Vystrčil žádal o koordinaci ústavních činitelů k Bělorusku

Kancléř prezidenta Vratislav Mynář obvinil předsedu Senátu Miloše Vystrčila (ODS), že v době rekonvalescence prezidenta Miloše Zemana svolává schůzku ústavních činitelů bez hlavy státu. Vystrčil to odmítl, vyjádření kancléře označil za manipulativní.

Miloš Vystrčil

Dopis, který má ČTK k dispozici, byl odeslán v polovině srpna, tedy ještě před prezidentovým úrazem. Vystrčil v něm žádal koordinaci postoje k vývoji v Bělorusku. Mynář také rádiu Frekvence 1 řekl, že se Vystrčil domáhal porušení zákona, když žádal nestandardním způsobem informace od bezpečnostních služeb. Předseda Senátu odmítl i toto obvinění.

Mynář v rozhovoru na Frekvenci 1 v souvislosti s nedávnou Vystrčilovou cestou na Tchaj-wan řekl, že si předseda Senátu "hraje na tvůrce zahraniční politiky, ale i na prezidenta" České republiky. "Asi se neví, že pan Vystrčil v době rekonvalescence pana prezidenta vyzývá a svolává schůzku nejvyšších ústavních činitelů, samozřejmě bez pana prezidenta, a ještě se dožaduje porušení zákona tím, že žádá informace řekněme nestandardním způsobem od bezpečnostních služeb, a nejenom ty informace, které jsou k dispozici normálně z médií, což samozřejmě je v rozporu se zákonem a se zákonem o bezpečnostních službách," řekl Mynář.

Podle mluvčí Senátu Sue Nguyen považuje Vystrčil tuto interpretaci dopisu za "falešnou a manipulativní". Vystrčil dopis zaslal 18. srpna, adresáty jsou předseda vlády Andrej Babiš, předseda Sněmovny Radek Vondráček (oba ANO), ministr vnitra Jan Hamáček a ministr zahraničí Tomáš Petříček (oba ČSSD).

V dopise uvádí, že vzhledem k překotnosti vývoje v Bělorusku a k riziku další eskalace považuje za potřebné usilovat "všemi prostředky o efektivní koordinaci postojů nejvyšších ústavních představitelů k zásadním otázkám zahraniční politiky". Dodává, že k tomu je potřeba dostupnost "včasných, dostatečně konkrétních a kontextuálních informací" o aktuální situace v Bělorusku a jejích možných dopadech. Oslovené politiky proto požádal o spolupráci a "realizaci přiléhavých forem efektivního přímého komunikačního kanálu", ze kterého by bylo možné získat podstatné informace k Bělorusku. Zdůvodňuje to tím, že by jako předseda Senátu měl mít k dispozici aktuální informace pro výkon své funkce nejen z běžně dostupných otevřených zdrojů. Představitele vlády proto požádal o jejich poskytnutí.

Zároveň nabídl, že je připraven zorganizovat společnou schůzku, na které by patřičné informace získali a případně projednali i další témata.

Mezi adresáty dopisu chybí Zeman. Vystrčil to Frekvenci 1 zdůvodnil tím, že prezident se v době vzniku dopisu k povolebnímu vývoji v Bělorusku nijak nevyjadřoval. Podle Nguyen byl dopis adresován "panu premiérovi a členům vlády, do jejichž kompetence zahraniční a bezpečnostní politika spadá, a předsedovi Poslanecké sněmovny, které je vláda odpovědná".

Vystrčil odmítl, že by svolával schůzku ústavních činitelů v době, kdy se Zeman zotavoval ze zranění ruky. Prezident si ruku zlomil 25. srpna, dopis byl odeslán o týden dříve.

Vystrčilovi obratem druhý den odpověděl premiér Babiš, který mu poděkoval za zájem o zahraničněpolitická témata a přivítal "přirozenou shodu" na hodnocení událostí v Bělorusku. K žádosti o informaci napsal, že není problém, aby o ně požádal příslušné orgány, za které označil ministerstvo zahraničních věcí a rozvědné služby. "Ujišťuji Vás, že naprosto nic nebrání tomu, abyste pro řádný výkon své funkce využíval nejen informace z otevřených zdrojů, a obrátíte-li se jako druhý nejvyšší ústavní činitel na příslušné orgány, které jsou zdrojem relevantních informací, věřím, že pro Vás budou zajištěny s nejvyšší naléhavostí," uvedl Babiš. Dodal, že Hamáčka požádal, aby "v tomto směru učinil potřebné kroky".

