.06.2021 12:17 Prezident Miloš Zeman dnes při svědecké výpovědi u soudu hájil prodej státního podílu v Mostecké…

Část opozice neprosadila jednání o konci pandemického stavu

16.06.2021 09:53 Sněmovní kluby ANO, ČSSD a KSČM dnes vetovaly snahu ODS podpořenou TOP 09 i KDU-ČSL, aby dolní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama