Zeman se nechá očkovat, podpořil prodloužení nouzového stavu

Vakcína je podle prezidenta Miloše Zemana zřejmě jedinou cestou z koronavirové krize. Naočkovat se nechá, byť ne před televizními kamerami. Zeman to řekl v dnešní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Poděkoval vládě za postup v boji proti nákaze, byť, jak uvedl, má desítky výhrad vůči zmatečnosti.

Miloš Zeman

"Světlo na konci tunelu je zřejmě až vakcína. A pokud během příštího roku vakcína zabere, tak budeme z nejhoršího venku," uvedl prezident. Při svém očkování nebude dělat "žádnou šaškárnu s televizními kamerami". Někteří zahraniční politici se nechávají očkovat v přímém přenosu na podporu vakcinace proti koronaviru. "Když se lidé dozvědí, že se prezident nechal očkovat, tak tato informace je důležitá," podotkl Zeman.

"Počkám si, až projde první vlna, to jsou zdravotníci, druhá vlna, to jsou pracovníci integrovaného záchranného systému. A já se pak zařadím mezi všechny ostatní občany," řekl. Dal by přednost vakcíně, u níž postačí jedna aplikace.

Zeman se vyslovil pro rozumnou marketingovou kampaň na podporu očkování. Podobně jako premiér Andrej Babiš (ANO), opozice a odborníci na marketing kritizoval inzerát, který minulý týden publikovalo ministerstvo zdravotnictví. "Kdybych nebyl prezident, tak by mě to odpudilo," uvedl Zeman.

Míní, že základní příčinou zpoždění Česka v přípravě očkování lidí je častá výměna ministrů zdravotnictví, když se v této funkci vystřídali v krátkém čase Adam Vojtěch (za ANO), Roman Prymula a Jan Blatný. "Skluz se dá dohnat. Není problém s vakcínou, problém je s očkovacími centry. Myslím si, ta dosud nejsou připravena a je to chyba," podotkl prezident.

Zatímco vládě, zdravotníkům, vojákům, hasičům nebo policistům poděkoval, opět se opřel do těch, "kdo jen poštěkávají a kritizují". Mezi ně zařadil opozici, některá média a lidi, kteří se nenávistně vyjadřují na sociálních sítích. Na druhou stranu Zeman míní, že vláda by měla přijmout jakýkoli konkrétní pozitivní opoziční návrh. Domnívá se však, že takových návrhů je málo.

Zeman měl při rozhovoru předtáčeném v sobotu na lánském zámku i nadále na zraněné paži ortézu. Ruku si prezident zlomil na konci srpna a musel v Ústřední vojenské nemocnici podstoupit operaci. Uvedl, že v pondělí absolvuje další rentgenové vyšetření a doufá, že už ortézu bude moci sundat.

Zeman podpořil prodloužení nouzového stavu, jak chce vláda

Zeman podpořil prodloužení nouzového stavu, jak o ně Sněmovnu znovu požádala vláda kvůli koronavirové krizi. Kritiky prodloužení stavu nouze označil Zeman v dnešní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS za politické hyeny. Poslanci budou jednat o souhlasu s delším nouzovým stavem v úterý.

Na stav nouze se váže většina vládních protikoronavirových restrikcí a jeho konec Zeman označil za něco jako rozvolnění opatření. "Když zrušíte nouzový stav, něco nebudete moci dělat a zase vyletí křivka nákazy a zejména mrtvých," uvedl.

"Pokládám ty, kdo odmítají prodloužení nouzového stavu, za politické hyeny," prohlásil. Zcela vědomě podle něj posílají na smrt stovky, možná tisíce lidí. "Aby si u těch některých živých zvýšili před volbami svoji popularitu," míní. Uvedl také, že nemá pochopení pro projevy neposlušnosti k restrikcím k omezení šíření nákazy.

Zeman zopakoval, že je zastáncem přísných opatření. "Vím, že je to nepopulární, ale na druhé straně je to užitečné," míní. V souvislosti s politickými postoji k restrikcím poukázal na blížící se sněmovní volby, které budou za necelý rok. "Každý politik zleva i zprava bude hledat v očích veřejnosti souhlas s jeho kroky a tím souhlasem jsou například otevřené hospody," podotkl prezident.

