V kampani před volbami v ČR chybělo dominantní téma, míní německý politolog

Kampaň před nadcházejícími českými parlamentními volbami neovládlo žádné dominantní téma. Ústředním bodem se nestala ani pandemie nemoci covid-19, ač se o to opoziční strany snažily. V rozhovoru s ČTK to řekl německý odborník na českou politiku Kai-Olaf Lang z Nadace pro vědu a politiku (SWP).

"V kampani se objevilo několik témat, žádné ale nepřevládlo jako dominantní," řekl Lang. "Od opozičních stran byla patrná snaha přenést pozornost na pandemii a na kritiku zvládání koronaviru vládou Andreje Babiše," uvedl. Poznamenal, že upřít pozornost na pandemii se snažilo i hnutí SPD předsedy Tomia Okamury, které mnohá karanténní opatření kritizovalo jako omezování občanských svobod.

"Dalo by se říci, že Babiš tak byl pod palbou z obou stran. Zásadním tématem se ale pandemie nestala," řekl Lang. Důvodem, proč se tak nestalo, je podle politologa také to, že se epidemická situace v Česku na jaře začala výrazně zlepšovat. "Lidé zřejmě rychle zapomínají na dramatické situace," myslí si.

Tématem se podle Langa stala i migrace. "Ani ta ale nedominovala," řekl. O uprchlictví a přistěhovalectví opakovaně hovoří nejen SPD z kraje politického spektra, ale také Babišovo hnutí ANO. Premiéra v září osobně podpořil v Ústí nad Labem, kde Babiš vede kandidátku ANO, jeho maďarský kolega Viktor Orbán. Český premiér označuje Orbána, který v Evropské unii mnoho spojenců nemá, za svého přítele. Podobné názory mají v protiimigrační politice.

Do voleb podle Langa zasáhl mezinárodní investigativní projekt Pandora Papers, který mimo jiné popisuje Babišův starší nákup nemovitostí na jihu Francie přes offshorové firmy. Langa zaujalo i Babišovo vysvětlení, ve kterém uvedl, že věc se udála před mnoha lety, kdy nebyl v politice, že by takto jako politik nepostupoval a že to nebylo nic nelegálního. "A je to," řekl o Babišově vysvětlení.

Lang se nedomnívá, že by Babiš kvůli kontroverzním nákupům nemovitostí přes offshorové společnosti přišel o podporu. "Voliče kvůli tomu asi neztratí, mohlo by to ale mobilizovat příznivce opozičních stran," řekl.

To, že aféra Babišovi neuškodí, předpokládá i deník Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ), podle kterého má premiér věrné voliče z řad seniorů. Babiš podle FAZ možná z Pandora Papers není nešťastný, neboť to odpoutalo pozornost od jeho jiných skandálů.

Také Lang hovořil o tom, že Babiš má velice stabilní voličskou základnu. "Možná už nemá voliče. ale fanoušky," řekl. Uvedl rovněž, že Babiš na rozdíl od svých konkurentů umí se svými příznivci komunikovat výrazně přímější cestou. "Začíná to být všeobecný trend, kdy styl a komunikace jsou stejně důležité, ne-li důležitější než témata" řekl.

Opoziční koalice Spolu a Pirátů a STAN, které by mohly po volbách v případě úspěchu sestavit vládu, budou muset podle Langa i přes částečnou názorovou blízkost překonat řadu odlišností. Pokud by ale taková vláda vznikla, očekával by Lang posun k větší transparentnosti i posílení právního státu. "Byla by to také vládní koalice Antibabiš a Antizeman," uvedl.

To, že prezident Miloš Zeman bude v povolebním vyjednávání zastávat důležitou roli, je podle Langa patrné i z jeho nedávného oznámení, že sestavením pověří stranu s nejvíce hlasy, nikoli koalici. "Zeman je významná síla," míní politolog. Poukázal také na to, že na jednu stranu sice Zemana a Babiše spojují vlastní zájmy a výhody spolupráce, ale že takový vztah může narušit asymetrie. "Zeman nechce scénář, kdy by na měl byl Babiš více nezávislý," řekl.

To, že by jakýkoli povolební vývoj mohl narušit dobré vztahy Česka a Německa, se Lang neobává. "A pokud jde o Babiše, tak umí být pragmatický, obzvlášť v hospodářských otázkách," dodal.