Ohledně společné schůzky Babiš Vystrčila odkázal na pravidelná setkání nejvyšších ústavních činitelů, které svolává prezident. To se uskuteční po půl roce 29. září v Lánech. Vystrčila Zeman ale na poradu oproti minulosti nepozval. Zdůvodnil to tím, že Vystrčil jel na návštěvu Tchaj-wanu, i když mu ji ostatní ústavní činitelé nedoporučili. Na schůzky ústavních činitelů ho proto již nechce zvát. Cesta Vystrčila na Tchaj-wan se uskutečnila až po odeslání jeho dopisu. Zeman své rozhodnutí nezvat předsedu Senátu oznámil po jeho návratu z Tchaj-wanu.

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

Předpověď počasí do konce září ukazuje, jaké nás čekají průměrné teploty

22.09.2021 06:30 Do konce září nás čekají průměrně teplé dny, s maximy kolem 18 stupňů Celsia. Nebude však příliš…

Navýšení platů státních zaměstnanců o inflaci je maximum, tvrdí Zeman

22.09.2021 15:25 Navýšení platů státních zaměstnanců o inflaci je v rámci rozpočtu na příští rok podle prezidenta…

Prezident Miloš Zeman byl propuštěn z nemocnice. Hrad prozradil, jaké…

22.09.2021 16:33 Prezident Miloš Zeman byl dnes propuštěn z Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) v Praze, ve které…

V úterý v Česku přibylo 599 potvrzených případů koronaviru

22.09.2021 09:29 Během úterý v Česku přibylo 599 potvrzených případů koronaviru, to je nejvíc za jeden den za…

Černošice rozhodly v řízení o střetu zájmů s Babišem

22.09.2021 18:53 Černošický městský úřad rozhodl v řízení o přestupku proti zákonu o střetu zájmů, které vede s…

Pro Okamuru je pro jednání o vládě podmínkou zákon o referendu

22.09.2021 17:01 Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura na dnešní schůzce v Lánech sdělil…

Miloš Zeman byl dnes propuštěn z nemocnice, dostával infuze

22.09.2021 16:33 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman byl dnes propuštěn z Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) v Praze, ve které…

Česko žádá kvůli kauze Vrbětice o právní pomoc Rusko

22.09.2021 16:24 V souvislosti s vyšetřováním výbuchů ve Vrběticích požádala Česká republika o právní pomoc Ruskou…

Zeman po odchodu z Afghánistánu už nepovažuje za nutné výdaje na obranu

22.09.2021 16:07 Prezident Miloš Zeman míní, že odchodem vojáků z Afghánistánu se situace změnila a není potřeba…

Na Babišův předvolební mítink přijede Orbán

22.09.2021 15:48 Premiér Andrej Babiš (ANO) se svým maďarským protějškem Viktorem Orbánem za týden ve středu…

Růst platů o inflaci je podle Zemana maximum možného, tvrdí Schillerová

22.09.2021 15:12 Navýšení platů státních zaměstnanců o inflaci je v rámci rozpočtu na příští rok podle prezidenta…

Piráti a STAN napsali dopis EK, aby sankce zaměřila jen na Agrofert

22.09.2021 12:40 Aktualizováno Piráti a STAN napsali dopis Evropské komisi (EK) kvůli sporům o střet zájmů. Pokud nebude vyřešen,…

Plat řadového poslance by bez změny zákona mohl vzrůst o 5500 korun

22.09.2021 12:10 Plat řadového poslance a senátora by za současného zákonného stavu mohl příští rok vzrůst o 5500…

Zeman se vrací do úřadu, na programu jsou schůzky se Schillerovou, Fialou…

22.09.2021 08:13 Tři schůzky s představiteli vlády i opozice má dnes na programu prezident Miloš Zeman na zámku v…

Související:

Právě se děje

reklama