Voličské průzkumy, které vede ANO, lze zveřejňovat do pondělí

K vítězství v krajských volbách má podle posledních průzkumů voličské obliby, které mohou být zveřejněny před zahájením voleb naposledy v pondělí, nejlépe nakročeno ANO. Hejtmanská křesla ale stejně jako před čtyřmi lety jistá nemá. ČSSD pravděpodobně o vedení krajů přijde, její pozici na stupních vítězů obsadili nejčastěji Piráti a ODS.

Volby, ilustrační foto
doporučujeme

Vedení Libereckého kraje mají šanci uhájit Starostové, neboť podle průzkumu volebních potenciálů, který na přelomu srpna a září provedly agentury Kantar CZ a Data Collect pro Českou televizi, by na severu Čech byli druzí. S výjimkou Moravskoslezského a Jihomoravského kraje by skončili do čtvrtého místa. Ve Zlínském kraji by stříbrná příčka mohla patřit vládnoucí KDU-ČSL.

Největší volební potenciál mělo ANO v Moravskoslezském (40,5 procenta), Ústeckém (37,5 procenta) a Olomouckém kraji (35,5 procenta). V ostatních regionech se pohyboval kolem 30 procent, nejnižší byl v Libereckém a Středočeském kraji. ČSSD by mohla pomýšlet maximálně na desetiprocentní, tedy dvoutřetinový výsledek v porovnání s krajskými volbami před čtyřmi lety.

Piráti se podle průzkumu v souladu s modely pro volby do Sněmovny dělí o druhé a třetí místo nejčastěji s ODS, která možná propadne v Ústeckém kraji. Místa v zastupitelstvech by mohlo mít jisté i hnutí SPD, ke kterému se podle průzkumů přiklonila část voličů KSČM.

ANO dlouhodobě vévodí žebříčku politických uskupení i ve volebních modelech pro sněmovní volby. Podle posledních průzkumů agentur CVVM, Median, STEM a Kantar CZ by vládní hnutí volilo 27,5 procenta až 33,7 procenta lidí. Zisk Pirátů se pohybuje od 12,5 procenta do 19,5 procenta, výsledek občanských demokratů od 11 procent do 15 procent.

Sociálním demokratům volební modely přiřkly 5,5 až 10,5 procenta hlasů, komunistům 4,5 procenta až 9,5 procenta. Hnutí SPD by mohlo získat 4,5 procenta až osm procent hlasů, Starostové 4,2 procenta až 6,5 procenta hlasů. TOP 09 by podle modelů mohla dostat 3,3 procenta až 6,5 procenta hlasů, KDU-ČSL pak 3,5 procenta až 6,1 procenta hlasů.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Televize neměla komentář mimo záznam vysílat, rétorika Maláčové mě…

20.10.2020 22:21 Aktualizováno Výhrady má k oběma stranám. Lenka Vochocová z Katedry mediálních studií Fakulty sociálních věd…

Zákon o evidenci skutečných majitelů je blíž ke schválení

20.10.2020 21:54 Sněmovna posunula do závěrečného kola schvalování zákon o evidenci skutečných majitelů, který chce…

5000 korun pro důchodce: Jak to vypadá s jednorázovým příspěvkem?

20.10.2020 21:05 Návrh na poskytnutí jednorázového příspěvku 5000 korun všem důchodcům je ve Sněmovně před…

Poslanci podpořili přijatá opatření proti epidemii koronaviru, vyzvali k…

20.10.2020 19:40 Sněmovna podpořila dosud přijatá opatření proti epidemii koronaviru a vyzvala k jejich dodržování.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama