Válka zklamal pokus o vyslovení nedůvěry během předsednictví EU

Místopředsedu TOP 09 a ministra zdravotnictví Vlastimila Válka zklamalo, že se opoziční hnutí ANO propůjčilo ke snaze svrhnout vládu během českého předsednictví EU pod heslem: Po nás potopa. V případě SPD tím Válek překvapen není vzhledem k tomu, že toto opoziční hnutí má blízko k Rusku a nemá rádo EU. Válek to dnes uvedl během debaty před hlasováním o návrhu opozice na vyslovení nedůvěry koaliční vládě Petra Fialy (ODS).

Vlastimil Válek

Poslanci jednají už desátou hodinu. Už promluvili politici s přednostním právem a ke slovu se před 22:00 dostali i řadoví poslanci.

"Pro mně je to zklamání a mám pocit, že vám na naší zemi nezáleží," řekl Válek poslancům ANO. "Rozumím tomu, že jste opozice, nerozumím tomu, že jste ochotni se k tomu propůjčit pod heslem po nás potopa, aneb shodíme vládu a pak se uvidí," dodal.

Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) poznamenal, že nynější kabinet převzal řízení země po trestně stíhaném premiérovi, předsedovi ANO Andreji Babišovi, který se teď snaží nynější vládu "uměle ponížit uměle vyvolaným jednáním o nedůvěře vládě". "Ze strany opozice to není žádný konstruktivní krok," řekl.

Válek se ve svém vystoupení soustředil především na prezentaci svých plánů v oblasti zdravotnictví, přičemž poděkoval některým zástupcům ANO za spolupráci. Na druhou stranu ale ANO kritizoval za předimenzované projekty během Babišovy vlády, "kterou drželi u moci komunisté", a za personální čistky na ministerstvech za éry Babišovy vlády.

Lipavský se zase věnoval zahraniční politice. Řekl mimo jiné, že vláda musí napnout síly k tomu, aby konflikt na Ukrajině dopadl v nejlepším možném zájmu Česka, tak aby se neposunulo do sféry ruského vlivu. Ministr zahraničí ale zmínil i o energetické krizi, zvládnout ji není podle něho jednoduchý úkol. "Nenecháme padnout střední třídu, nenecháme padnout domácnosti," zdůraznil.

Válek ocenil premiérské působení Fialy, který na rozdíl od svého předchůdce koordinuje práci ministrů, aby spolupracovali. "Nehádáme se na twitteru, nehážeme si klacky pod nohy, to je něco, co je chválabohu pryč. Řešení z průhonické sokolovny není ta správná cesta," dodal Válek.

Předseda poslanců SPD Radim Fiala po téměř hodinovém Válkově projevu uvedl, že ministři se uchýlili k obstrukcím, aby oddálili konec kabinetu. Lipavský si zase postěžoval na podle něho prázdné opoziční lavice. "Ti, kteří vyvolali tuto schůzi, tu ani nejsou, aby si vyposlechli, co vláda přednáší za argumenty, ani své vlastní řečníky," uvedl.

Ministr průmyslu Jozef Síkela (za STAN) především odmítl maďarskou cestu zastropování cen pohonných hmot. Poukázal například na to, že tamní vláda byla nucena vyhlásit stav energetické nouze a zavést přídělový systém. Uvedl, že vláda si dala za cíl zajistit do začátku topné sezony naplnění zásobníků alespoň na 80 procent. Nyní už podle něj přesáhla naplněnost 85 procent jejich kapacity. Informoval také, že uskladněný plyn má aktuální tržní hodnotu 15 miliard korun, zatímco stát ho nakoupil za osm miliard.

Varoval také před zastropováním cen elektřiny. Odhadl, že jen při zastropování cen na červnové úrovni by stát musel zaplatit kolem 600 miliard korun. S odvoláním na armádní odborníky uvedl, že Rusku dochází dech a jeho jedinou šanci je během zimy rozložit Evropu, a proto proti ní vede energetickou válku. Prohlásil, že Rusko se snaží rozložit místní sociální smír a v tom našlo spoustu vědomých i nevědomých spojenců.