Související

Ilustrační foto

Německo chce v EU co nejrychleji vyřešit spor o zákaz spalovacích motorů

Německý ministr dopravy Volker Wissing chce co nejrychleji vyřešit spor mezi Evropskou komisí a unijními státy o zákaz spalovacích motorů v nových osobních vozech po roce 2035. Dnes to na tiskové konferenci řekla mluvčí ministerstva dopravy. Německo stejně jako Česko odmítá tento zákaz podpořit, pokud nebude možné v autech využívat syntetické palivo jako náhradu za benzin a diesel vyráběný z fosilních surovin.

Více souvisejících

Německo Volby volby 2021

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 6 minutami

Petr Pavel

Pavlova slova o Ukrajině zajímají Rusko, řekl zpravodaj televize Welt

Rusko pečlivě sleduje prohlášení českého prezidenta Petra Pavla, že Kyjev má kvůli docházejícím zbrojním zásobám Západu jen jedinou šanci na vytlačení ruských vojsk z Ukrajiny. Dnes to v německé televizi Welt řekl moskevský zpravodaj této stanice. Pavel v úterý navštívil Berlín, kde opakovaně hovořil o tom, že letošní rok považuje pro válku na Ukrajině za rozhodující.

před 8 minutami

Paříž, ilustrační foto

Francouzi dal stávkují kvůli důchodům. Nejezdí vlaky, některé školy jsou uzavřené

Ve Francii se dnes koná další kolo stávek na protest proti reformě důchodového systému. Přerušena byla železniční doprava, uzavřeny byly některé školy a kvůli stávce popelářů se na ulicích hromadí odpadky, uvedla agentura Reuters. Jak napsal list Le Parisien, protestující již brzy ráno zablokovali dálnici poblíž Toulouse na jihozápadě země a autobusové depo ve městě Rennes. Protestní shromáždění se dnes mají konat po celé zemi.

před 10 minutami

Bohuslav Svoboda

Svoboda chce, aby se městská policie omluvila Železnému za zveřejnění videa

Městská policie v Praze (MPP) podle primátora Bohuslava Svobody (ODS) nebyla oprávněna zveřejnit videozáznam zachycující řešení přestupku moderátora České televize Jakuba Železného v centru města. Zásah strážníků byl profesionálně správný, pochybením je zpracování a forma zveřejnění videozáznamu, uvedl primátor.

před 27 minutami

před 29 minutami

Ilustrační fotografie.

Lékař z Domažlic má potvrzenou podmínku. Léčba vedla k smrti ročního dítěte

Odvolací Krajský soud v Plzni dnes potvrdil podmíněný trest pro lékaře Domažlické nemocnice Františka Zahálku, který se zpovídal ze zavinění smrti malého dítěte. ČTK to dnes řekla mluvčí krajského soudu Jana Rubášová. Lékaře už dvakrát domažlický okresní soud odsoudil k podmíněnému trestu za nevhodně zvolenou léčbu. 

před 31 minutami

před 33 minutami

Marian Jurečka (KDU-ČSL)

ANO mluví o možném odvolání Jurečky kvůli okolnostem konce šéfa Úřadu práce

Pokud je nahrávka ohledně odvolání generálního ředitele Úřadu práce ČR Viktora Najmona autentická, mohl být porušen služební zákon. Na dnešní tiskové konferenci po jednání stínové vlády hnutí ANO to řekl její předseda Karel Havlíček. Premiér Petr Fiala (ODS) by měl podle něj případně ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečku (KDU-ČSL) odvolat.

Aktualizováno před 35 minutami

Aktualizováno před 36 minutami

Česká národní banka

ČNB: Zahraniční dluh Česka loni klesl na 4,454 bilionu

Zahraniční dluh České republiky činil na konci loňského roku téměř 4,454 bilionu Kč. V meziročním srovnání byl o 65 miliard nižší. Představoval 65,7 procenta hrubého domácího produktu. Za samotné čtvrté čtvrtletí loňského roku se zahraniční dluh zvýšil o 47,9 miliardy korun. Vyplývá to z předběžných údajů, které dnes zveřejnila Česká národní banka (ČNB). Zahraniční dluh je sumou závazků se stanovenou lhůtou splatnosti.

Aktualizováno před 39 minutami

Česká pošta

Česká pošta zruší od 1. července tisíce pracovních pozic

Česká pošta zruší od 1. července maximálně 2269 pracovních pozic. Některé z nich jsou nyní neobsazené, nejde tak o přesný počet propuštěných zaměstnanců. Na dotaz ČTK to dnes řekl mluvčí České pošty Matyáš Vitík. Konkrétní pracovníky, kterých se bude chystané propouštění týkat, zatím podnik neurčil. Propouštění souvisí s připravovaným rušením asi 300 poboček pošty z celkového počtu 3200.