Prezident míní, že protiepidemický systém PES obsahující pět pásem rizik se souvisejícími omezeními a zákazy byl vypracován s tichým předpokladem, že se situace kolem epidemie koronaviru bude zlepšovat. Situace se ale naopak zhoršila a autoři systému si uvědomují, že by narazili na odpor veřejnosti při přechodu do pátého, nejvyššího stupně rizika, uvedl. "Je potřeba mít odvahu a někdy se s názorem veřejnosti rozejít," dodal.

Menšinová vláda ANO a ČSSD usiluje o sněmovní souhlas s prodloužením nouzového stavu o dalších 30 dní, tedy do 22. ledna. V podzimní druhé vlně epidemie platí od 5. října, zatím do 23. prosince. Jde o čtvrtou žádost kabinetu v této vlně. Koncem října Sněmovna souhlasila s prodloužením stavu nouze o 17 dnů, ve druhé polovině listopadu o 22 dnů a naposledy o 11 dnů. Vláda chtěla vždy měsíc.

Na jaře trval v Česku nouzový stav kvůli koronavirové krizi 66 dnů, nynější je zatím na 79 dnů. Podle většiny opozice není třeba stav nouze prodlužovat, kritizuje to, že vláda opatřeními diskriminuje některé obory a nepřijímá dostatečné kompenzace.

Prezident uvedl, že pokládá za rozumné náhrady režijních nákladů, nikoli ušlého zisku. "Na to peníze stát nemá. Stát není pojišťovna, stát není kasička," uvedl.

Vojtěch nepočítá se změnou pandemického zákona ještě do voleb

21.06.2021 17:28 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) nepředpokládá, že by se podařilo do voleb přijmout…

Vláda schválila zprávu o extremismu, zmiňuje i sněmovní hnutí SPD

21.06.2021 17:17 Zprávu o extremismu a předsudečné nenávisti na území Česka v loňském roce dnes schválila vláda.…

Schodek rozpočtu je nepřijatelný, shodli se odbory a zaměstnavatelé

21.06.2021 17:10 Odbory a zaměstnavatelé kritizují první návrh rozpočtu na příští rok. Plánovaný schodek 390 miliard…

Senát chce uzákonit 26. červen jako významný den, Den odchodu okupačních…

21.06.2021 14:23 Senátoři chtějí začlenit 26. červen mezi významné dny. Chtějí jej uzákonit jako Den odchodu…

Čelila jsem nevhodným narážkám. U političek se řeší hlavně jejich vzhled,…

21.06.2021 11:06 Aktualizováno ROZHOVOR – Jako mladá atraktivní dáma se setkala s nepříjemnými sexuálními narážkami a lichotkami,…

Polčák: Mezi obce v okolí Vrbětic a kraj by se mělo rozdělit 350 milionů

21.06.2021 10:02 Mezi obce v okolí Vlachovic-Vrbětic na Zlínsku, kde v roce 2014 vybuchly dva sklady s municí, a…

Česko musí působit jako silný tým, aby se prosadilo v konkurenci, řekl…

21.06.2021 09:09 Česko se může prosadit v tvrdé mezinárodní konkurenci jedině tak, že bude působit jako silný tým,…

Pospíšil dál povede pražskou buňku TOP 09

19.06.2021 18:02 Bývalý ministr spravedlnosti a europoslanec Jiří Pospíšil dnes obhájil vedení pražské organizace…

Kulhánek se sešel se Zemanem, jednali o prioritách diplomacie

19.06.2021 15:56 Česko usiluje o uspořádání dvou summitů během předsednictví EU, které zemi čeká v druhé polovině…

ČSSD má volební program, kandidátky schválí až v červenci

18.06.2021 18:48 Říjnové sněmovní volby budou v očích ČSSD zápasem o to, kdo zaplatí náklady epidemie covidu-19.…

Související:

Právě se děje