V sestavě místopředsedů ODS se moc nemění. Vondra střídá Tošenovského

Staronový předseda ODS Petr Fiala je spokojen se složením nejužšího vedení strany, má podle něj silný mandát. Uvedl to po rozhodnutí kongresu, že řadovými místopředsedy ODS zůstávají senátor Miloš Vystrčil a poslanci Martin Kupka a Martin Baxa.

Přidejte svůj názor 14 komentářů

Volební kongres ODS
doporučujeme

Sestavu čtyř místopředsedů doplní místo končícího Evžena Tošenovského jiný europoslanec Alexandr Vondra, který v dnešní volbě na kongresu ODS v Praze dostal nejvyšší počet hlasů. Ve vedení strany doplnili znovuzvoleného předsedu a nového prvního místopředsedu Zbyňka Stanjuru. Ten chce dál vést poslanecký klub ODS.

Po prohře Alexandry Udženiji v obhajobě postu první místopředsedkyně ztratili občanští demokraté ve vedení jedinou ženu. "Jsme si vědomi tohoto nedostatku. Nevíme, čím to je. Rozhodli tak delegátky a delegáti kongresu," komentoval absenci žen Fiala na tiskové konferenci. Poznamenal, že v ODS jako demokratické straně neexistují kvóty a rozhoduje to, kdo si o funkci řekne a chce o ni usilovat.

Stanjura se o funkci ucházel po poradě vedení ODS s krajskými lídry. Ještě ráno tvrdil, že kandidovat nebude. Ve vedení už byl z titulu šéfa sněmovního klubu. Novinářům řekl, že by rád pokračoval v řízení klubu, které nedávno obhájil.

Všichni čtyři kandidáti na řadové místopředsedy byli zvoleni rovnou v prvním kole. Vondra, který si při dlouhém kandidátském projevu vysloužil od delegátů mnohokrát potlesk, dostal 443 hlasů z 487 platných lístků. Vystrčil (432 hlasů) a Kupka (405) pokračují ve funkcích, které zastávají stejně jako Fiala od začátku roku 2014. Baxa, který dnes uspěl s 338 hlasy, je ve vedení doplnil o čtyři roky později.

Stejně jako předtím ve volbě prvního místopředsedy neuspěli dva kandidáti, kteří se mezi uchazeče dostali až přímo v hale O2 Universum, kde se kongres koná. Starosta Řeporyjí Pavel Novotný dostal 103 hlasů, radní pro školství Prahy 6 Marii Kubíkovou podpořilo 64 delegátů.

Volba vedení, která se prodloužila hledáním kandidátů na post uvolněný Udženijou, podle Fialy ukázala, že občanští demokraté nejsou nudnou stranou. "ODS má vedení a dobrý směr," uvedl. Nově poskládané vedení má podle něj velmi silný mandát, jak ho potřebuje v cestě k volbám.

Loading...
Vstupte do diskuze (14)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kalousek navrhuje nové oslovení pro Babiše. Chce, aby mu tak říkala celá…

23.02.2020 23:34 Aktualizováno Snad každý Čech, který sleduje politiku, dobře ví, že Miroslav Kalousek a Andrej Babiš se opravdu…

Spolek pro obnovu Mariánského sloupu zaplatí Praze milion, Nacher kvůli…

23.02.2020 21:09 Aktualizováno Společnost pro obnovu Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze zaplatí při jeho výstavbě…

Z Vídně odstartovalo letadlo s českou humanitární pomocí Číně

23.02.2020 11:24 Aktualizováno Z Vídně dnes odstartovalo rakouské letadlo s nákladem české humanitární pomoci, které přepraví do…

Pravidla práce na dohodu či rodičovská se mají změnit. Co chystá MPSV?

22.02.2020 21:52 Aktualizováno Pravidla práce na dohodu by se měla v Česku nejpozději od srpna 2022 změnit, a to podle evropských…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama