Televize neměla komentář mimo záznam vysílat, rétorika Maláčové mě zarazila, říká pro EZ mediální expertka

Výhrady má k oběma stranám. Lenka Vochocová z Katedry mediálních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze se pozastavila nad počínáním České televize, která po skončení oficiálního natáčení uveřejnila v publicistickém pořadu 168 hodin výrok ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové o tom, že premiér Andrej Babiš je debil. „Od média veřejné služby bych čekala trochu jiný standard. Zároveň mě zarazilo, jak je vůbec možné, že si politička takto před novináři uleví,“ říká pro EuroZprávy.cz Lenka Vochocová.

Když z televizní obrazovky poslouchala urážlivou rétoriku ministryně Jany Maláčové, okamžitě se zarazila. Expertka na komunikaci Lenka Vochocová je přesvědčená, že z etického hlediska neměla Česká televize pustit do vysílání vulgární příspěvek. „Do jisté míry dovedu pochopit, že zaznamenaný materiál byl tak lákavým soustem, že mu ani veřejnoprávní médium, které se bohužel v boji s ostatními televizemi musí rovněž zviditelňovat, neodolalo. Podle mého názoru ale měla zmíněné pokušení ustát,“ tvrdí pro EuroZprávy.cz Lenka Vochocová z Katedry mediálních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze.

Celá kauza se zrodila v publicistickém pořadu 168 hodin, který Česká televize vysílá v neděli večer. Redakce do éteru pustila, co se dělo po skončení oficiálního rozhovoru, v němž vystupovala ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Když už si myslela, že ji kamera nezabírá a mikrofony jsou vypnuté, pronesla následující: „To je bordel, co ten Babiš udělal, teďkon to všichni musíme slíznout. To je debil, pardon, s prominutím. Děkuju. Nashle,“ řekla Maláčová, které zřejmě narážela na sklonek léta, kdy premiér Andrej Babiš odmítl další zavádění restrikčních opatření, byť podle hygieniků byla nutná.

Vochocovou upoutalo, že pokud Maláčová žila v přesvědčení, že kamery jsou už vypnuté, skončilo natáčení, pak je překvapující, jak je možné, že se příspěvek dostal ven. „Pokud někdo něco říká poté, co už oficiální část rozhovoru skončila a panuje takzvaný režim off record (mimo záznam, neoficiálně – pozn. red.), pak asi není úplně etické respondentův výrok do prostoru pouštět. Takové jednání veřejnoprávního média opravdu překvapí. Čekala bych od něj trochu jiný standard,“ praví expertka na žurnalistiku a mediální studia.

Ministryni obviňují, že si záměrně dělala alibi

Podle ní se ale objevily i spekulace o tom, že ministryně Maláčová jen předstírala nevědomost o vypnuté kameře a svůj názor záměrně národu sdělila, aby lidé věděli, jak se na premiéra Andreje Babiše hněvá kvůli tíživé koronavirové pandemii. „Někteří ji opravdu podezírají, že si snažila vytvořit alibi a hrát to na obě strany. Ale těžko říci, jak to ve skutečnosti bylo,“ upozorňuje Vochocová, která se domnívá, že by se Česká televize měla omluvit. „Jelikož už zveřejněný materiál nejde vzít zpátky a všichni jsme se dozvěděli, co paní Maláčová mimo oficiální část rozhovoru řekla, pak je na místě se jedině omluvit. Nic jiného se v této fázi už dělat nedá.“

Členka Genderové expertní komory alespoň doufá, že ve štábu proběhlo velké dilema, zda prohlášení ministryně uveřejnit. „Jak už jsem podotkla, všem bylo okamžitě jasné, že se jedná o atraktivní materiál. Možná ale nakonec převážil veřejný zájem, protože natočené vyjádření dává nějaký signál o vztazích ve vládě, tedy mezi jejími představiteli, kteří nás mají reprezentovat,“ připouští odbornice na komunikaci, která se v rámci výzkumné skupiny PolCoRe aktuálně věnuje studiu politické participace v prostředí sociálních médií.

Autorka knihy Ženy (a muži) ve zpravodajských redakcích: Mediální instituce pohledem genderových mediálních studií zdůraznila i neobvyklou rétoriku místopředsedkyně ČSSD Jany Maláčové. „Protože vše souvisí s komunikační kulturou, musím říci, že mě překvapuje i reakce paní ministryně. Od lidí, kteří vykonávají tak vysokou funkci, bych očekávala, že určitou úroveň své mluvy si udržují i v době, kdy se domnívají, že kamery jsou vypnuté,“ konstatuje Vochocová.

Specialistka na teorie veřejných sfér nerozumí, co svým vyjádřením Maláčová sledovala. „Těžko říci, zda šlo o snahu zalíbit se novinářům poté, co se domnívala, že jsou už kamery vypnuté a mikrofony ztišené. Na celou věc se dá nahlížet i z pohledu, jak je vůbec možné, že politička si takto před novináři uleví. Přece jenom jsou to lidé, kteří mají ve společnosti nějaké funkce i role.“ Výzkumná a pedagogická pracovnice Katedry mediálních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze věří, že uveřejněný záznam bude obecně kultivovat komunikaci mezi lidmi a především těmi, kteří nás reprezentují. „Politici by měli za každé situace vystupovat důstojně,“ uzavírá Lenka Vochocová.

Lenka Vochocová Media Česká televize Jana Maláčová (ČSSD) Andrej Babiš politika televize Nora Fridrichová

Aktuálně se děje

před 21 minutami

Rusko, ilustrační fotografie.

Překvapivý průzkum. Více Rusů je pro vyjednávání než pro válčení

Pro vyjednávání s Ukrajinou je 55 procent Rusů, pro pokračování války jen 25 procent, napsal dnes zpravodajský server Meduza o výsledcích neveřejného průzkumu veřejného mínění, provedeného za zakázku Kremlu. Současně portál připustil, že Kreml, který není ochoten k ústupkům a nehodlá se vzdát zabraného území Ukrajiny, se sotva bude ohlížet na názor účastníků průzkumu. Větší vliv spíše bude mít další průběh války.

Aktualizováno před 32 minutami

před 38 minutami

Cristiano Ronaldo

Rozhodl se už Cristiano Ronaldo? Jeho kroky mají po šampionátu zamířit do Saúdské Arábie

Před mistrovstvím světa v Kataru bylo jasné, že hvězdný portugalský reprezentant Cristiano Ronaldo bude v dějišti tohoto sportovního svátku řešit i svou budoucnost poté, co skončil v Manchesteru United. Nyní se začínají v médiích objevovat spekulace, že by měl už mít jasno v tom, kam ho jeho kroky zavedou. Mluví se totiž o exkluzivní smlouvě se saúdskoarabským klubem an-Nasr, díky které by mohlo přistát Ronaldovi na účet za každou sezónu 200 milionů eur (v přepočtu 4,9 miliardy korun). Podle zákulisních informací už se pouze dolaďují detaily a mělo by být vše jen krok od podpisu.

Aktualizováno před 1 hodinou

Policie zasahuje na ambasádě Ukrajiny v Madridu

Na ambasádě Ukrajiny v Madridu vybuchla obálka s bombou

Na ukrajinskou ambasádu v Madridu dorazila obálka s bombou, která dnes krátce po poledni lehce zranila jednoho zaměstnance. Kyjev v reakci na incident oznámil, že posiluje bezpečnost všech svých velvyslanectví. Madridský soud Audiencia Nacional, který se zbývá závažnými trestnými činy, uvedl, že výbuch na velvyslanectví bude předběžně vyšetřovat jako terorismus, uvedla agentura AFP.

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie.

EU varovala Muska před možným zákazem pro Twitter, informuje deník

Evropský komisař pro vnitřní trh Thierry Breton při videohovoru s miliardářem Elonem Muskem varoval, že EU zakáže twitter, pokud nebude dodržovat přísná pravidla o moderování obsahu. Uvedl to list Financial Times s odvoláním na zdroje obeznámené s rozhovorem. V EU se tak podle agentur zřejmě schyluje k regulační bitvě o budoucnost této sociální sítě.

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

V Rusku údajně soud poprvé vyhověl žalobě mobilizovaného občana

Ruský soud poprvé vyhověl žalobě mobilizovaného občana a uznal jeho povolání do armády za nezákonné, oznámil dnes právník a ochránce lidských práv Pavel Čikov, od něhož tuto zprávu převzala média, včetně ruské redakce BBC. Průlomový verdikt vynesl soud v Gatčině, asi 50 kilometrů od Petrohradu na severozápadě Ruska.

Aktualizováno před 2 hodinami

Hasiči zasahovali u požáru roubeného domu v Novém Boru. (30.11.2022)

Tragédie při zásahu u požáru domu v Novém Boru. Zemřel dobrovolný hasič

Při likvidaci požáru roubeného domu v Novém Boru na Českolipsku zemřel dnes ráno 39letý dobrovolný hasič. Zřítil se na něj strop, svým zraněním přes veškerou snahu zdravotníků podlehl, řekla ČTK krajská policejní mluvčí Ivana Baláková. Požár domu v části Arnultovice sice hasiči uhasili, zásah ale neskončil a možná potrvá celou noc. Policie pohřešuje 73letého spolumajitele, který v domě bydlel. Není vyloučeno, že byl v době požáru doma a zemřel.

Aktualizováno před 2 hodinami

Olaf Scholz

NATO by mělo chránit podmořskou infrastrukturu, chtějí to Německo a Norsko

Německo a Norsko chtějí, aby v rámci Severoatlantické aliance vzniklo koordinační centrum, které bude monitorovat a chránit podmořskou infrastrukturu, jako jsou plynovody a telekomunikační kabely. Na tiskové konferenci v Berlíně to dnes po společném jednání řekli německý kancléř Olaf Scholz a norský premiér Jonas Gahr Störe. 

před 2 hodinami

Olaf Scholz

Západ se nezalekne jaderných hrozeb, vzkázal Scholz Rusku

Západní země se nezaleknou ruských jaderných výhrůžek. Dnes to na Berlínské bezpečnostní konferenci prohlásil německý kancléř Olaf Scholz, který označil Severoatlantickou alianci za garanta bezpečnosti. Dodal, že dokud budou jaderné arzenály států jako Rusko hrozbou, musí si NATO udržet potenciál vojenského odstrašení. Přispět k tomu podle kancléře hodlá i Německo.