před 41 minutami

Rishi Sunak

Britský premiér Sunak zveřejnil své daňové přiznání, téměř po roce

Britský premiér Rishi Sunak za poslední tři roky z příjmů přes 4,7 milionu liber (126 milionů Kč) na daních zaplatil přes milion liber (27 milionů Kč). Vyplývá to údajů o jeho daňovém přiznání, které zveřejnil se značným zpožděním; poprvé sliboval, že tak učiní už v létě minulého roku. Opozice premiéra viní, že si pro zveřejnění úmyslně vybral dobu, kdy se mediální pozornost soustředí na vyšetřování expremiéra Borise Johnsona.

před 42 minutami

Petr Fiala

Fiala: Návrh emisní normy Euro 7 je třeba významně změnit

Evropskou komisí navrhovanou emisní normu Euro 7, která by měla od roku 2025 mimo jiné omezit zplodiny oxidů dusíku a pevných částic vypouštěných do ovzduší, je podle premiéra Petra Fialy (ODS) třeba významně změnit, aby neohrožovala občany v dostupnosti především malých aut. Před dnešním odletem na evropský summit ministerský předseda novinářům řekl, že české diplomatické úsilí se setkává s velkým porozuměním. "Myslím, že se podaří vytvořit silnou skupinu států, které ve výsledku upraví normu tak, aby byla příznivá pro náš automobilový průmysl a naše občany," uvedl.

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Analýza ukázala, co by bylo s důchody, kdyby neprošly reformou

Pokud stát nepřistoupí k reformě důchodového systému, začne se od 30. let rychle snižovat poměr penze k průměrné mzdě. V roce 2059 by dosáhl minima na 27,2 procenta, když v současnosti činí 48 procent. Vyplývá to z analýzy společnosti Cyrrus. Pokud si budou chtít mladí lidé v budoucnu udržet standard dnešních důchodců, budou se muset spolehnout na vlastní investování, uvedli dnes analytici Cyrrusu.

před 1 hodinou

Petr Pavel

Pavel podepsal uzákonění vzniku České komory zeměměřičů a sjednocení pravomocí dozorových úřadů

Zákonný rámec pro vznik profesní České komory zeměměřičů přinese novela, kterou podepsal prezident Petr Pavel. O jeho podpisu dnes informoval Hrad. Norma také zavede povinnost Zeměměřičského úřadu, který spravuje státní mapy a databázové údaje, poskytovat tyto informace bezplatně jako otevřená data. Omezený přístup k nim bude pouze kvůli ochraně kritické infrastruktury podle krizového zákona.

před 1 hodinou

Dovoz a vývoz zboží

Hodnota globálního obchodu loni dosáhla rekordních 32 bilionů dolarů

Hodnota globálního obchodu v loňském roce navzdory růstu geopolitického napětí dosáhla rekordních 32 bilionů dolarů (téměř 700 bilionů Kč). V dnešní zprávě to uvedla Konference OSN o obchodu a rozvoji (UNCTAD). Hodnota obchodu se zbožím vzrostla přibližně o deset procent na 25 miliard dolarů, hodnota obchodu se službami se zvýšila zhruba o 15 procent a dosáhla sedmi miliard dolarů.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Ronald Reagan

Opravdové „hvězdné války“. Reagan je zahájil před 40 lety, odhalily zaostalost Sovětů

Před čtyřiceti lety, 23. března 1983, vystoupil tehdejší americký prezident Ronald Reagan v televizním projevu s apelem na vědeckou komunitu ve Spojených státech, aby vyvinula prostředek, který zbaví zemi hrozby jaderného napadení. Výsledkem byl projekt, který se do historie zapsal jako Strategická obranná iniciativa (Strategic Defense Initiative, SDI), případně „hvězdné války“, jak jej Reaganovi kritici začali záhy posměšně nazývat. Ambiciózní protiraketový štít spoléhající do značné míry na zbraně rozmístěné ve vesmíru nakonec zůstal na papíře, přesto výrazně ovlivnil světovou politiku. Stal se jedním z článků řetězce faktorů, které vedly k ukončení studené války za západních, především amerických podmínek.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Ukrajinské ozbrojené síly v uplynulém dni odrazily 83 ruských útoků

Ukrajinské ozbrojené síly v uplynulém dni odrazily 83 ruských útoků na východě země, uvedl dnes ráno ve své pravidelné operační zprávě ukrajinský generální štáb. Podle dnešní svodky britského ministerstva obrany Rusko částečně znovu získalo kontrolu nad přístupovými cestami do města Kreminna v Luhanské oblasti a pravděpodobně bude usilovat o znovudobytí logisticky významného města Kupjansk v Charkovské oblasti.

Zdroj: ČTK

Další zprávy