Vysloužil si za to kritiku opozičních poslanců. "Když si dovolíme říci něco proti vám, tak jsme podporovatelé Putina?" rozhořčil se někdejší ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Poslanec ANO Aleš Juchelka v reakci na Síkelovo vystoupení zase řekl, že souhlasí s tím, že jde o energetickou válku, vláda ale podle něho neposkytuje žádnou obranu firmám ani obyvatelům.

Státy EU se shodly na novém balíku sankcí proti Rusku včetně stropu na…

05.10.2022 19:58 Velvyslanci zemí Evropské unie se dnes shodli na novém balíku sankcí za pokračující ruskou agresi…

Předpověď počasí na říjen: Meteorologové řekli, kam až klesnou teploty

05.10.2022 06:30 Říjen sice teprve začal, počasí je zatím výrazně lepší než v druhé polovině září. Co můžeme čekat…

Vládou nařízené zastropování ceny elektřiny a plynu bude platit po celý…

05.10.2022 16:40 Vláda dnes svým nařízením stanovila maximální ceny elektřiny a plynu. Zastropování bude platit po…

Zeman by zvážil vojenskou reakci v případě použití jaderných zbraní Ruskem

05.10.2022 13:21 Nejen evropské státy by měly vyslat varování, že pokud Rusko použije na Ukrajině jaderné zbraně,…

Zeman a katarský emír podepsali dohody o spolupráci

05.10.2022 13:55 Prezident Miloš Zeman a katarský emír Tamim bin Hamad Sání dnes v Praze byli u podpisu dohod o…

Projekty s podporou z evropských fondů se budou moct dokončit, řekl Bartoš

05.10.2022 19:35 Projekty s podporou z evropských fondů, kterým hrozilo, že kvůli růstu cen o dotace přijdou, se…

Policie bude hlídat sídlo ukrajinského velvyslanectví poté, co ho někdo…

05.10.2022 18:53 Sídlo ukrajinského velvyslanectví v Praze v Bubenči polil někdo v noci na dnešek červenou barvou.…

Vláda zastropila maximální ceny elektřiny a plynu na celý příští rok

05.10.2022 16:40 Aktualizováno Vláda dnes svým nařízením stanovila maximální ceny elektřiny a plynu. Zastropování bude platit po…

Zeman a katarský emír podepsali dohody o ekonomické spolupráci, v ČR…

05.10.2022 13:55 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman a katarský emír Tamim bin Hamad Sání dnes v Praze byli u podpisu dohod o…

Fiala věří v novou spolupráci evropských zemí, sankce proti Rusku uvítal

05.10.2022 13:40 Premiér Petr Fiala (ODS) věří, že čtvrteční pražské zasedání lídrů států v novém formátu Evropského…

Petr Pavel je podle bookmakerů největším favoritem na post prezidenta…

05.10.2022 13:33 Armádní generál ve výslužbě Petr Pavel je podle bookmakerů sto dnů před volbou největším favoritem…

Zeman by zvážil vojenskou reakci, pokud Rusko použije jaderné zbraně

05.10.2022 13:21 Aktualizováno Nejen evropské státy by měly vyslat varování, že pokud Rusko použije na Ukrajině jaderné zbraně,…

Volný u soudu odmítl, že by kvůli ivermektinu šířil poplašnou zprávu

05.10.2022 12:36 Bývalý poslanec Lubomír Volný (Volný blok) dnes u soudu odmítl obžalobu ze šíření poplašné zprávy o…

Vláda u malých a středních firem uvažuje o zastropování cen plynu na 80…

05.10.2022 10:12 Vláda u malých a středních firem uvažuje o zastropování cen plynu na 80 procentech jejich nejvyšší…

Končící ministryně Hubáčková předá resort Hladíkovi v příštím týdnu

05.10.2022 09:21 Končící ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL) očekává, že předá úřad…

Související:

Právě se děje

reklama