Aktualizováno před 3 hodinami

Denisa Rohanová

Volby prezidenta 2023: Hrozí zrušení registrace Denisy Rohanové. Soud dostal 13 podnětů

Nejvyšší správní soud (NSS) obdržel v souvislosti s registračním procesem pro volbu prezidenta 13 podnětů. Na soud se obrátilo pět kandidátů, které ministerstvo vnitra do voleb nepustilo, jde o podnikatele Karla Diviše a Karla Janečka, dále o Romana Hladíka, Pavla Zítka a Libora Hrančíka. Dále soud obdržel návrh na zrušení registrace Denisy Rohanové. Podala jej skupina senátorů, kteří pro prezidentskou volbu podpořili Marka Hilšera. 

Aktualizováno před 3 hodinami

Jaderná elektrárna Dukovany

ČEZ obdržel tři nabídky na stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech

Energetická společnost ČEZ obdržela tři nabídky na stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech. Zájem mají podle očekávání francouzská společnost EDF, jihokorejská firma KHNP a severoamerický Westinghouse. ČEZ nyní nabídky zanalyzuje a bude o nich s uchazeči dál jednat. Finální nabídky by zájemci měli podat do konce září příštího roku. Dnes o tom informovala společnost ČEZ, která má tendr na starosti. Konkrétní podmínky nabídek firma neuvedla. Nový blok by měl být dokončen do roku 2036.

Aktualizováno před 3 hodinami

Ukrajinská armáda

Ukrajinské ozbrojené síly odrazily za uplynulý den útoky ruské invazní armády u šesti obcí

Ukrajinské ozbrojené síly odrazily za uplynulý den útoky ruské invazní armády u šesti obcí na východě země, informuje ve své pravidelné ranní svodce o vývoji bojů ukrajinský generální štáb. Moskva hlásí dobytí osady poblíž Bachmutu. V Chersonu při dnešním ruském ostřelování zahynula sedmdesátiletá žena, informoval dnes šéf chersonské oblasti Jaroslav Januševyč. 

Aktualizováno před 3 hodinami

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Poslanci schválili státní rozpočet na rok 2023

Sněmovna dnes hlasy poslanců vládní koalice schválila státní rozpočet na příští rok. Jeho schodek má klesnout na 295 miliard korun proti letošnímu schválenému schodku 375 miliard korun. Poslanci při hlasování o pozměňovacích návrzích schválili pouze koaliční návrhy na přesun peněz v celkovém objemu zhruba dvou miliard korun. 

před 4 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

Sergej Šojgu (ruský ministr obrany)

Šojgu hovořil o rozvoji ruských jaderných sil, testování prý probíhá na Ukrajině

Ruská armáda testuje na Ukrajině nové způsoby využití raketových a dělostřeleckých vojsk, řekl dnes ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Rusko se kromě toho chystá zdokonalit infrastrukturu pro své jaderné síly, takzvaná raketová vojska strategického určení (RVSN), která chce vybavit novými raketovými komplexy, prohlásil na schůzi vedení ministerstva obrany Šojgu. Ministr ohlásil zvýšení obranných zakázek v příštím roce o 50 procent.

před 4 hodinami

Energetický regulační úřad

ERÚ stanovil časová pásma s nejvyšší spotřebou elektřiny v Česku

Energetický regulační úřad (ERÚ) stanovil časová pásma s nejvyšší spotřebou elektřiny v Česku. Tři hodinové úseky jsou v rámci pracovních dnů, jeden pak v nepracovních dnech. Na dotaz ČTK to dnes řekl mluvčí ERÚ Michal Kebort. Stát v těchto časových pásmech musí podle nařízení EU zajistit alespoň pětiprocentní úspory ve spotřebě.

Aktualizováno před 4 hodinami

před 4 hodinami

Christine Lambrechtová

Evropa roky věděla, že potřebuje systém společné protivzdušné obrany, tvrdí Lambrechtová

Evropa roky věděla, že potřebuje systém společné protivzdušné obrany, ale až nyní se podařilo zahájit jednání. Dnes to v projevu na Berlínské bezpečnostní konferenci prohlásila německá ministryně obrany Christine Lambrechtová. Ministryně připomněla, že projekt v srpnu v Praze navrhl německý kancléř Olaf Scholz. Oznámila také, že do léta příštího roku SRN na svém území vycvičí na 5000 ukrajinských vojáků.

před 4 hodinami

Diviš a Janeček podali k NSS stížnosti proti vyřazení z prezidentské volby

Podnikatel Karel Diviš v úterý podal Nejvyššímu správnímu soudu (NSS) stížnost proti vyřazení z prezidentské volby. ČTK to dnes sdělila jeho asistentka Renáta Plšková. Na soud se dnes obrátil také další vyřazený kandidát, podnikatel Karel Janeček, oznámil to na twitteru.

Zdroj: ČTK

Další zprávy