Vondráček Zemana navštívil na jeho přání, personál si ho všiml

Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) uvedl, že prezidenta Miloše Zemana navštívil v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) na jeho žádost zprostředkovanou hradním kancléřem Vratislavem Mynářem. V dnešním prohlášení Vondráček také sdělil, že byl přesvědčený o tom, že návštěva byla konzultovaná s nemocnicí i s ošetřujícím lékařem.

Radek Vondráček

"Celá situace mě mrzí, byla to chyba a chápu rozladění vedení ÚVN. I když ředitel nemocnice jistě ví, že to není o mé osobě, tak přesto se jemu i dalším ošetřujícím lékařům omlouvám," napsal v prohlášení Vondráček. Do nemocnice přijel, jak uvedl v Rádiu Impuls, za Zemanem sám a od vstupu ho k prezidentovi zavedla policejní ochranná služba. Mynář už byl podle předsedy Sněmovny na místě.

Mluvčí ÚVN Jitka Zinke ve čtvrtek uvedla, že Mynář přivedl Vondráčka k Zemanovi na jednotku intenzivní péče nečekaně a bez vědomí ošetřujícího lékaře. K prezidentovi může vzhledem k jeho zdravotnímu stavu podle nemocnice pouze vybraný úzký okruh jemu blízkých osob, mezi které Vondráček v době návštěvy nepatřil. Nikdo ze zdravotnického personálu nebyl setkání přítomen.

Vondráček zopakoval, že Zeman před ním vlastnoručně podepsal rozhodnutí o svolání zasedání Sněmovny. Pochyby o tom, zda u prezidenta skutečně byl, mluvil s ním a jestli svolání zasedání podepsal Zeman osobně, ho mrzí, uvedl.

Nemocnice se ve čtvrtečním prohlášení také distancovala od Vondráčkových výroků o prezidentově zdravotním stavu. Vondráček se dnes ohradil vůči tomu, že Zemanův zdravotní stav komentoval. "Nejsem lékař. Nic takového mi nepřísluší. Proto jsem to ani nedělal a všechny takové dotazy jsem s ohledem na přání pana prezidenta odmítal. Popsal jsem pouze, jak na mě působil, a krátce i to, o čem jsme se spolu bavili. Jsem přesvědčený, že má na tyto informace veřejnost právo," sdělil předseda Sněmovny.

Policie dnes informovala, že ochranná služba neumožní přímý kontakt Zemana s lidmi, kteří předem neobdrží souhlas ošetřujícího lékaře. Premiér Andrej Babiš (ANO) pokládá Vondráčkovu návštěvu za chybu. Předseda Sněmovny měl podle ministerského předsedy zohlednit, že situace kolem prezidentova zdraví je vyhrocená.

Personál ÚVN návštěvu Vondráčka zaznamenal, předpokládal souhlas lékaře

Personál Ústřední vojenské nemocnice zaznamenal čtvrteční návštěvu předsedy Sněmovny Radka Vondráčka (ANO) a prezidentova kancléře Vratislava Mynáře u prezidenta Miloše Zemana. Z úcty k autoritě kancléře ale předpokládal, že byla návštěva konzultována s ošetřujícím lékařem. Na dotaz ČTK to dnes odpověděla Zinke. Uvedla také, že pracovní návštěvy u pacientů, kteří jsou léčeni na jednotkách intenzivní péče, nejsou zpravidla vhodné.

Podle Zinke u návštěv u nemocných v ÚVN je v současnosti standardně kontrolován doklad bezinfekčnosti onemocnění covid-19, návštěva by také měla mít nasazen respirátor. "Strategie na našich odděleních intenzivní péče je taková, že návštěvy nejsou zakazované, ale jsou regulovány tak, aby nebyla narušována léčebná péče, provádění hygieny, potřebných vyšetření a podobně," uvedla.

Podmínkou návštěvy je podle ní vždy souhlas pacienta a každá návštěva musí být ve prospěch pacienta, měla by být pro něj především povzbuzením a podporou. "Proto je vhodné konzultovat s ošetřujícím lékařem, zda je v danou dobu návštěva vhodná. Zajisté pacienta podpoří návštěva blízkých, nicméně pracovní návštěvy u pacientů, kteří jsou léčeni na jednotkách intenzivní péče, zpravidla nejsou vhodné," dodala.

Okolnosti čtvrteční návštěvy Vondráčka s Mynářem podle mluvčí nemocnice prověřuje v interním šetření. "Nicméně lze informovat, že personál příchozí zaznamenal, avšak veden úctou k autoritě pana kancléře, který patří k častým návštěvám u pacienta, předpokládal, že vhodnost návštěvy byla s ošetřujícím lékařem konzultována," poznamenala. Dodala, že pacient na jednotce intenzivní péče je sice nepřetržitě sledován, nicméně během návštěv, s ohledem na soukromí, personál bezprostředně u lůžka trvale přítomný být nemusí.

Zinke zároveň uvedla, že provoz oddělení není hospitalizací prezidenta omezen. "Pouze byly ze strany ÚVN zajištěny podmínky pro přítomnost ochranné služby, která plní povinnosti spojené s ochranou hlavy státu. Zde bych velmi chtěla ocenit jejich vstřícnost a profesionalitu," doplnila.

Změny v očkování: Povinná vakcína možná od března, očkovaní se budou…

29.11.2021 17:09 Ministerstvo zdravotnictví bude platnost vyhlášky o povinném očkování pro vybrané profese a lidi…

Varianta omikron představuje "velmi vysoké" riziko, oznámila dnes WHO

29.11.2021 17:54 Varianta koronaviru označovaná jako omikron se pravděpodobně začne šířit v mezinárodním měřítku a…

Příznaky varianty omikron se liší od varianty delta

29.11.2021 14:41 Příznaky lidí infikovaných variantou koronaviru omikron se liší od těch nakažených variantou delta.…

Variantu omikron potvrzuje Česko i další evropské země, někteří nakažení…

29.11.2021 15:22 Žena z Liberce, která se nakazila koronavirem, má variantu omikron. Definitivní výsledek testu dnes…

Lékař napsal ostrý vzkaz odpůrcům očkování. Nebral si servítky

16.11.2021 18:55 Lékaři kvůli pokračující pandemii covidu-19 zažívají obrovský nápor. Přeplněné jsou nejen nemocnice…

Bartoš se Zemanem probrali priority ministerstva pro místní rozvoj

29.11.2021 17:40 Předseda Pirátů a kandidát na ministra pro místní rozvoj Ivan Bartoš mluvil na dnešní schůzce s…

Maláčová: Vláda obnovila vyplácení příspěvku z Antiviru pro firmy

29.11.2021 15:38 Aktualizováno Firmy s omezením výroby a služeb kvůli epidemii budou moci zase čerpat příspěvky na náhrady mezd z…

Zeman se domnívá, že povinné očkování je jedinou cestou z krize

29.11.2021 13:39 Aktualizováno Země Visegrádu (ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko) by měly podle prezidenta Miloše Zemana uvažovat o…

Budoucí vláda ve Sněmovně navrhla odklad nového stavebního zákona

29.11.2021 13:26 Představitelé pětice politických stran budoucí vládní koalice, tedy ODS, KDU-ČSL, STAN, TOP 09 a…

Fiala nesmí Zemanovi ustupovat. Pokud nejmenuje navrhovaného kandidáta,…

29.11.2021 12:50 Politolog Ladislav Mrklas se domnívá, že by designovaný premiér Petr Fiala neměl ustupovat…

Zeman chce schůzky s kandidáty na ministry dokončit do příštího pátku

29.11.2021 12:44 Prezident Miloš Zeman chce schůzky s kandidáty na ministry dokončit příští pátek. Jednání povede ve…

STAN představili nového kandidáta na ministra průmyslu, je jím Jozef Síkela

29.11.2021 12:31 Aktualizováno Novým kandidátem hnutí Starostové a nezávislí (STAN) na ministra průmyslu a obchodu je manažer,…

Evropa by měla být lídrem v nastavení standardů nových technologií, míní…

29.11.2021 11:39 Evropa by se měla stát globálním lídrem v nastavování mezinárodních standardů pro regulaci nových…

Prezident Zeman jmenoval novým premiérem Petra Fialu

28.11.2021 22:03 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman dnes po 11:00 jmenoval na zámku v Lánech novým premiérem předsedu ODS Petra…

Havlíček bude v pondělí pokračovat v jednání s profesními svazy o…

28.11.2021 20:10 Jednání s profesními svazy ohledně kompenzací pro podnikatele budou podle ministra průmyslu a…

Související:

Právě se děje

reklama